Геометриялық пішіндер балабақшадағы ертеңгіліктер

0

Солтүстік Қазақстан облысы 
Ғабит Мүсірепов атындағы ауданы 
«Жаманшұбар негізігі мектебі» КММ
Тасанова Баян Ашуовна 
Мектеп алды даярлық тәрбиешісі 

Сабақтың тақырыбы:
               Геометриялық  пішіндер                          
Мақсаты:  Балаларды  геометриялық пішіндер мен  таныстыру.
Пішіндердің  мағынасын  түсіндіріп  оларды  бір−бірінен  ажырата  білуге  үйрету.

1)    Білімділік: Геометриялық пішіндер, айналадағы заттардың көлемін,  формасын тікелей бақылата отырып меңгерту, логикалық ойындар ойнату.
2)    Дамытушылық: Өздігімен жұмыс істеуге машықтандыру, ойнау қабілетін,байқампыздығын, сабаққа қызығушылығын дамыту, өздігіненталдау жасауға үйрету.
3)    Тәрбиелік: Білім мен байланысын түсіндіру, ұжыммен жұмыс істеуге тәрбиелеу, денсаулық шараларын дамыту.

Сабақтың түрі: Қайталау.

Әдіс−тәсілдері:  Сұрақ−жауап, көрініс, ертегі кейіпкерлерін жандандыру.

Қажетті−құрал жабдықтар: Магнитті тақта, геометриялық пішіндер.

Пәнаралық байланыс: Тіл дамыту, дене шыңықтыру, математика, семсорлық тәрбие.

Сабақ барысы:  1) Ұйымдастыру.
                                 Шаттық шеңбер.
                                 Қуанамын менде,
                                 Қуанасын сенде
                                 Қуанайық достарым,
                                 Арайлап атқан күнге!
Тәрбиеші: Балалар, бүгін бізде сенсорика сабағы. Өткен жолы        геометриялық пішіндермен таныстық.
    Бәрін қайталау сабағы. Бізге қонаққа бауырсақ келіп қалыпты.
                  ( бауырсақ келеді, музыкалық әуен ойналады).
Бауырсақ сөзі:   Менің атым бауырсақ.
                              Қаймаққа иледі, майға пісірді.
                              Мен атадан, әжеден кеттім.
                              Тыңдамадым атамды
                              Тыңдамадым әжемді
                              Үйімді мен сағындым 
                              Көмектесші балақай.

Тәрбиеші: Бауырсақ қай ертегінің кейіпкері?
Балалар:   Бауырсақ ертегісінің кейіпкері.
Тәрбиеші:  Бауырсақтың түсі қандай?
− Сары.
Тәрбиеші: Бауырсақтың пішіні қандай?
−Дөңгелек.       

Қоян: Ой, ненің тәтті иісі шығып тұр. Бауырсақ жүр екен ғой осында.
−    Балалар менің тұратын үйім жоқ.
Тәрбиеші: Біз саған көмектестік. Мынау геометриялық пішіндер.
Балалар мынау қандай пішіндер, сендер білесіңдер ме?
Балалар: Төртбұрыш  ( оның төрт бұрышы бар). 
Балалар мынау үшбұрыш ( оның үш бұрышы бар).
Мынау шеңбер (ол домалақ болады)    
Балалар қоянның үйін құрастыруға көмектеседі.

Қоян: Балалар сендерге көп−көп рахмет. Менің  енді үйім болатын болды. Рахмет мен енді өз жөнімен кетейін.

Тәрбиеші: Қоян кеткен сияқты еді ғой. Ненің даусы шығып жатыр.
       (Аю келеді музыка ойналады).
Аю: Ой мында балалар отыр ғой. Бауырсақ сенде осыңда жүрсің бе?
Бауырсақ: Иә мен балаларға қонаққа келдім. Сенің неге көңіл күйің жоқ. 
Аю: Ешкім менімен дос болғысы келмейді. Ойнайын десем, ойнамайды. 
Тәрбиеші: Балалар онда біз аю мен ойын ойнайық. Аю сен қандай ойын әкелдің?

Ойын: Доптарды қораптың ішіне шашып. Үлкен допты үлкен қорапқа, кіші допты кіші қорапқа жинау.
Аю: Рахмет, балалар  мен енді кетейін.

Сергіту сәті:  Орнымыздан тұрайық
                         Алақанды ұрайық
                         Бір отырып, бір тұрып
                         Біз тұңығып алайық.
Бауырсақ: Балалар мен сендермен геометриялық пішіндерден құрылғын екі « Денсаулық жолдарымен» жүрейік. « аяқ табанының массажы»
Тапсырма:          Түс пен пішінді ажырата білу.
                              Сары шеңберге секір.
                              Қызыл төртбұрышқа аяқ қой.
                              Көк ұшбұрышты атта.
Түлкі:  Қандай қызық ойын.
Бауырсақ маған да үйретші (бірге жасайды).

Бауырсақ:  Түлкі менг балалардан көп нәрсені үйреніп алдым.
Сен бізді бір сынап көрші.

Тәрбиеші:  Ал, балалар түлкіге тақпақ айтып берейікші.

Арман:   Бала, бала балапан
                 Кәне қайсы алақан
                 Саусақтары  әйбат
                 Былай, былай ойнат.

Ақбота:   Төртбұрышты қолданып,
                  Ұшбұрыш қолданып
                  Көрпешені жасаймын
                  Әдемісін ішінен
                  Қуыршаққа сыйлаймын.

Сабыржан: Отан  менің  − жан анам,
                      Отан менің −  жан әкем.
                      Отаным деп шаттанам 
                      Отаным  деп әлденем.
                          
Ернар:    Ойыншақтар қандай, қандай
                 Қызыл, жасыл, сары, қоңыр.
                 Түрлі – түсті түстері
                 Көз тартады өздері.

Сырымбет:   Мен бақшаға келемін
                      Күнде қалмай жүремін
                      Ұйықтаймын, ойнаймын,
                      Мен сабақтан қалмаймын.
Түлкі:  Бәрекелді балалар. Өте өнерлі  балалар екенсіңдер. Мен сендерге ризамын.

Бекіту: − Балалар бүгін біз сабақта немен таныстық?
−    Ең бірінші қоянға көмектестік.
−    Біз геометрилық пішіндерден үй, бауырсақ жасадық.
−    Аю мен ойнадық
Денсаулық жолмен жүрдік
Түлкіге тақпақ айтық.
       Рефлексия: (балалардың сабақтан қанағаттандыруын біліп тану, алған әсерін түсі арқылы білдіру). Музыкалық әуенмен тақтадағы сары күн мен қара көк бұлттардан балалардың көңіл − күйін білдіретін таңдатып қонақтарға сыйлықтар беру.
Тәрбиеші:  Балалардың ашық  түсті, сары күнді таңдадық. Өз көңіл – күйлерінен алған сабақтың  әсерін байқаттыңдар. Біздің сабақ  өте  қызықты, әсерлі болды. Олай болса біз  бауырсақты атасы мен әжесіне апарайық. 
                             

Рахмет ретінде астында тұрған жарнамалардың біреуін басуды сұраймын!


Рахмет ретінде жарнамалардың біреуін басуды сұраймын!