Күні: |
Мұғалімінің аты жөні:Косанова Самал Рахатовна |
Сынып: 1 |
Қатысқандар саны: Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
1.2.Мектеп және мектеп қоғамдастығы. Мектепке баратын жол |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
1.1.4.3.Үйдегі қауіпсіздік ережелерін түсіндіру.1.1.4.4.Жолда жүру тәртібін,жаяу жүргіншілердің қозғалысынреттейтін жол белгілерінің мәнін түсіндіру. |
Сабақтың мақсаттары |
Барлық оқушылар:Жаяу жүргінші және жолдағы қауіпсіздік ережелері туралы біледі.Көптеген оқушылар:жол белгілерін таниды және мағынасын түсінеді.Кейбір оқушылар:үйден мектепке дейінгі жолдың сызбасын сызады. |
Бағалау критерийлері |
*Жаяу жүргінші сөзінің мағынасын біледі. * Жолда жүру тәртібін сипаттайды*Жол белгілерін таниды және мағынасын анықтайды. |
Құндылықтарды дарыту |
Жолдағы қауіпсіздік ережелерін сақтауға тәрбиелеу.есте сақтау қабілеттерін дамыту |
Пәнаралық байланыс |
Математика .«Зертте» тапсырмасын орындаған кезде оқушылардан суреттегі жаяу жүргінші жолының ақ жолақтарын санау.Жаратылыстану.Оқушылар көшедегі машиналарды бақылап, «қозғалыс деген не және ол қалай пайда болады? деген сұрақ төңірегінде ойланады. Көркем еңбек.Оқушылар жұмыс дәптерлеріндегі «Сызба сыз»тапсырмасын орындайды.Оқушылар үйден мектепке дейінгі жолды,онда орналасқан нысандарды салу. |
Бастапқы білім: |
Мектеп туралы біледі |
Тілдік құзыреттілік |
Оқушылар : бағдаршам,қауіпсіздік,жаяу жүргінші және жолда жүру дағдыларын қалыптастырады.Тірек сөздер:қауіпсіздік,бағдаршам,жаяу жүргінші.Сыныптағы диалог/жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:-Сен мектепке /үйге немен барасың? |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Сабақтың басы5 минут |
1 мин
2 мин
1 мин
1 мин
|
Ұйымдастыру кезеңі. Ширату. «Серпілген доп»» әдісі. Оқушылар шеңбер құрып тұрады.Үйден мектепке дейінгі жолды еске түсіру арқылы/сол аралықта кездесетін нысандарды атайды.(үй,аялдама, жаяу жүргінші, бағдаршам, ата-ана, автобус,мектеп.) Кері байланыс: «Серпілген сауал»әдісі Аталған сөздердің мағынасын ашу арқылы кері байланыс жасадым — Мозайка құрастыру арқылы топқа бөлу I-топ.Бағдаршам. II топ.Автобус. III топ.Аялдама |
|
Сабақтың ортасы 25 мин |
2 мин
1 мин
6 мин
1 мин
1 мин
3 мин
1 мин
1 мин
2 мин
1 мин
2 мин
2 мин
|
Миға шабуыл.(МК.Ұ.) « Қабырға сөйлейді» әдісіҚабырғада берілген суреттерден кіммен, қалай, қашан, қайда,не үшін баратын жолдарын анықтайды.(машина,ата-ана,мектеп,үй,бағдаршам,жаяу жүргінші т.б)
К.Б. ««Еркін микрофон» әдісі-Үйден мектепке дейінгі жолды естеріңе түсіріңдер?-Сен қай көшеде тұрасың?-Өзің жүретін жолды сипаттаБағалау. Жарайсыңдар!
Топтық жұмыс. «Ойлан,топтас,бөліс » әдісі.Топ мүшелері рөлдерді өзара анықтайды.Баяндамашы- баяндайды, хатшы–кері байланыс береді, уақыт сақшысы-уақытты белгілейді, бақылаушы-бақылайды.Топтар суреттің мазмұны бойынша қысқаша әңгіме құрастырады.
1-топ.*Оқушының әрекетін әңгімелейді2-топ: Бағдаршам құрастырады 3-топ Жол ережесін атайды Кері байланыс. «Бақыт құсы»әдісі. Топтар бір-бірін бағалайды.Тілдік құзыреттілік- жаяу жүргінші,бағдаршам,қауіпсіздік
Жұптық жұмыс «Жұптас,бөліс»әдісі.Жұптар берілген үлестірме бойынша жол белгілерін сәйкестендіреді
Кері байланыс: “Серпілген сауал” әдісі-Жол жүру белгілерінің қандай пайдасы бар?Бағалау. «Бас бармақ»әдісімен жұптар бірін-бірі бағалайды.
Дерек көздерден мәлімет. «Сен білесіңбе?» -Алғашқы жол белгілері Римде пайда болған. Жол белгілері алғашқыда жаяу жүргіншіге арналған.
Жеке жұмыс: Дәптермен жұмыс-Әр оқушы үйден мектепке дейінгі жолды сызып,жолда кездескен нысандарды реті бойынша бос тор көздерге орналастырады.
Кері байланыс: «Сұрақ- жауап» әдісі –Үйден мектепке дейінгі бағытың қандай?Бағалау.Оқушылар өз –өзін бағалайды
Қалыптастырушы бағалау тапсырмасы:-Суреттегі белгілер нені білдіреді?-Жол белгілері жоқ орындардан қалай өту керек?
Дескриптор:Білім алушы-Жол белгілерінің мағынасын сипаттайды.-жол белгілеріболмаған жағдайдағы ережелер туралы ой бөліседі.
Сараланған тапсырма . -Суреттерге мұқият қараңыз? Суретке қандай жол ережелерін білесіз.Қай суретте жол ережесі сақталмаған?Жауабыңызды түсіндіріңіз.
|
«Сен білесіңбе?» айдары
|
Сабақтың соңы |
2мин
|
Рефлексия «Бағдаршам» әдісіОқушылар сабақты қай деңгейде түсінгенін анықтап, бағдаршам көздері арқылы бағаладым Өте жақсы – жасыл түс Жақсы– сары түсОрташа — қызыл түс |
|
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетеді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?1.Топтық,жұптық жеке жұмыстарда2.Барлық оқушыларғаБасым бөлігі |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Оқу мақсатына бармақпен бағалау,мадақтауКері байланыстар:Еркін микрофон,бақыт құсы,серпілген сауал,қабырға сөйлейді
|
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы белсенді тапсырма орындау барысында парта ұшынан сақтану,жазылым кезінде қалам ұшынан сақтану,АКТ қолданғанда электр тоғынан сақтану
|
Рефлексия Сабақтың мақсаты мен оқу міндеттері орындалдыма?Бүгін оқушылар не үйренді?Сабақ қалай өтті,қандай деңгейде өтті?Жоспарланған саралау жақсы іске асты ма?/тапсырма— лар сәйкес болдыма?Уақытты қалай пайдаландым?Жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неге? |
Өз сабағыңызды талдау үшін бос орынды пайдаланыңыз.Сол жақта берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Сабақ мақсаты нақты СМАРТ мақсатқа негізделіп жасалған.Оқушылар жол белгілерінің түрлерін білді.Уақытты тиімді пайдаландым.Саралау қажеттілігіне қарай тиімді болды.Жол белгілерін таниды,жаяу жүргінші сөзінің мағынасын білді.
|