| 7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес | Мектеп: |
| Сынып: 8 | Мұғалімнің аты-жөні: |
| Күні: | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
| Сабақ тақырыбы | Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс Зерттеу сұрағы:Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
| Оқу мақсаттары | 7.3.1.5 –халықтық отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
| Сабақ мақсаттары | Барлығы: Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресін сипаттайды; Көпшілігі: халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; Кейбірі: ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді |
| Ойлау дағдыларының деңгейі | Қолдану, Талдау |
| Бағалау критериі | Ресейдің отаршылдық саясатының қазақ халқына тигізген әсерін түсіндіреді |
| Тілдік мақсаттар | Пәндік лексика мен терминология: отар, дипломатия, елшілік, империя, әскери бекіністер Талқылауға арналған тапсырмалар: Жазылымға арнаған тапсырма: сәйкестендіру кестесі, «Аяқталмаған тезис» |
| Тарихи концепт | Интерпретация |
| Құндылықтарға баулу | елжандылық, өзгенің көзқарастарына құрметпен қарау, бостандық |
| Пәнаралық байланыстар | Дүние жүзі тарихы, География |
| Алдыңғы білімдер | ХVІІІ ғас. басталған Ресей империясының отарлау саясатының мақсат-тары мен алғашқы әрекеттерін біледі |
| Сабақ барысы |
| Жоспарланған кезеңдері | Жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
| Басталуы | Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, атмосфералық ахуал орнату) Топтастыру - қима қағаздармен: 1-топ: «Исатай»; 2-топ: «Махамбет» (Ұ) «Сұрақты ұстап ал» әдісі - үй тапсырмасын тексеру: | Қима қағаздар |
| Қай жылы патша реформасын шығарды? 2 Махамбет пен Исатай көтерілісінің себептері мен маңызы қандай болды? | |
| Ортасы | (Ұ) «Миға шабуыл» әдісі Бейнеролик көрсету «Джигсо-2» («Елші» тәсілі) (Әрбір топқа мәтін беріледі оны оқып, талқылап, тұжырымдамалық картаға түсіріп, бір оқушы «елші» болып келесі топқа түсіндіреді) 1-топ: Кенесары Қасымұлының көтеріліс себептері2-топ: Кенесары Қасымұлының көтеріліс тарихи маңызыҚБ «Медальондар» арқылы бағалау (алтын, күміс, қола) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма – «Кеңейтілген тапсырма» Сәйкестендіру кестесі 1) Сырым Датұлы 1837-1847ж.ж2) Исатай мен Махамбет 1773-1775ж.ж3) Саржан Қасымұлы 1783-1797ж.ж4) Емельян Пугачев 1825-1836ж.ж 5) Кенесары Қасымұлы 1836-1838ж.ж Дұрысы1) Емельян Пугачев 1773-1775ж.ж2) Сырым Датұлы 1783-1797ж.ж3) Саржан Қасымұлы 1825-1836ж.ж 4) Исатай мен Махамбет 1836-1838ж.ж 5) Кенесары Қасымұлы 1837-1847ж.жСуретке қарап, әңгіме құрау ҚБ «Өзін-өзі бағалау» | Таратпа материалдар |
| Аяқталуы | Кері байланыс - «Үміт ағашы» Бүгінгі сабақ маған ________________ ұнады. Бұл сабақта мен үшін _________ қиын болды. Мұғалімге айтар ұсынысым___________________ Үйге тапсырма: қосымша материал әкелу | «Үміт ағашы» |