Сабақ -38 |
Мектеп : Мәтібұлақ ОМ |
Пәні :қазақ тілі |
Мұғалімнің аты-жөні: Омарова А.С. |
Күні 28.01.19ж |
Қатысқандар: Қатыспағандар: |
|
|
Тақырып |
Қазақстандағы қорықтар |
Сынып 8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Оқу мақсаттары |
8.2.4.1 –тақырыбы ұқсас ғылыми және публицистикалық стильдегі мәтіндердің тақырыбын, түрлерін(әңгімелеу,сипаттау,талқылау),құрылысына салыстыра талдауӘТН.8.4.4.1 –тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерінің сөйлем жасаудағы өзіндік орнын,қызметін түсініп қолдану. |
Сабақ мақсаттары |
Оқушылардың барлығы орындай алады:тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерінің қызметін түсініп қолданады Оқушылардың көпшілігі орындай алады: тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелерінің қызметін түсініп қолдана отырып,публицистикалық стилді ажыратадыОқушылардың кейбірі орындай алады. Тақырып бойынша ақпаратты шығармашылық жұмыстарында және сұхбатта еркін қолдана алады. |
Бағалау критерийлері |
Мәтінді түсініп, тұрлаулы және тұрлаусыз мүшелердің қызметін түсінеді
Тыңдалым тапсырмасы бойынша сұрақтар құрастырады
Өзіндік көзқарасын дәлелдейді
|
|
|
Тілдік мақсат |
Негізгі сөздер мен тіркестер:Ақсу-жабағылы мемлекеттік табиғи қорығы,Ақсу мен Жабағылы өзендері,қорықтың аумағы,Бұғылытұр шыңы, Сыныптағы диалогжазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер: менің ойымша ,енедеше,келісемін, басқа мәліметтерді салыстырғанда,ақпараттарға сәйкес.Талқылауға арналған сұрақтар:
Жергілікті жердің табиғи қалпын сақтап қалу үшін қорықтар ащудан басқа не істеуге болады?
Жануарлардың бейнесіне ұқсастырып аталған тағы қандай жер-су аттарын білесіңдер?
|
Құндылықтарға баулу |
Мәңгілік ел» идеясының бесінші құндылығы: еңбексүйгіштік, адамгершілік қасиеттерін қалыптастыру./Сабақта баланың бойында еңбексүйгіштік, адалдық сияқты құндылықтарды дарыту жүзеге асады./ |
Пәнаралық байланыс |
География |
АКТ |
Интербелсенді тақта, интернет желісі, |
Тақырып бойынша алдыңғы білім |
Қызыл кітап |
Жоспар |
Жоспарланған уақыт |
Жоспарланған жаттығулар |
Ресурстар |
Басталуы 1 минут
Зейінді шоғырландыру2минут
|
Ұйымдастыру кезеңіПсихологиялық ахуалТабиғатты сүю парыз,Сүю үшін – білу парыз.Қасиетін ұғу парыз,Күзетінде тұру парыз.
«Колейдаскоп» әдісі (Бұл әдіс жаңа сабақтың тақырыбын ашу ретінде ұсынылады)
1,5,14,18-қ; 2,4,8,11,20-а; 3-з; 6-с; 7,19-т; 9-н; 10-д; 12-ғ; 13,17-ы;15-о; 16,21-р.
Қб «Жарайсың!», «Керемет!», «Тамаша!».
Ендеше бүгінгі сабағымыздың тақырыбы: «Қазақстандағы қорықтар»
(Сабақтың мақсаты мен бағалау критерийлерін таныстырылады.)
|
Сабаққа қатысты құралдар
|
Ортасы 2минут
10минут
3 минут
2минут
5минут
|
Тілдік мәлімет беріледі
1— тапсырма. Топтық жұмыс. «Атаулар туралы үш сұрақ»Қосымша ақпарат көзінен қазақстандағы қорықтар туралы мәліметтер табады.
Қашан?
Қайда?
Қандай?
Дескрипторлар: -интернет желісінен қорықтар туралы нақты мәліметтер табады.— ішінен пысықтауышты табадыҚБ «Айналмалы бекет» әдісі арқылы әр топ бір бірін бағалайды Тыңдалым тапсырмасы «Қазақстандағы қорықтар» (бейнефильм) тыңдап,берілген тапсырмаларды орындайды.
2-тапсырма. Жеке жұмыс «Сенің білгің келетін сұрақтар» әдісіТыңдалымнан кейінгі тапсырма. Тыңдалым тапсырмасы бойынша үш сұрақ құрастырады.
Дескрипторлар:
Мәтінді түсінеді
-сұрақтарды нақты қояды
Стиль түрін анықтайды
ҚБ .Жауап берген оқушыларға жетон таратылып отырады.
Саралау.Тапсырма тәсілі
1.3- тапсырма бойынша мәтінді көшіріп жазып ,ішінен пысықтауыштың астын сыз.
2. 4- тапсырма .Суреттерге қарап Ақсу-жабағылы қорығының табиғатын сипаттап,жинақы мәтін жаз.
3.Қазақсатандағы қорықтар туралы кестедегі мәліметтерді пайдаланып және қосымша ізденіп, бір қорық туралы мақала жазыңдар.
3-тапсырма .Стильдік түзетулер жасап,көшіріп жазыңдар. Ұлттық саябақтар-ландшафтылардың елімізде қорғалатын жаңа түрі.Олар дами қойған жоқ толық өріс алып әлі де.Қорықтардан ұлттық саябақтардың айырмашылығ- туристер мен тынығушылардың кіріп көруіне рұқсат етіледі.Олардың бірақ табиғатты сақтау талап етіледі.қазақстанда бес саябақ ұйымдастырылған.
Дескриптор:-Стильдік түзетулер жасап жазады
|
Интернет желісі
(бейнефильм)
|
Кері байланыс 3 минут |
Сабақты қорытындылау
Оқушыларды смайликтер арқылы бағалау
|
|
Соңы2 минут |
Үйге тапсырма:Ақсу-Жабағылы қорығының табиғатын сипаттап,жинақы мәтін жазыңдар |
|
Қосымша ақпарат |
Саралау –Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпкесіз?Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? |
Бағалау-Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
|
«Мақтау сөздер», дескрипторлар, «Дұрыс, бұрыс» әдісі, смайликтер арқылы бағалау. |
Қауіпсіздік техникасын ережелерінің тармақтары сақталуы қадағаланады |
Сабақоқу мақсаттары шынайы ма? Бүгін оқушылар не білді? Сыныптағы ахуал қандай болды? Мен жоспарлаған саралу шаралары тиімді болды ма? Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? |
|
|