Тақырыбы: «Білім кристалын іздеу»
Мақсаттары:
- І жартыжылдықта өтілген материалды тиянақтау, жүйелеу, балалардың білімін тексеру. Ауызекі сөйлеу дағдыларын қалыптастыруды әрі қарай жалғастыру.
- Қазақ тіліне тән дыбыстарды дұрыс айтуларын тексеру, сын тұрғысынан ойлау, еске түсіру, байқампаздық қасиеттерін дамытуды әрі қарай жалғастыру.
- Балабақша қызметкерлері жұмысынан мәлімет беру, олардың еңбегін сыйлауға тәрбиелеу, қазақ тілін үйренуге қызығушылықтарын арттыру.
|
Сабақтың типі: |
Оқушылардың білімін тексеру сабағы |
|
Сабақтың түрі: |
Дәстүрлі емес |
|
Қолданылатын әдістер: |
Жалқылау әдісі, оқушыны ойландыру, сұрақ-жауап, жаттықтыру |
|
Көрнекілік: |
Кристалл ұшқындары (жылтыр қағаз), карточкалар, қарындаштар, тақта |
|
Техникалық құралдар |
Теледидар, DVD-ойнатқышы, бейнетаспа |
|
Пәнаралық байланыс: |
Айналамен танысу, валеология |
Сабақтың барысы:
|
Сабақ кезеңі |
Педагогтың әрекеттері |
Балалардың әрекеттері |
|
І. Ұйымдастыру кезеңі Проблемалық жағдай туғызу. Өткенді пысықтау |
Сәлемдесу.
С чего мы можем начать поиски? -Давайте начнем с первого этажа. (Теледидарды қосады. Экранда – бірінші қабат. Бірінші кабинет – хатшы кабинеті.) Хатшы: - Иә, менде кристал бар. Но я должна убедиться, что вы действительно из нашего детского сада. Ответьте мне на вопросы: - Сенің атың кім? - Сенің тегің кім? - Сен неше жастасың? - Сен қайда барасың? - Сен қайда тұрасың? Рахмет. (Мұғалім кристалдың 1 бөлігін алып, тақтаға жапсырады) |
Сәлемдесу - Пройти по детскому саду, поискать глазами. - Спросить у сотрудников, не видели ли они кристалл. - Сізде кристалл бар ма? 4-5 бала кезекпен жауап береді. Менің атым .... Менің тегім ...... Мен 6 (7) жастамын. Мен балабақшаға барамын. Мен Риддер қаласында тұрамын. |
|
Келесі кабинет – есепші кабинеті. (теледидар қосылады) Есепші: - Иә, менде кристалл бар. Ребята, я начисляю зарплату сотрудникам детского сада. Мне нужно знать, кто работает в детском саду. Рахмет. (Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, тақтаға жапсырады) |
- Сізде кристалл бар ма? (карточкамен жұмыс. Балалар алдарындағы карточкадағы адамдардан балабақшада жұмыс істейтін мамандық иелерін атау керек.) - Балабақшада меңгеруші, тәрбиеші, күтуші, мұғалім, аспаз, дәрігер жұмыс істейді. |
|
|
Әрі қарай – ас үй. Аспаз апайдан сұрайық. (теледидар қосылады) Аспаз: - Менде кристалл бар. Но я отдам его вам в том случае, если вы поможете мне рассортировать овощи и фрукты. Рахмет. (Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады) |
- Сізде кристалл бар ма? Карточкамен жұмыс. Балалар алдарындағы карточкалардағы жеміс суретін «жеміс» деген себетке, көкөніс суретін «көкөніс» деген себетке «салу» керек (сызықпен) |
|
|
Бірінші қабатта дене шынықтыру залы. Сонда кіріп көрейік. (теледидар қосылады) Дене шынықтыру инструкторы: -Иә, менде кристалл бар. Ребята, тот, кто не делает утреннюю гимнастику, не занимается физкультурой, тот часто болеет, пропускает детский сад. Посмотрите, перед вами дети, у которых что-то болит. Назовите те части тела, которые «болят» у ребенка на вашей карточке. Рахмет. (Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады) |
- Мұғалім апай, сізде кристалл бар ма? Балалар карточкадағы баланың қызылмен боялған дене мүшесін атайды. |
|
|
Сергіту сәті. |
Ал мына жерде биші апайымыз бар. Ол кристалл ұшқындарын көрмеп пе екен, сұрайық. - Менде кристалл бар. Разучите со мной несколько танцевальных движений и я отдам вам кристалл. (теледидар қосылады) Хореограф балаларға қазақ биінің элементтерін көрсетеді) -Жарайсыңдар! (Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады) |
- Сізде кристалл бар ма? Балалар тақтаның алдындағы бос орынға шығады. Хореограф көрсеткен қимылдарды қайталайды. |
|
Өткенді пысықтау |
Келесі бөлме – кір жуатын апайдың бөлмесі. Ол кристалл ұшқыны көрмеп пе екен, сұрайық. (теледидар қосылады) Кір жуушы: -Менде кристалл бар. Ребята, вы выполяете важную миссию. Жарайсыңдар. Конечно, я отдам нужный вам осколок кристалла. Но вы не откажетесь помочь мне. Я после стирки должна разложить вещи по коробочкам. Они подписаны. Помогите разложить. Рахмет. (Мұғалім кристалдың тағы 1 бөлігін алып, алдыңғы бөліктерге қосады).
(теледидар қосылады) -Мынау кім, балалар?
Тәрбиеші: -Айналайын, балалар! Менде кристалл бар. Бірақ сендер менің тапсырмамды орындасаңдар ғана оны беремін. Здесь на столе разложены игрушки. Посмотрите на них внимательно. (ойыншықтар көрсетіледі, 30 секундттан кейін өшіріледі. Экранда тағы да тәрбиеші) А теперь назовите игрушки, которые были на экране.
Мұғалім:
Сау болыңдар, балалар! |
(Балалар парталарындағы киімдерді алып, үстелдегі қорапшалардың жазуына сәйкес салады. Мысалы: жасыл шалбар, күлгін жейде, қара туфли деген киімдерді сәйкес жазуы бар қорапшаларға салады)
(қонжық, машина, қуыршақ, қоян, доп, піл, торай, текшелер)
-Рахмет! Сау болыңыз!
|