Еркін және Еріксіз тербелістер. Резонанс.
Ұстаз тілегі сайтында материал жариялап тегін сертификат, алғыс хат және құрмет грамотасын алуға болады. Ол үшін сайтқа тіркеліп материал жариялау керек. Сайт бойынша барлық сұрақтарды 8-771-234-5599 номеріне ватсап арқылы қоюға болады
Еркін және Еріксіз тербелістер. Резонанс.
Бағыты: Физика Бөлімі: Ашық сабақ Сыныбы: 9 сынып
Сабақ: 31
Мектеп: Кенжебаев о/м
Пәні: физика
Күні: 10.12.2018ж
Мұғалімнің аты-жөні: Жаманақ Г
Сынып: 9 а
Қатысқандар саны:
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы:
28 Еркін және Еріксіз тербелістер. Резонанс.
Осы сабақта жүзеге асатын оқу мақсаты (оқу жоспарына сілтеме)
Механикалық тербелістердің ерекшеліктеріне қарай сипаттау.
Тербеліс түрлерінің болуы күштерге байланыстылығын анықтай алады.
Ергкін және еріксіз тербелістер мен резонанстарға сапалық есептер шығару.
Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар істей алады:Еркін және еріксіз тербелістер мен резонанс туралы біледі, физикалық мағынасын түсінеді
Көптеген оқушылар істей алады:Еркін және еріксіз тербеліс және резонанс айырмашылықтарын талдайды булану факторларын анықтайды.
Кейбір оқушылар істей алады: Еркін және еріксіз тербеліс және резонанс анықтамасын айтады, олардың айырмашылықтарын ажыратады, тұрмыстық мысалдармен дәлелдейді
Бағалау критерийі
Еркін, еріксіз тербеліс және резонанс процесін сипаттай алады.
Еркін, еріксіз тербеліс және резонанс процесінің бір-бірінен айырмашылығын біледі, түсіндіреді
Еркін және еріксіз тербеліс және резонанс процестерінің қандай факторларға байланысты екендігін анықтай алады.
Тілдік мақсат
Оқушы еркін , еріксіз тербеліс және резонансқа ауызша анықтама береді, сызба түрінде жүйелейді.
Еркін тербеліс-free vibration
Еріксіз тербеліс-inevitable vibration
Резонанс -resonаnce
Математикалық маятник — mattematical pendulum
Серіппелі маятник — spring pendulum
Құндылықтарды дарыту
Қарым-қатынас жасау қабілеті – жұмыс түрлерін (жұптық, шағын топтық, бүкіл сынып) өзгерте отырып.
Шығармашылық пен сын тұрғысынан ойлау – сәйкестікті табу, сызба көрсету және дәлелдеу тапсырмалары арқылы.
Пәнaрaлық бaйлaныс
математика, жaрaтылыстaну
Қосымшa бiлiм
Бiлeдi: тербелістің түрлері жaйлы бiлeдi
Бiлуi кeрeк: Еркін және еріксіз тербелістер, резонанстың пайда болуын сипаттауды және табиғатт, өмірде осы құбылыстaрды нақты ажыратып қай жерде қалай қолданатындығын біледі.
Aлдыңғы білім:
Математикалық және серіппелі маятниктердің тербелістері.
Сабақ барысы
Жоспарланған сабақ кезеңдері
уақыты
Сабақта жоспарланған қызмет (іс-әрекет)
Мұғалім
оқушы
Ресурстар
Сабақтың басы
Жұптық жұмыс
I.Ұйымдастыру
Сыныпты топқа бөлу
II.Үй тапсырмасын сұрау
Kahoot қосымшасы арқылы
III. Жаңа сабақты түсіндіру
а.Ой тастау
б.Галереяны шарлауі
IV. Қорытындылау
Блум күлтешесі
V.Үйге тапсырма
І.Ұйымдастыру кезеңі
Топқа бөлу
Қима қағаз әдісі
2 мин
Сынып оқушыларымен сәлемдесіп. Сабаққа қатысуларын қадағалап. Назарларын сабаққа аудару.
Сыныпты топқа бөлу.
Еркін тербеліс , Еріксіз тербеліс, Резонанс қатысты сөздермен топтасарды
1,2,3 топ
1 топ – еркін тербелісі
2 топ – еріксіз тербеліс
3 топ – резонанс
Сөздер жазылған қима қағаздар
Сабақтың ортасы
(білу, түсіну)
Жұптық жұмыс
5 мин
1-тапсырма:
Kahoot қосымша бағдарламасы арқылы үй тапсырмасын компьютер арқылы дұрыс жауабын таңдау.
Жұптасып тапсырманы орындайды. Тапсырмада берілген сұрақтарға жылдамдық танытады, физикалық шамалар мен өлшем бірліктерін ажыратады. Бағдарлама тапсырманың жауабын бірден көрсетіп отырады.
Интернет желісі, компьютер
Ауызша кері байланыс:
3 мин
Интербелсенді тақтадағы жауаптар қорытындысымен таныстыру
Оқушылар өз жұмыстарының нәтижесімен таныстырады
Ой шоғырландыру,
Ой қозғау
bilimland.kz сайтынан тақырыпты түсіндіру мақсатында бейнеролик көреді және тапсырмалар орындайды.
Еркін тербеліс-free vibration
Еріксіз тербеліс-inevitable vibration
Резонанс-resonаnce
Математикалық маятник-mattematical pendulum
Серіппелі маятник-spring pendulum
Бейнероликтен алған ақпараттарын қорытындылайды.
Интербелсенді тақта
(Қолдану, талдау).
Жаңа сабақ бойынша поспер қорғау
Сапалық және сандық есептер ақылы тақырыпты қорытындылайды..
13 мин
10мин
ІІ Тапсырма
Галереяны шарлау әдісі бойынша еркін тербеліс, еріксіз тербеліс және резонанс тақырыбына байланысты әр топ постерге тақырыпқа сай суреттер салып қажетті суреттерді пайдаланып тақырыпты қорғайды.
Дескриптор:
-Тақырыпқа сай сурет таңдай білді
1 балл
— еркін тербеліс пен еріксіз тербелістерді ажырата біледі. 1 балл
-Резонанс қандай жағдайда пайда болады. 1балл
-тақырыптың физикалық мағынасын түсіндіре алды. 1 балл
ІІІ Тапсырма Блум күлтешесі
Әр топқа жеке тапсырма жазылған гүл күлтешесі беріледі. Күлтешеге сапалық есептер мен сұрақтар беріледі.
Сұраққа дұрыс жауап берілсе гүл құралады.
Дескриптор:
-Физикалық мағынасын аша алды. 1 балл
-Жапырақты толық жинайды 1 балл
Қабырғаға дайын болған постер ілінеді. Галереяға саяхат- топтар кабинет ішінде қозғалысқа түсіп, қабырға газетіне қарап, сараптап талдап топ мүшесі қорғайды, ойларын дәлелдейді
Әрт топтағы оқушылар күлтешедегі сапалық есептерге жауап беріп, сандық есептерді шығару арқылы күлтешеден түймедақ гүлін құрайды.
Постер, қажетті қима суреттер.
Тапсырма жазылған күлтеше, қағаз желім
Сабақтың аяғы
Рефлексия
6 мин
Кілтті сөздер әдісі арқылы жаңа тақырыпты бекіту.
Мен түсіндім, өмірде қолдана аламын.
Мен білдім.
Маған әлі де көмек қажет
кері байланыс кестесін толтыру
Оқушылар сабақтың басындағы ағылшын тілінде айтылған кілт сөздерді суреттер арқылы қайталап айтып шығады.
Оқушылар
Мен түсіндім, өмірде
қолдана аламын.
Мен білдім.
Маған әлі де көмек қажет
кестесіне смайликтер жабсыру арқылы кері байланыс береді.
стикер
Үй тапсырмасы
1 мин
Критерийлер арқылы өзін-өзі бағалау. Топтық жиынтық бағалау.
Үйге тапсырма: 28 Еркін және еріксіз тербелістер. Резонанс
Бағалау.
Кері байланыс жабыстырғышқа жазып өту.
Бағалау парағы
Сыныбы
Тобы
№
Оқушы аты-жөні
Үй тапсырмасы Сәйкестікті тап 10 балл
Жаңа сабақ
Галереяны шарлау постер қорғау 0-3 балл
Пысықтау
Блум күлтешесі
0-2 балл
Топта белсене жұмыс жасады
1 балл
Ұпай
саны
16 балл
1
2
3
4
5
6
7
8
Бағалау шәкілі: 16-14= 5
13-9= 4
8-4= 3
Үй жұмысын күнделікке тіркеу
Күнделік
Сабақ бойынша рефлексия
Оқу мақсаттары шынайы болды ма?
Барлық оқушылар ОМ жетті ме?
Егер жетпесе неге?
Сабақта дифференциация дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттары сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неге?
Осы бөлімде сабақ туралы ойланыңыз. Сол жақтағы бағанның негізгі сұрақтарына жауап беріңіз.
Жалпы бағалау
Сабақтың екі көрінісі жақсы өтті (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?
1: топтық жұмыс
2: постер қорғау
Сабақты жақсартуға ненің әсері тиуі мүмкін (оқыту мен қатар оқу туралы да ойланыңыз)?
1: бағалау
2: деңгейлік тапсырмалар
Сабақ барысында мен сыныппен бөлек оқушылар туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу керек? Кері байланыста жазылған ұсыныстар мен сұраныстарға негізделемін
Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.