Құрметті ұстаз тілегі сайтының қолданушылары. 05-06.02.2019ж. аралығында сайтта жөндеу жұмыстары жүреді. Сондықтан осы уақыт аралығында сайтта кейбір беттер дұрыс көрінбеуі мүмкін. Сайт бойынша барлық сұрақтарды 8-771-234-5599 номеріне ватсап арқылы қоюға болады
тәрбие сағаты 5 сынып жол жүру ережесі
Автор: Шалабаева Айдана Арманқызы
Бағыты: Шет тілі Бөлімі: Тәрбие сағаты Сыныбы: 5 сынып
Жарияланған уақыты: 2019-02-06
Материал туралы қысқаша түсінік
тәрбие сағаты 5 сыныпқа арналған
Тәрбие сағаты «Жолда жүру ережесін сақтаймыз!»Сабақтың тақырыбы: «Жолда жүру ережесін сақтаймыз!»Сабақтың мақсаты: 1.Оқушыларды жолда жүру ережесімен таныстыру .2. Жол қауіпсіздігі несте сақтауға, білуге жол ережесінің Белгілерімен таныстыру3.Оқушыларды көшедедұрысжүріп, жолережесінсақтауғатәрбиелеу. Көрнекілігі: Бағдаршам , жол белгілері салынған суреттер , жол ережесіне арналған кітаптар.Сабақтың барысы: 1. Ұйымдастыру кезеңі :Кіріспе : «Жол травматизмінің алдын алу» атты тәрбие сағатын бастағалы отырмыз.Жолзаңыдұрысжүріп , абай болуды талапетеді. Жолтәртібін бұзба , ол қатер тудырады. Жолдыңқалыптықозғалысыкөбінесебалалардыңжолбойындақалайболсасолайжүріп, доп қуалайтыны , шаңғы тебетіні , жүріп бара жатқанмашинаға жабысатыны ,қалтарыстанжолға шығып келетінсалдарынанбұзылады. Жолтәртібінбұзғандықтан кейбіреулер машина дөңгелегінеілініпқазатауып , кейбіреулері жарақаталады . Ал кейбіреулеріөмірлік мүгедекболыпқалады.Сондықтанәрбіроқушымектептеоқылатын » Жолдажүруережесі » тақырыбындағысабақтымұқияттыңдап, әрсабақтанқорытындыжасапотыруғаміндетті .Үлгілі , тәртіптіоқушыкөшеде, жолда жүруережесін ,заңынбұзбайды.Соныменқандай бала жолережесінбұзбайды ?Балалар : Үлгілі ,тәртіпті бала .Мұғалім : Ал енді » Жолдажүруережесінсақтаймыз! » аттытәрбиесағатымызды ашықдеп жариялаймын . ІІ. Негізгібөлім 1. Көліктің қаншасынүстіненөткізген , Іргеденбасталып ,алысқажеткізген. (Жол) 2. Жоқөзінде бас та ,ауызда да , құлақ та , Бақырайған үшкөзі бар бірақ та. (Бағдаршам) 3. Арқаным бар тымұзын,Ала-алмайсыңбірүзім.Табыңдаршы, балалар, Бұлжұмбақтыңшешуін. (Жол) 4. Өзісөйлейбілмейді, Бірақ «Тоқта, жүр !» дейді. «Бағдаршам» Мұғалім : Бағдаршам өміріміздіжазымнансақтандыратынкөмекшіміз . Оныңсырын біліп , тіліпалу баршамызға керек.1. Неге ?Біздіңқаламызда ,солсияқты біздің еліміздің қала , ауылдарына бәріне ортақкөше қатынасережесіенгізілген. Бұл ереженіоқушылар да ,үлкендер де , яғни барлық жүргізушілер , көлік жүргізетін жүргізушілер де бұлжытпай орындауыкерек.2. Балалар, сендеркөшедежүруережесін білесіңдермеекен ,көрейік . Мынадайсұрақтарға жауапберіңдерші.3. Жиекжолдеген не ?Адамдар жаяу жүретінкөшежиегіндегі тар жол .4. Жаяуадамғақайжермен жүругеболмайды ?Көлікжүретін көшенің ортасымен жүруге рұқсатетілмейді.ТақтадаҚызыл – Тоқта !Сары – Сақтан !Жасыл – Жолашық!Ақнұр: Қызылкөзінашқанда ,Сынықсүйем баспа алға !Фатима : Сары көзінашқанда ,Қарапқалма аспанға !Айтқали: Жасылкөзінашқанда ,Өте бергін ,жасқанба !Оқушылар бағдаршамсигналдарынқолдарына ұстап ,кезегікелгендекөрсетіп тұрады. Ән: Бағдаршам1. Көшедебізсақболайық ,Қаймықпасыната – ана .Жолда сен бол лайық,Жасұландеген атқа Қ- сы :Әрқашанкүн сөнбесін,Аспаннанбұлт төнбесін .Қасымдаболсынанам,Болайын мен де аман !2. ЖолдажүруәліппесінБілгенжөн бес саусақтай.Сонда ғанажүре аласың ,Сен өзіңдісаусақтапСахналықкөрініс: «Маймақаюдыңдостары» Инспектор :Медбикеапамызбәріміздіемдейді ,Ауырсаадамды, аңды да емдейді .ОтырғанмынауМедбикеапағаАйтыңдаршы ,канекімдеркелмейді ?(Осы кездебасынақ шүберекпентаңған ,сыртынанқаншып – шыпшыққанаюөкіріпкележатады) Инспектор :Апа, қараңызмына сұмдықты ,Маймақтыкім қыңжылтты ? Мед.бике:Маймағым, не болғанөзіңе,Көкпеңбекісінген бас – көзіңде ? Аю:Айтайын мен жасырмай шынымды – ай,Сақтапқал ,апа жанымдышыбындай.Жармасып бал тасыр машина үстінеДомалаптүсіпшыңғырдымқұлындай.Мед.бике:Бірасартәтті бал үшін,Тәртіпті бұздыңқарынныңқамы үшін.Міне, енді еңірептұрғаныңұят – ақ,Тәртіпкерек , біліп ал , жанүшін !Аю.Медбикеапа, инспектор жолдас , ендітәртіпті бұзбаймын.Кешіріңіздермені! Мұғалім : – Бағдаршамжоқ көшелерден қалай өтеміз ?Егерөтетін жерде бағдаршам болмаса көшеден өтебере әуелі солжаққақараймыз. Көшенің орта тұсынажеткенде ,оңжағымызғакөз саламыз. Егерол жақтан машина келе жатса ,өтіп кеткенше , солорындакүте тұрамыз. Ендеше, мынажолдарменбағдаршамсыз, бағдаршам барда қалайжүретініміздікөрейік.Оқушықалайөтетінінкөрсетеді. ИнспекторКөреген, дәуқырағы.Көшеміздетұрады.Оныңаты – бағдаршам,Жолсілтейдіәрқашан.Олбергенде команда,Бағынамызәмәнда. БағдаршамТұрамынкөшеніңқиылысынтұрақтап,Қашпаймын мүдіріп , ешқандайсұрақтан.Белгісіжолдардыңтөрт топтантұрады,Жарқырапкөрінертүнде де жырақтан. БағдаршамАшсакезекүшкөзін,Айттыдепұқүшсөзін.«Тоқта, сақтан, жолашық!»Жүрмежолғаталасып.Сақтандыру ,ескертубелгісі :ГүлдарияҚып – қызыл үшбұрыш,Қауіптенсақ бол депсәт – сапар жолдаған.Аман – саужүреді жаяу да , көлік те ,Мен бергенбелгіні сақтаған ,қолдаған.Тыйым салу белгісі :Қызылменбоялған ,шеңбермінаумақты,Тыйымшылбелгімін ,қаталмын салмақты .Мен тұрғанжерлерде хақыңжоқжүруге,Қауіп бар , бағдарла көзсалып жан – жақты. Міндеттеубелгісі:ДиляраБелгімін көрсетер жылдамдықбағытты,Міндетті бұрылыс ,әйтпесе қауіпті.Барлығынанықтаптұрамынжолыңда,Абай бол ,шартыңдыміндетті орында ! ҢұсқаубелгісіМұрат:Баратынжеріңніңбағытын ,тұрағын,Үн – түнсізжол сілтеп ,жол нұсқап тұрамын.Күндіз де ,түнде де от болыпжанады,Көк түскебоялғантөртбұрышшырағым. Мұғалім: Балалар, бізәрбелгінің не мақсаттақолданылатынынбілдік. Қорытындылау :Мұғалім : Балалар, бүгінгісабақтықорытакеле «Жасдәуірдіңбалалары» әнінайтайық. Денімізсау, елімізтыныш, жолтәртібінсақтап, аман – есенжүрелік. Қорытакеле:Ирек – иреккөшелер,Көшедегенмыңирек.Қиындыққаәйтсе де,Үйренесіңбіртіндеп.Бараржергеасықпа, Бәйгеалмайсыңбұрынкеп.
Материалды сайттан тегін жүктеу
Жүктеу
Материал ұнаса парақшаңызға сақтап қойыңыз!
Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.