Тақырыбы: Зат есім |
Сабақ негізделген оқумақсаты (мақсаттары) |
2.2.3.1 — мәтін мазмұнын анықтауға бағытталған сұрақтар құрастыру және жауап беру2.4.2.3* — зат есім туралы түсінік беру, сөйлемнен ажырату. |
Сабақ мақсаттары |
Барлық оқушылар: |
|
Оқулықта берілген тапсырмаларды орындайды. Тақырыпты меңгереді.
|
|
Оқушылардың басым бөлігі: |
|
Тақырыптың маңызы туралы дәлелдеп айтып бере алады.
|
|
Кейбір оқушылар: |
|
Білімді сыныптастарына түсіндіріп оқулықтан тыс ресурстар қоса алады.
|
Бағалау критерийі |
Жеке, жұптық, топтық тапсырмаларды орындай алады. Сабақ барысында тыңдаушының назарын өзіне аудара алады. |
Ресурстар |
Оқулық, суреттер, топқа бөлуге арналған кеспе қағаздар және әртүрлі заттар, топтық тапсырмалар, кері байланыс, стикер. |
Әдіс-тәсілдер |
Сұрақ-жауап, әңгімелеу, түсіндіру, ойын, көрнекілік. Рефлексия. |
Пәнаралық байланыс |
Музыка, қазақ тілі,тарих. |
Жоспарланғануақыт |
Жоспарланған іс әрекет |
Ресурстар |
Бағдарлау- мотивациялық кезең (5 минут) |
Басталуы 5 минут
1 минут
2 минут
2 минут
|
Оқушылармен. Құрал жабдықтарын тексеріп шығу. Оқушылардың зейінін сабаққа аудару. Психологиялық ахуал қалыптастыру.Сабақтың мақсатын оқу.Топқа бөлу. Топтық жұмысқа арналған тапсырмаларды орындау. 1-топ :Жеңіл сұрақ қой. Ереже.2-топ: Мысал келтір.3-топ:Сөйлемді тақтаға жаз.4-топ:Сөз таптарының астын сыз.Айналадағы заттардан сөз таптарын табу.Игерген білімдерін пысықтау.Сұрақ- жауап арқылы бекіту. Сергіту сәті «Қара жорға» биі |
«Блум түймедағы»әдісі
«Қара жорға» биі
|
Операциялық орындаушылық кезең (35 минут) |
Ортасы 20 минут
7 минут
|
Білу және түсіну 10 минутСабақтың тақырыбын ашу («Қара жорға» биі арқылы)
«Қара жорға» қандай би түріне жатады?
Ұлттық
Қандай ұлттық нелерді білеміз ?
Би, ойын, салт -дәстүр, әдет- ғұрып.
Тыңдалым.Олай болса, қазір аудиожазбаны мұқият тыңдаймыз. «Ат қою». Оқушылардың зейіні қойып тыңдауына басшылық жасау. Негізгі ойлы анықтау. Мәтін мазмұны бойынша бір-біріне сұрақтар қою.—Мәтін не туралы?— Ат қою.— Нартайдың атасы кімге ат қойды?— сәбиге-Сәбиге кім деп ат қойды?— Ержан.-Сәбиді неге жатқызды?-бесіккеКім? не? сұрағына жауап беретін сөздерді табамыз.Ереже шығару.Оқулықпен жұмысЕреже: Заттың атын білдіретін сөздерді зат есім деп атайды. Зат есімдерге кім? не? кімдер? нелер? деген сұрақтар қойылады.6-жаттығудағы мәтіннің мазмұны бойынша сұрақ қойып,тапсырманы орындау.Дәптермен жұмыс7— жаттығу Өлеңді көшіру.Өлеңнен зат есімді табу.Сұрақтар :
Өлеңде бала неге күлді деп ойлайсыңдар ?
Ата аналарың сендерді ботам, құлыным, қошақаным деп еркелетеді. Өз ойларың қандай?
|
«Сұрақ -жауап» әдісі арқылы түсіндіріледі.
Оқушылар өз ойларын айтады.
№2 дәптермен жұмыс
|
|
Шығармашылық тапсырма1-Топ:Оңнан солға қарай оқыса да, солдан оңға қарай оқыса да өзгермейтін сөздерді тап.2-Топ:Ребус шешу3-Топ: Көп нүктенің орнына керекті сөздерді қойып, өлеңді көшіріп жаз.Зат есімдердің астын сыз.Керекті сөздер: аяғыңды, батыл, батыр, саусағыңды.Өс-өс балам, өсе бер,… бол палуан білекті,…. бол таймас жүректі,… созайық,…..жазайық.4-Топ:Кім? сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек, не? сұрағына жауап беретін сөздерді бір бөлек топтап жаз.«Екі жұлдыз,бір ұсыныс» арқылы оқушылар басқа топтарды бағалайды.Оқушылар сағат тілі бойынша қасында отырған топтағы оқушылардың саабақтағы белсенділігіне, тапсырмаларды орындауына байланысты екі жетістігін көрсетіп,бір ұсынысын білдіреді.Қалыптастырушы бағалауКім? не? кімдер? нелер? сұрағына жауап беретін сөздерді суретпен сәйкестендіру.Оқушыларды мөрмен бағалау. |
Оқушылар кестемен жұмыс жасайды
«Екі жұлдыз , бір ұсыныс» бағалау
Қалыптастырушы бағалау
|
Рефлексиялық бағалау кезеңі ( 5минут) |
|
Кері байланыс. Оқушылар өз алған білімдерін пайыз арқылы бағалайды. Өзім бағалаймын.
Мақсатқа жеттік пе ?
Мақсатты оқыту.
Оқушылар сабақты бағалайды.-Балалар, суреттен нені көрдік?-Жайлауды.-Жайлауда нелер өтеді?-Ұлттық ойындар, мерекелер.— Мейрамдарда нелер көрсетіледі?-Салт -дәстүр, әдет -ғұрыптар.-Жайлауда не жетіспейді?-киіз үй.Ендеше, киіз үймен жайлауды толтырайық.Жайлау суретіне көк, қызыл,сары түсті киіз үйді жапсыру.Көк сабақ- түсінбедімҚызыл- сабақ ұнадыСары -әлі сұрағым барҮйге тапсырма: ереже жаттау. Оқулық 43-беті. |
пайыз
Кері байланыс.
|
Үйге тапсырма: ереже жаттау |
Қосымша ақпарат |
Саралау Балаларға қалай көмектесесіз? Қабілетті балаларға қандай тапсырма бересіз? |
Бағалау Оқушылардыңбілімдерін қадағалауды қалай жоспарлайсыз? |
Пəнаралық байланысДенсаулық пен қауіпсіздік АКТ Құндылықтар |
БақылауСабақ мақсатына жеттім бе? Оқушылар не үйренді? Ынтымақтастық атмосферасы болды ма? Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс әркеттер ұтымды болды ма? Жоспардан ұандай шегіністер жасадым және неліктен? |
|
|
|
|
|
|
|
Қорытынды бағалауСабақтың ең ұтымды кезеңдері1:2:Қандай екі нəрсе сабақты жақсарта алды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?1:2:Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымдыжетілдіруге көмектесетін не білдім? |