Урок английского языка, Are you a friend of our planet

0
Конспект урока на тему: Are you a friend of our planet?
Предмет: английский язык
Тема урока: “Are you a friend of our planet?”
Тип урока: урок — закрепление знаний, умений, навыков.
Цели урока:
Образовательные: создать для учащихся необходимые условия для обобщения материала по теме «Экология».
Развивающие: развивать умение работать коллективно и самостоятельно, навыки устной речи, аудирования и чтения, грамматические навыки.
Воспитательные: содействовать воспитанию у учащихся бережного отношения к природе, ответственности за порученное дело.
Задачи урока: осуществить совместное целеполагание;
закрепить знание тематической лексики;
способствовать совершенствованию навыков устной речи путём создания различных ситуаций;
использовать знание грамматического характера на употребление страдательного залога в настоящем времени;
проверить навык усвоения материала через задания с пониманием запрашиваемой информации;
Обеспечение урока: карточки с заданиями, презентация, проектор, тематические картинки, магнитофон, аудиокассета, зелёные фишки, игрушка
Альф, рисунок с изображением Альфа, карточки с домашним заданием.

Ход урока.
1. Совместное целеполагание, речевая зарядка.
T: Look at the blackboard and read the question written there. What do you think we discuss today? P: Environment.
T: You are right. Are you a friend of our planet?
P1 — P5: Yes, I am.
T: If we are friends of our planet, we should help to keep it clean. How can we help?
P: We must protect the environment.
T: What words are connected with the word environment?
Word Web.
Environment: air
water
land
animals
forests
plants
flowers
trees

2. Закрепление грамматического материала. Страдательный залог в настоящем времени.
T: Alf is our guest. It has come from the planet Melmac. Now it is helping children to keep the Earth clean. Alf advises children what to do or not to do,
Model: Alf advises children to… Alf advises children not to…
1. Always put garbage in a garbage bin.
2. Recycle newspapers, bottles and metal cans.
3. Do not throw away things.
4. Do not throw garbage in water.
5. Never draw or paint on the trees.
6. Never cut down baby trees.
7. Do not hurt animals.
8. Feed birds in winter.

3. Совершенствование навыков устной речи.

T: What environmental problems do you know? Lebel the pictures.
P: Littering, water pollution, air pollution, land pollution, endangered animals.
(учащиеся прикрепляют надписи к картинкам на доске)

4. Presentation “ Ecological problems”(эмоциональная подготовка учащихся к дальнейшей работе).

5. T: Let us organize 3 groups to do the tasks given by Alf.

Make up rules to protect: the countryside — the 1st group
your city — the 2nd group
your home – 3rd group
( ребята проверяют составленные правила друг у друга, старший из каждой группы называет самых активных учеников в своей группе, те получают зелёные фишки).

6. Аудирование.
T: Listen to the text “Green schools”. Then answer the questions to the text.
(учащиеся слушают текст, затем отвечают на вопросы по тексту)
Green schools.
My name is Dee West. I am the director of Environmental Services in Alpharetta, USA.
My responsibility is to educate children about environmental issues. We have schools called Green Schools. They were created in 1991. Children learn how to protect the environment.
They learn how to clean our lakes and rivers, how to test the quality of the water. They know that they should not litter. They also learn that a lot of trash can be recycled: tin, steel and aluminium cans, glass, plastics, newspapers, office paper. It is also important to buy recycled products. Children from Green Schools help to replant trees in the parks. We all need to work
together to keep our world green.

Работу выполнила
учитель английского языка Незванова И. Н.
МОУ СОШ №35

Дереккөз: http://bilimdiler.kz/