| Бекітемін : | |
| Ұзақ мерзімді жоспар тарауы: 5.1А «Натурал сандар және нөл саны» | Мектеп: №94 орта мектеп |
| Күні: | Мұғалімнің аты-жөн: Пірімжар А.Е. |
| Сынып: | Қатысқандар: | Қатыспағаны: |
| Сабақ тақырыбы: | Формула. Формула арқылы есептеу. Мәтіндіесептерді шығару. Натурал сандардан тұратын сандар тізбегі /1 сабақ/ |
| Сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме): | 5.5.1.1Натурал сандарға арифметикалық амалдар қолдана отырып, мәтінді есептер шығару5.5.1.8 әріпті өрнектерді құру және оларды есептер шығаруда қолдану5.5.1.9 Мәтінді есептерді шығару үшін формулаларды қолдану; |
| Сабақтың мақсаты: | Барлық оқушылар орындай алады:Формулалармен және ережелерімен танысадыПериметр, аудан, көлем, қашықтық, заттың құнының формулаларын біледіОқушылардың көпшілігі орындай алады:формуланың көмегімен мәтінді есептер шығарады.Бір шаманы екінші шама арқылы өрнектей аладыОқушылардың кейбіреулері орындай алады:Формулаларды қолдана отырып, күнделікті өмірмен байланысты күрделілігі жоғары есептерді шығара алады |
| Бағалау критерийі: | Ережелер арқылы формула құра аладыФормуладан бір шаманы екіншісі арқылы өрнектеу арқылы мәтінді есептерді шығара аладыФункцияналдық сауаттылыққа байланысты күрделілігі жоғары есептерді шығара біледі |
| Тілдік мақсат: | Теңдікпен берілген формулаларды оқи аладыМәтінді есептерді шығаруда формуланы қолдана алады |
| Терминология | Формула, периметр, аудан, көлем, үшбұрыш, тіктөртбұрыш, квадрат, куб, параллепипед, жылдамдық, уақыт, жол. |
| Сыныптағы диалог | Тіктөртбұрыштың ауданын қалай табамыз?Тікбұрышты параллелепипедтің неше қыры, неше төбесі бар?Периметр қалай есептеледі?Заттың құнын қалай анықтаймыз? |
| Құндылыққа баулу: | Тәуелсіздік және Астана.Қарым-қатынас жасау қабілеті, шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау. |
| Пәнаралық байланыс: | Бейнелеу,жаратылыстану |
| Алдыңғы білім: | Натурал сандарға амалдар қолдана алады.Теңдеу шешуді біледі. |
Сабақ барысы |
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері: | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері: | Ресурстар |
| Сабақтың басы:3 мин 3 мин | Оқушылармен амандасу. Психологиялық дайындық. Белсенді оқу әдісі: «Шаттық шеңбері»Пазлдар арқылы4 топқа бөлу:І-топ: ҮшбұрышІІ- топ: ТөртбұрышІІІ-топ: ШаршыІҮ-топ: ПараллелепипедБелсенді оқу әдісі: «Ыстық орындық»: Тікбұрышты параллелепипед өлшемдерін ата, тікбұрышты параллелепипедтің неше қыры, неше төбесі бар?Кубтың неше жағы бар, олар қандай фигуралар?Теңдеу дегеніміз не?Оқушыларға сұрақ қою арқылы жаңа тақырыпты ашамын-Суреттен не байқадыңыз?-Суреттегі сандар нені білдіреді? | Үлестірме суреттер Оқушылар сұрағы |
| Сабақтың ортасы: 8 мин 3 мин 2 мин 7 мин 8 мин | Белсенді оқу әдісі: «Тыңдап отырған үштік» жаңа тақырыпты меңгеру. Топтық жұмыс. І топ:Периметрді табу бойыншаТіктөртбұрыштың периметрінің формуласы P=2()Квадраттың периметрі P=4Үшбұрыштың периметрініңформуласыІІ топ:Ауданды табу бойынша Тіктөртбұрыштың ауданы S=Квадраттың ауданы S=ІІІ топ: Көлемді табу бойынша Тікбұрышты параллепипедтің көлемі V=Кубтың көлемі V=ІҮ топ: Жолды табу бойынша Жолдың формуласы S=vtЗаттың құнының формуласы С=аnӘр топ постер қорғайды. Сергіту сәті «Фигура құрамыз» ойыныҮш топ оқушылары орындарында дөңгеленіп тұрады. Мұғалім қандай формула айтса, оқушылар сол фигураны құрады.Сараланған әдіс: «Баспалдақ» әдісі Жеке жұмыс. №124,125 есептер шығару Қ.б.«Мадақтама» әдісі Жұптық жұмысАстана мен Көкшетау қалаларының арасыs км. Астана қаласынан Көкшетауға қарай 48 км/сағ жылдамдықпен бірінші көлік шықты, онымен бір уақытта Көкшетаудан Астанаға қарай 40 км/сағ жылдамдықпен сондай екінші көлік шықты. Олар неше сағаттан соң бір-бірімен кездеседі? Мұндағы s=176.Қ.б.«Басбармақ» әдісі | Ресурсты парақтар |
| Сабақтың соңы:7 мин 2 мин 2 мин | Қ б Ойлау дағдыларының деңгейіЕрежелер арқылы формула құра алады:Есептерді шығарыңыз:а)Шаршының қабырғасы 5 см болса, оның ауданы мен периметрі неге тең?Дескриптор:Білімалушықысқашашартын жазады ;есептің шартыбойыншаформула құрастырады; көбейтуді орындайды;қосуды орындайды;Формуладан бір шаманы екіншісі арқылы өрнектеу арқылы мәтінді есептерді шығара алады.Есептерді шығарыңыз:ә)Тіктөртбұрыштыңпериметрі34см,алені7см-гетең.Тіктөртбұрыштың ауданын жәнеұзындығынтабыңыз. Дескриптор:Білімалушы- қысқашашартын жазады;- Бір шаманы екінші шама арқылы өрнектей алады; - тік төртбұрыштың ауданын анықтайды;- есептің жауабын жазады. Функцияналдық сауаттылыққа байланысты күрделілігі жоғары есептерді шығара біледі.Суретке қарап есеп құрастыр. Сол есепті формула арқылы шығар.Дескриптор: Білім алушы: -суретке қарап есеп құрастырады; -көбейтуді орындайды; -бөлмедегі ауаның көлемін анықтайды; Белсенді оқу әдісі: «Сәйкесін тап» Рефлексия және кері байланыс . Оқушыларға келесі бағалау ағашын бояу ұсынылады: | Бағалау ағашы салынған парақ |
Саралау–Сізқандайтəсілменкөбірекқолдаукөрсетпексіз?Сізбасқаларғақарағандақабілеттіоқушыларғақандайтапсырмаларбересіз?Топтық жұмыста оқушылар бір-біріне түсіндіреді. Белсенді оқу әдістері«Шаттық шеңбері», «Ыстық орындық», «Тыңдап отырған үштік», «Айналмалы бекет», «Сәйкесін тап»Сараланған оқу әдістеріДереккөз, диалог, қорытынды, деңгейлік тапсырма, қарқын, бағалау, жіктеу | Бағалау–Сізоқушылардыңматериалдыигерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлапотырсыз?Қалыптастырушы бағалау түрлері: «Бағдаршам», «Басбармақ», «Шапалақ» , «Смайликтер» әдістері.Қалыптастырушы бағалауда әр есепке дескриптор жазылады. | ДенсаулықжəнеқауіпсіздіктехникасынсақтауОқушылардың партада түзу отыруы, сынып бөлмесінің тазалығын сақтау, сергіту сәті. |