| Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Көркем әдебиет және эпикалық сарын | Мектеп . «Достық» атындағы жалпы орта мектебі |
| Күні:14.12.2018ж | Мұғалімнің аты-жөні: Джусупова Азатхан |
| Сынып: 8 | Қатысқан оқушылар саны: | Қатыспағандар: |
| Сабақтың тақырыбы | Ш.Құдайбердіұлының «Еңлік- Кебек» дастанының тілі |
| Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары | 8.2.3.1 шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтау; |
| Сабақ мақсаттары | шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды |
| Ойлау дағдыларының деңгейі | Жоғары деңгей дағдыларыТалдау |
| Бағалау критерийлері | Білім алушы- шығармадағы көркемдегіш құралдардың (психологиялық параллелизм, перифраз, сатира, ирония, гротеск, эллипсис) қолданысын талдай отырып, автор стилін анықтайды |
| Тілдік мақсаттар | Пәнге қатысты лексика мен терминдер: ғадалат-әділ, ақыл, білім, жүрек, пұлДиалог құруға арналған пайдалы сөз тіркестері:Пұл асылы, күн туды, ардан күсіпТалқылауға арналған сұрақтар1. Шәкәрім Құдайбердіұлы кім?2. Ақынның ғибраттық ойы қандай? 3. Ақынның қандай шығармаларын білесіңдер?4. «Жастарға» өлеңінде ақын жастарды қандай мінездерден аулақ болуға шақырады? |
| Сабақта қамтылатын құндылықтар | Сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті,елін, жерін, Отанын сүюге,қорғауға баулу,өнерге шақыру,жағымсыз мінездерден аулақ болуға тәрбиелеу. |
| Пәнаралық байланыс | Тарих, қазақ тілі |
| АКТ қолдану дағдылары | Ноутбук, слайд, бейнетаспа. |
| Бастапқы білім | Шәкәрім Құдайбердіұлы « Еңлік-Кебек» дастаны |
| Жоспар |
| Жоспарланатын уақыт | Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер | ресурстар |
| Сабақтың басы 2 минут 5 минут | Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу,түгендеу, сынып тазалығына мән беруПсихологиялық ахуал.«Сен мен үшін...» әдісіОқушылар шебер тәріздес болып тұрады, бір-біріне сын есімдермен көңіл –күйлерін, жылы лебіздерін білдіреді «Мозайка» әдісі арқылы білім алушылар үш топқа бірігеді. Үйге берілген тапсырманы сұрау« Доп лақтыру»«Доп лақтыру» сұрақ-жауап жүргізу әдісі бойынша оқушылар үлкен шеңберге тұрады. Ойынды мұғалім бастайды. «Мен Шәкәрімнің Жастарға өлеңін білемін.» деп допты қарсы жақтағы оқушыға лақтырады.Оқушылар доп лақтыру арқылы бір-бірлеріне сұрақ қойып, кезекпен айналым жасап шығады. Сыныптың барлық мүшелерін қамтиды, барлық оқушылар сұрақтарға жауап беруге ұмтылады.Слайд арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады. | Таныстырылым Тоқыма жіп |
| Сабақтың дәйексөзі | Даналық ойдан дән іздеШәкәрім- өз өмірін өзі жазып кеткен адам. Қ.Мұхамеджанов | |
Сабақтың ортасы 15 минут 13минут Сабақтың соңы 5 минут Үйге тапсырма | 1-тапсырма Т.«Дәйексөз »A. Сюжет: Әңгімелеуші кім? Осы сәтте не болып жатыр?B. Интерпретация:Үзіндінің немесе дәйексөздің маңызы неде? Кейіпкер туралы не айтылады? Тақырып. Тартыс. Өңдеңіз.C. Анализ: Жоғарыдағы сұраққа жауапты автор қолданған әдеби құралдармен байланыстыру. Дикция, детальдар, суреттеу, диалог. 1. Топтарға дәйексөзді талқылауға 4 минут беріледі. Дайын болған топ бастайды. Жұмысын қорғауға 2 минут беріледі.2. Топ өз жұмысын таныстырып болғаннан кейін, қалған топтардың жұмысын толықтыра алады. 3. Әр топқа өз жұмысын таныстыруға 1 минут беріледі. Көп ұпай жинаған топ жеңіске жетеді. 2-тапсырма«Үш жақты күнделік» толтыру Дескриптор:Өлеңнен көркемдегіш құралдарды табады;қолданысын түсіндіреді; мысалдармен дәлелдейдіКері байланыс. «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі «Хикаят картасын» салып келу | Плакат,маркер-лер 8 сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы кеспе қағаздар |