Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп . «Достық» атындағы жалпы орта мектебі |
Күні:14.12.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Джусупова Азатхан |
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанының тілі |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау; |
Сабақ мақсаттары |
шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды |
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары деңгей дағдыларыТалдау |
Бағалау критерийлері |
Білім алушы— шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды |
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминдер: ғадалат-әділ, ақыл, білім, жүрек, пұлДиалог құруға арналған пайдалы сөз тіркестері:Пұл асылы, күн туды, ардан күсіпТалқылауға арналған сұрақтар1. Шәкәрім Құдайбердіұлы кім?2. Ақынның ғибраттық ойы қандай? 3. Ақынның қандай шығармаларын білесіңдер?4. «Жастарға» өлеңінде ақын жастарды қандай мінездерден аулақ болуға шақырады? |
Сабақта қамтылатын құндылықтар |
Сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті,елін, жерін, Отанын сүюге,қорғауға баулу,өнерге шақыру,жағымсыз мінездерден аулақ болуға тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі |
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбук, слайд, бейнетаспа. |
Бастапқы білім |
Шәкәрім Құдайбердіұлы « Еңлік-Кебек» дастаны |
Жоспар |
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
ресурстар |
Сабақтың басы
2 минут
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу,түгендеу, сынып тазалығына мән беруПсихологиялық ахуал.«Сен мен үшін…» әдісіОқушылар шебер тәріздес болып тұрады, бір-біріне сын есімдермен көңіл –күйлерін, жылы лебіздерін білдіреді
«Мозайка» әдісі арқылы білім алушылар үш топқа бірігеді.
Үйге берілген тапсырманы сұрау« Доп лақтыру»«Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Мен Шәкәрімнің Жастарға өлеңін білемін.» деп допты қарсы жақтағы оқушыға лақтырады.Оқушылар доп лақтыру арқылы бір-бірлеріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады. Сыныптың барлық мүшелерін қамтиды, барлық оқушылар сұрақтарға жауап беруге ұмтылады.Слайд арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
|
Таныстырылым
Тоқыма жіп
|
Сабақтың дәйексөзі |
Даналық ойдан дән іздеШәкәрім- өз өмірін өзі жазып кеткен адам. Қ.Мұхамеджанов |
|
Сабақтың ортасы 15 минут
13минут
Сабақтың соңы 5 минут
Үйге тапсырма
|
1-тапсырма
Т.«Дәйексөз »A. Сюжет: Әңгімелеуші кім? Осы сәтте не болып жатыр?B. Интерпретация:Үзіндінің немесе дәйексөздің маңызы неде? Кейіпкер туралы не айтылады? Тақырып. Тартыс. Өңдеңіз.C. Анализ: Жоғарыдағы сұраққа жауапты автор қолданған әдеби құралдармен байланыстыру. Дикция, детальдар, суреттеу, диалог.
1. Топтарға дәйексөзді талқылауға 4 минут беріледі. Дайын болған топ бастайды. Жұмысын қорғауға 2 минут беріледі.
2. Топ өз жұмысын таныстырып болғаннан кейін, қалған топтардың жұмысын толықтыра алады. 3. Әр топқа өз жұмысын таныстыруға 1 минут беріледі. Көп ұпай жинаған топ жеңіске жетеді.
2-тапсырма«Үш жақты күнделік» толтыру
Дескриптор:Өлеңнен көркемдегіш құралдарды табады;қолданысын түсіндіреді; мысалдармен дәлелдейдіКері байланыс.
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі
«Хикаят картасын» салып келу
|
Плакат,маркер—лер
8 сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
кеспе қағаздар
|