1-Бөлім. Сәндік қолданбалы өнері | Мектеп:К.Қаракөзов атындағы№235 орта мектебі |
Күні:27.11.2018ж | Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова Гулайхан |
Сынып: 8 «Ә» | Қатысушылар саны: | Қатыспағандар саны : |
Сабақ тақырыбы | Қазақ халқының ұлттық киімдерін әшекейлеу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 8.2.3.3 шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану8.2.3.1 Қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып , тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану |
Сабақтың мақсаты | Бұйымды этностильде сәндеуТәжірбиелік жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігін сақтау.Шығармашылық жұмыстың жасалу үрдісіне талдау жүргізу. |
Бағалау критерийі | ҚолдануТеориялық білімін тәжірбиелік жұмыста қолданадыТалдауИдеялар мен тақырыптарды талдау және бағалау критерийлерін өз жұмысына және басқа көрсетілетін жұмыстарға тиімді қолданады |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар терминологияны қолдана алады.Талдау және қорытынды жасай аладыЖұқа киіз-фетра-felt |
Құндылықтарды дарыту | * Қазақ халқының ұлттық киімдерін құрметтеуге тәрбиелеу;* Халық шығармашылығына сүйіспеншілік ояту;* Қазақ халқының ұлттық киімдерінің мәдениетін зерттеуге қызығушылығын дамыту;* Еңбексүйгіштікке, сұлулықты қабылдау сезімін ояту, жинақылыққа, икемділікке, эстетикалық талғамдылыққа тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс | * Қазақстан тарихы -қазақ халқының ұлттық киімдерінің мәдениетінің тарихы, сызу -бейнелеу;* Қазақ тілі – жаңа сөздер, терминдер |
Алдын-ала білу | қазақ халқының ұлттық бас киімдеріндайындау техникасы практикалық жұмыста жасалады |
Сабақ барысы |
Жоспарланған сабақтың кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурсы |
Сабақтың басы7 мин. | Сабақ басында мұғалімнің назар аудартуы: - оқушылардың зейінін аудару - оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау /ОМ және бағалау критерийлеріОқушылар:Сабақтың мақсатымен және бағалау критерийлерімен танысады.Сабақтың мақсатын талдайды.Мұғалім:Сіздерде өткен сабақтарда шығармашылық жұмыстың80 % орындадыңыздар.Бүгін біз сіздермен жобалық жұмыстың қорытынды кезеңі – безендіру және нақтылаумен жұмыс жасаймыз. Оқушылар бұйымдарды әшекейлеу мен безендіруге қатысты қосымша ақпараттарын айтып шығады. | қазақ халқының ұлттық бас киімдері Ою-өрнек, моншақтар, түрлі әшекей бұйымдар |
Сабақтың ортасы 28 мин. | Киім тігу өнері шыдамдылықты қажет ететін күрделі үдеріс, белгілі бір дағдыларды қажет етеді., Киім тігу өнері бірнеше кезеңдерден тұрады: *үлгі дайындау; *киімді пішу; *киімді құрастыру; *киімді сәндеу, әшекейлеу. Тәжірбиелік жұмысты бастамас бұрын оқушыларға қауіпсіздік техникасымен таныстырыңыз. Көркем еңбек сабақтарына арналған қауіпсіздік техникасы:жұмысты тек қана мұғалімнің рұқсатымен бастау;оқытушының рұқсатынсыз жұмыс орнын тастап кетпеу;құрал-саймандарды тек қажетті жағдайда ғана пайдалану;жұмыс орнын таза ұстап, материалдар мен құралдарды тиімді жұмыс істеу;жұмыс кезінде бөтен жаққа назар аудармау;басқа оқушылардың жұмысына кедергі жасамау;жұмыс бітісімен материалдар мен құралдарды өз орындарына жиып қою. 1-тапсырма. Топта жеке тәжірбиелік жұмыс. Бүгін біз сіздермен жобалық жұмыстың қорытынды кезеңі – безендіру және нақтылаумен жұмыс жасаймыз.Сіздер бұйымдарды әшекейлеу мен безендіруге қатысты ою-өрнек түрлерін таңдап аласыздар. 1 топ: Фетра матадан бас киім тігу арқылы ою-өрнектермен безендіреді.2 топ:Пұлыш матадан қыздар тақиясын жасайды ою-өрнектермен әшекейлейді. 2-тапсырма. Топтар жасалған бұйымдарының шығындарын есептеп бағасын шығарады Бағалау – «Галереяға саяхат»Бір-бірін бағалау үшін әр топ өзінің комментарийін стикерге жазып, жұмыстарға дауыс бере алады. | Зерттеу жұмыстары Фетр мата, ою-өрнек үлгілері, желім, моншақтар, ине, жіп, қайшы. А4 формат, маркер |
Сабақтың соңы5 мин. | Рефлексия.Топтыңжұмысын талдау. Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау. Тақтаға жапыстыру арқылы стикер (жапсырма) қағазы көмегімен оқушылардың кері байланысы.Нені білдім, нені үйрендім?- Не түсініксіз? - Немен жұмыс істеу қажет?-Келесі практикалық жұмыста мен қандай қабілеттерімді жетілдіруім қажет?-Тағы қандай көңілді және тартымды жұмыс істегініз келеді?Мұғалімнің кері байланысы.Мұғалімнің ескертулері мен тілектері. Жұмыс орның жинастыру. | Стикер |
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау |
Саралау көрсетілетінін таңдау командада жұмыс. Әр топтың оқушылары өздері таңдайды күрделілік дәрежесі бойынша : • Күрделі өрнектер салуга болады немесе жай таңдау; Қарапайым немесе күрделі киізден жасалған бұйымдар. | Бағалау дескриптор және бағалау өлшемдері бойынша жүргізілетін болады, олармен оқушылар тапсырманы орындауға дейін танысады. Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау. | Көз физминуткасы . (Көзді демалту үшін, орнынан турмай (жоғары, төмен, оңға, солға, көзімен шеңбер немесе өз атынын бірінші әрпін салу керек).қауіпсіздік техникасы Ережесі: |
Сабақ бойынша рефлексия Қандай сабақтың мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы? Барлық оқушылар қол жеткізді ме ОМ?Егер жоқ болса, неге?саралау сабақта дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың кезеңдері уақытша себепші болды ма? Сабақ жоспарында және қандай ауытқулар болды? неге | Осы бөлімде сабақ туралы ойлану үшін пайдаланыңыз. Осыған орай, ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз Сіздің сабағыңыз сол жақ колонкасында. |
| |
Жалпы бағалау Сабақ қандай екі аспектісі жақсы өтті (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?1: 2: Сабақ жақсартуға не ықпал етер едің (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?1: 2: Бұл сабақ барысында сынып туралы немесе жетістіктері/қиындығы анықтады, оқушылардың келесі сабақтарында неге назар аудару қажет деп ойлайсыздар? |