Сабақ жоспары 9-11-сынып
Ұстаз тілегі сайтында материал жариялап тегін сертификат, алғыс хат және құрмет грамотасын алуға болады. Ол үшін сайтқа тіркеліп материал жариялау керек. Сайт бойынша барлық сұрақтарды 8-771-234-5599 номеріне ватсап арқылы қоюға болады
Бағыты: Қазақ әдебиеті Бөлімі: Сабақ жоспары Сыныбы: Басқа
Бұл материал қазақ тілі мен әдебиет пәні мұғалімдеріне керек.
Сабақтың тақырыбы: Ресми іс қағаздары стилі
Күні : 26.11.18жыл
Мұғалімнің есімі : Қалиева Ж.М.
Сынып : 9 А
Қатысқандар саны
Қатыспағандар саны :
Сабаққа негізделген оқу мақсаты:
Ресми іс қағаздары стилінің ерекшеліктерін білу, басқа стилдерден ажырату.
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар : Ресми іс қағаздары стилімен танысады.
Оқушылардың басым бөлігі : Ресми іс қағаздарын басқа стилдермен салыстырады, пікір айтады.
Кейбір оқушылар: Шығармашылықтарын көрсетеді.
Бағалау критерийлері :(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже критерийлері)
Ауызша және жазбаша мәтін құруға дағдыланады.
Өз тілін ,әдебиетін , тарихын құрметтейді.
Талдайды, сараптайды.
Тілдік мақсаттар
Тілдік дағдылар : қазақ әдебиеті, көркемдеуіш құралдар
Терминология :
Сөз тіркестері:
Құндылықтарды дарыту
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.
Қарым-қатынас жасау мәдениеті
Өмір бойы оқуға дайын болу
Пәнаралық байланыстар
Қазақ тілі, қазақ әдебиеті
АКТ қолдану дағдылары
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім.
Көркем әдеби стиль
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жұмыстар:
Ресурстар:
Басталуы
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.Өзіңе тілегенді өзгеге тіле Оқушылар іштей өзіне жақсы тілек тілейді. Қасында тұрған адамға да жақсы тілек айтады.
Сабақтың тақырыбы, сабақтың мақсаты айтылады.
Сұрақтар шеңбері
Көркем әдеби стиль туралы не айтуға болады?
Қазақ тілінде қай стилде мүмкіндік көп?
Эмоционалды-экспрессивті сөздер деген не?
Қызығушылықты ояту.
Мына мәтіннен қажетті не алуға болады?
Анық , нақты мәліметтер алуға бола ма?Сипаттап беріңдер:1. Мақсаты : (анық мәлімет)
2. Қолданылуы : ( өмірбаян)
3Стильдік сипаты: ( дәл, нақты)
4.Тілдік амал-тәсілдері: )ресми сөздер)
Мен, Уралбекова Сәния Алматы қаласында 1991 жылы 21 қыркүйекте өмірге келдім.1998 жылы 96 мектепке бірінші сыныпқа қабылдандым. Мектепті2009 жылы орта мектепті бітірді. 2009 жылы Қазақ мемлекеттік университетінің тарих факультетіне оқуға түстім. 2013 жылы университетті жақсы аяқтап, өзім бітірген 96 мектепке жұмысқа орналастым.
93-бетті оқып шығу.
Өтініш,сенімхат, жеделхат, анықтама, хаттама, қохат,т.б
Ортасы
Тапсырма:1.79-жаттығу.Үлгіні пайдалана отырып , бір шара(кеш, кездесу, конференция ,т.б) өткізуге рұқсат сұрап өтініш жазу.
Тапсырма2. Жеке адамдарға қатысты және мекемелер арасындағы іс қағаздар жөнінде пікір жазу.
Талаптар: 1.Сөзқолданыс дәлдігі.
2.Термин сөздер қолдану.
Анықтауышты орнына қолдану.
Сөздерді дұрыс тіркестіру.
Ақпарат мөлшерін қадағалау.
Құжатта жаңа сөздерді қолдана білу.
Тапсырма.3. 85-жаттығу.
Көрке әдеби стиль және ресми стиль .ВЕНН диограмасы
Көркем әдеби стиль
Ортақ қасиеті
Ресми стиль
1.
2.
3.
Стиль түрлері
Мәтін
1.
2.
3.
Аяқталуы
Үйге тапсырма: Ел рәміздері- елдігіміздің басты нышандары эссе жазу
Рефлексия.
Бес саусақ тәсілі.
Бас бармақ-басты мәселе.Бүгін сабақта қандай мәселе болды?
Балалы үйрек- бірлесу. Мен топта, жұпта қандай жұмыс жасадым?Кімге көмек бердім?
Ортан терек- ойлану.Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?
Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма?
Кішкентай бөбек- көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?
Қосымша ақпарат
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарладыңыз? Қабіліті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз. Қабілеті жоғары оқушылар өздерінің алдына қойған мақсатқа жету үшін , жан-жақты білімді екенін көрсете білді. Өзінің пікір, қалауын түсіндіре алады.
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін , материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау кезінде оқушылардың өздері де қатысады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағымдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады?( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруіне көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
Мектеп : Қазыбек бек бекетіндегі орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Сабақтың тақырыбы: Сөз дәлдігі-ойдың айқындылығы
Күні : 26.11.18ж
Мұғалімнің есімі : Қалиева Ж.М.
Сынып : 11Б
Қатысқандар саны
Қатыспағандар саны :
Сабаққа негізделген оқу мақсаты:
Ойдың айқындығы сөз қолданыстағы дәлдікпен тығыз байланыста екенін білу.
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар: Одың айқын болуы- сөздің дәл қолданысы екенін біледі.
Оқушылардың басым бөлігі: Ойын жеткізеді, сараптайды.
Кейбір оқушылар өз пікірін дәлелдеп жазады, айтады.
Бағалау критерийлері :(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже критерийлері)
Ауызша және жазбаша мәтін құруға дағдыланады.
Өз тілін ,әдебиетін , тарихын құрметтейді.
Талдайды, сараптайды.
Тілдік мақсаттар
Тілдік дағдылар : қазақ әдебиеті, көркемдеуіш құралдар
Терминология :
Сөз тіркестері:
Құндылықтарды дарыту
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.
Қарым-қатынас жасау мәдениеті
Өмір бойы оқуға дайын болу
Пәнаралық байланыстар
Қазақ тілі, қазақ әдебиеті
АКТ қолдану дағдылары
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім.
Шешендік және сөз мәдениеті
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жұмыстар:
Ресурстар:
Басталуы
Сабақтың тақырыбы айтылады.
Раппорт орнату.
-Бүгінгі тақырып бойынша не білуіміз керек?
-Сабақты үйренгендігіңіздің дәлдігі не болмақ?
-Ойымызды не арқылы жеткіземіз?
Сөздің мағынасы, сөз байлығы, сөздің тура, ауыспалы мағынасы,синоним, омоним сөздерді қолдану,мақал-мәтелдерді түсіну, тұрақты тіркестерді орнымен қолдану. Осы сөздер бойынша пікір айтып шығыңдар.
Орнын сипап қалды. Отырған орнын сипап көрді. Төбе шашы тік тұрды. Шашы тіп-тік қайратты еді.
Жақсының жақсылығын айт, нұры тассын деген сөзді қай жерде , қалай қолданасың?
Келбетінен нұры төгілген сөзін қатыстырып сұлу қызды сипаттап көр.
Ортасы
Тапсырма.1. 48-жаттығу. Ауыспалы мағынада жұмсалап тұрған көп мағыналы сөздерді тауып , дәптерге жазу. Омонимдік қатар құрау.
Дескрипторлар .
1Мәтінді оқиды.
2.Ақпараттар алады
3.Омонимдер мен көп мағыналы сөздерді теріп жазады.
Тапсырма.2. 53-жаттығу. Фразеологизмдерді қолдану шешендерге не үшін қажет?
Пікір жазады.
Ойын білдіреді.
3.Сөз дәлдігін сөзді қолданудан аңғарады.
Фразеологизмдер:
Жай сөздер:
Жүрек жұтқан
Жүрек жұтқан жігіт екенін бірден танытты.
2.Қолқа салды. Қолқа-түйенің күре тамыры.Ол әзімбайға қолқа сала келіпті.
3.Тайға таңба басқандай
Батыр
Батыр жігіт екенін бірден танытты.
Өтініш,тілек.т.б Ол Әзімбайға өтінішпен келіпті.
Анық, нақты.
Аяқталуы
Үйге тапсырма: Сіз қалай сөйлер едіңіз? Өз пікіріңді жазу.
Рефлексия.
Бес саусақ тәсілі.
Бас бармақ-басты мәселе.Бүгін сабақта қандай мәселе болды?
Балалы үйрек- бірлесу. Мен топта, жұпта қандай жұмыс жасадым?Кімге көмек бердім?
Ортан терек- ойлану.Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?
Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма?
Кішкентай бөбек- көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?
Қосымша ақпарат
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарладыңыз? Қабіліті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз. Қабілеті жоғары оқушылар өздерінің алдына қойған мақсатқа жету үшін , жан-жақты білімді екенін көрсете білді. Өзінің пікір, қалауын түсіндіре алады.
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін , материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау кезінде оқушылардың өздері де қатысады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағымдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады?( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруіне көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
Мектеп : Қазыбек бек бекетіндегі орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Сабақтың тақырыбы: Ахмет Йасауи “Даналық кітабы”
Күні : 27.11.18ж
Мұғалімнің есімі : Қалиева Ж.М.
Сынып : 9 А
Қатысқандар саны
Қатыспағандар саны :
Сабаққа негізделген оқу мақсаты:
Барлық оқушылар : “Даналық кітабымен танысады.
Оқушылардың басым бөлігі: Хикметтерін тану арқылы ақынның реалист екеніне көз жеткізеді.
Кейбір оқушылар : Сараптайды, пікір айтады, салыстырады.
Сабақ мақсаттары:
“Даналық кітабын” таниды, қандай бағытта екенін түсінеді. Автордың ойын , идеясын түсінеді.
Бағалау критерийлері :(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже критерийлері)
Ауызша және жазбаша мәтін құруға дағдыланады.
Өз тілін ,әдебиетін , тарихын құрметтейді.
Талдайды, сараптайды.
Тілдік мақсаттар
Тілдік дағдылар : қазақ әдебиеті, көркемдеуіш құралдар
Терминология :
Сөз тіркестері:
Құндылықтарды дарыту
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.
Қарым-қатынас жасау мәдениеті
Өмір бойы оқуға дайын болу
Пәнаралық байланыстар
Қазақ тілі, қазақ әдебиеті
АКТ қолдану дағдылары
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім.
Ахмет Йасауи өмірі
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жұмыстар:
Ресурстар:
Басталуы
Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру . “Өзіңе тілегенді өзгеге тіле” Оқушылар іштей өздеріне жақсы тілек тілейді. Қасындағы сыныптасына да жақсы тілек айтады.
Сәйкестендіру.
Қожа Ахмет Йасауи —————Ислам дінін уағыздаушы 1
—————-Емші
—————— Софылық ағымның өкілі 2
————— Діни мұғалім.
Йасауи қандай есімдермен танылды?———-Әзірет Сұлтан 1
———————Қожа Ахмет 2
—————— Құл Қожа Ахмет 3
—————— Діншіл Ахмет
Қожа Ахмет нені айыптайды ?—————Өтірік айтуды 1
———————Жалған софылықты 2 — ——————-Құлшылық етуді
———————Көлгірсуді 3
Түркі тілдес халықтардың мәдениет министрлері Бакуде басқосып қай жылды “Қожа Ахмет жылы “ деп атады?————1992ж
—————-1993ж 1
—————-1994ж
—————1995ж
Ортасы
Тапсырма .1. Топтық жұмыс .
1-топ. “Даналық кітабы “қандай кітап ? сызба сызу.
2-топ. Хикметтері жайында ақпараттар беру.
3-топ. Адамның өмір сүрудегі мәні не ? деген сұраққа Ахмет Йасауи қалай жауап береді? Дәлелдер келтіру.
Тапсырма2. “Дінімізді саутау-адамдығымызды сақтау” эссе жазу.
Шындық па, жалған ба?
Хикметтері арқылы ақиқат жолын табу мен тану үшін не істеу керектігін өлеңмен өрнектеген. (шындық)
“Хикметтер” құран сүрелері мен аяттары, шариғат шарттары. (жалған)
1993 жылы Қожа Ахмет Йасауи жылы” Түркия, түрік қауымдастығында тойланды. (шындық)
4”Хикмет сөзінің мағынасы “керемет “ дегенді білдіреді. (шындық)
Хикметтер тек Йасауида ғана бар . (жалған)
Аяқталуы
Үйге тапсырма: “Даналық кітабы” Хикметтер “жаттау.
Рефлексия.
Бес саусақ тәсілі.
Бас бармақ-басты мәселе.Бүгін сабақта қандай мәселе болды?
Балалы үйрек- бірлесу. Мен топта, жұпта қандай жұмыс жасадым?Кімге көмек бердім?
Ортан терек- ойлану.Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?
Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма?
Кішкентай бөбек- көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?
Қосымша ақпарат
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарладыңыз? Қабіліті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз. Қабілеті жоғары оқушылар өздерінің алдына қойған мақсатқа жету үшін , жан-жақты білімді екенін көрсете білді. Өзінің пікір, қалауын түсіндіре алады.
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін , материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау кезінде оқушылардың өздері де қатысады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағымдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады?( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруіне көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
Мектеп : Қазыбек бек бекетіндегі орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Сабақтың тақырыбы: “Абай жолы “ романындағы Абай тұлғасы
Күні :
Мұғалімнің есімі : Қалиева Ж.М.
Сынып : 11 “А”
Қатысқандар саны
Қатыспағандар саны :
Сабаққа негізделген оқу мақсаты:
Барлық оқушылар : Абайдың азаматтығын таниды
Оқушылардың көпшілігі : Абайдың ел арасындағы адамдық, азаматтық қасиетін талдайды.
Кейбір оқушылар : Пікір айтады, саралайды.
Сабақ мақсаттары:
“Абай жолы “романындағы Абай тұлғасы
Бағалау критерийлері :(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже критерийлері)
Ауызша және жазбаша мәтін құруға дағдыланады.
Өз тілін ,әдебиетін , тарихын құрметтейді.
Талдайды, сараптайды.
Тілдік мақсаттар
Тілдік дағдылар : қазақ әдебиеті, көркемдеуіш құралдар
Терминология :
Сөз тіркестері:
Құндылықтарды дарыту
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.
Қарым-қатынас жасау мәдениеті
Өмір бойы оқуға дайын болу
Пәнаралық байланыстар
Қазақ тілі, қазақ әдебиеті
АКТ қолдану дағдылары
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім.
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жұмыстар:
Ресурстар:
Басталуы
Психологиялық ахуал қалыптастыру. Оқушылар бір-біріне тілек айтады. “Өзіңе тілегенді өзгеге тіле”
“”Абай жолы” романын жазу-Менің күллі творчестволық тіршілігімдегі түбегейлі әрекетім” деген еді М.Әуезов. Осы сөзден не аңғаруға болады.
Тапсырма. 1. Ассосация құру “Абай жолы” қандай кітап?
“Абай жолы” ————-ғасырлық туынды
————— мемуарлық роман
————- әлемге қазақты танытқан роман
————-Әуезовтың бас кітабы т.б.
Ортасы
1.Абай жолы романы неден басталады? Немен аяқталады?
Романның бірінші кітабында жарысып ауылға қайтқан Абайдың балалық шағы. Соңғы кітабында Абайдың жаназасы .
Абайдың әкеге деген құрметі және шеше тәрбиесі қалай көрінеді?
Ең бірінші шешесіне келе жатқанда, Ұлжан әкеңе бар деп бірінші әкесіне амандасуды өтінеді. Әкені құрметтейді.
Тобықты арасындағы жанжалға Абай қалай қарайды?
Абай Тобықты руын татуластыруға тырысады.
4Азамат екені қай тұста көрінеді ?
Бөжейдің асында көрінеді. Құдайбердінің балаларына қамқор болады№.
Тапсырма.2. Абайдың бойынан нағыз қазақ бейнесін көре аласың ба?” пікір жазу.
Сұрақтарға жауап “иә” , “жоқ”
Абай Шөже ақынмен кездесті ме? (иә)
Абайдың інісі Абайдан кейін қайтыс болды ма? (жоқ)
Абайдың 5 әйелі болған № (Жоқ)
Абай өлеңдерін түнде жазған. (иә)
Абайға жеңгелері ат қойған. (иә) Телғара.
Абай болыс болған жоқ. (жоқ) болды.
Біржан әндерін жақсы көрді (иә)
Шәкәрім Абайдың ағасы . (жоқ) (немере інісі)
Абай 17 жасында әке атанды . (иә)
Ділдәны әкесі айттырып алып берді. (иә)
Аяқталуы
Үйге тапсырма:”Абай жолы” романы Абай бейнесі.
Рефлексия.
Бес саусақ тәсілі.
Бас бармақ-басты мәселе.Бүгін сабақта қандай мәселе болды?
Балалы үйрек- бірлесу. Мен топта, жұпта қандай жұмыс жасадым?Кімге көмек бердім?
Ортан терек- ойлану.Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?
Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма?
Кішкентай бөбек- көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?
Қосымша ақпарат
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарладыңыз? Қабіліті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз. Қабілеті жоғары оқушылар өздерінің алдына қойған мақсатқа жету үшін , жан-жақты білімді екенін көрсете білді. Өзінің пікір, қалауын түсіндіре алады.
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін , материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау кезінде оқушылардың өздері де қатысады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағымдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады?( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруіне көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
Мектеп : Қазыбек бек бекетіндегі орта мектеп мектепке дейінгі шағын орталығымен коммуналдық мемлекеттік мекемесі.
Сабақтың тақырыбы: Шалкиіз жырау
Күні : 11.12.18ж
Мұғалімнің есімі : Қалиева Ж.М.
Сынып : 9 А
Қатысқандар саны
Қатыспағандар саны :
Сабаққа негізделген оқу мақсаты:
Шалкиіз жыраудың өмірі және шығармаларымен танысады.
Сабақ мақсаттары:
Барлық оқушылар: Өмірі және шығармаларымен танысады.
Оқушылардың басым бөлігі: Шалкиіз жыраудың шығармаларындағы ерекшелікті таниды.
Кейбір оқушылар: Шалкиіз жыраудың шығармаларын талдайды, пікір айтады.
Бағалау критерийлері :(жетістік критерийлері, табыс критерийлері, күтілетін нәтиже критерийлері)
Ауызша және жазбаша мәтін құруға дағдыланады.
Өз тілін ,әдебиетін , тарихын құрметтейді.
Талдайды, сараптайды.
Тілдік мақсаттар
Тілдік дағдылар : қазақ әдебиеті, көркемдеуіш құралдар
Терминология : жырау, жыршы
Сөз тіркестері:жыраулық өнер, толғаулардың тақырыбы, терме түрі
Құндылықтарды дарыту
Шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау.
Қарым-қатынас жасау мәдениеті
Өмір бойы оқуға дайын болу
Пәнаралық байланыстар
Қазақ тілі, қазақ әдебиеті, тарих
АКТ қолдану дағдылары
Алдыңғы оқу/ Бастапқы білім.
Жыраулық өнер
Жоспар
Жоспарланған уақыт
Жоспарланған жұмыстар:
Ресурстар:
Басталуы
І. Жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру.”Өзіңе тілегенді өзгеге тіле” әдісі бойынша тілек айтылады.
Үй тапсырмасын сұрау.
Қазтуған өзін қалай таныстырады?
“ айдаса қойдың көсемі”, “ сөйлесе қызыл тілдің шешені”, “буыршынның бұта шайқар азуы”, “бидайықтың көл жайқаған жалғызы”
Жыраудың негізгі жырларының тақырыбы, арқауы не?
Қазтуған жырау ма, жыршы ма?
Қазтуғанның қандай қасиетін бағалайсыңдар?
Ортасы
Жаңа сабақтың тақырыбы және мақсатын таныстыру.
1-тапсырма. Шалкиіздің мына сөзіне пікір айтыңдар,Шалкиіздің сөзінен не ұғуға болады?
“Дулығамның төбесі туған айдай болмаса , батыршылық сүрмен -ді, дулығалы бас кескен , ерлердің алдаспаннан игі қолы болар ма?”(Елін тек ер ғана қорғай алады дейді)
“Малыңды бер де , басың ос бір күні болар керегі”, “есендікке малыңды бер де, батыр жи , басыңа қыстау іс түссе дұшпанның қолы жете алмас.
Ғаділ төре ел бастар”
2-тапсырма: Кітаптан деректерді пайдаланып кестені толтыру.
Шалкиіздің өмір сүрген жылы:
Кім?
Нені жырлады?
1465-1560ж
Ноғай еліне шығармалары танылған. Мұрасы 760 жолдай, 500 жол қазақ арасына, 260 жолы ноғай арасына танылған.
Жырлары- түгелдей азаматтық, әлеуметтік лирика.
Жырау Жайықтың шығыс бетінде дүниеге келген.
Шалкиіз Тіленшіұлы
Жігіттік шағы Ноғай ордасындағы Мұса бидің маңайында өткен.Мансұрұлы Темір, Жүсіп бидің , соңғы кезеңдерін Хақназар ханның маңында өткізді.
“Асқар, асқар, асқар тау”, “Қоғалы көлдер..,” Ор, ор қоян , ор қоян…”
Жырлары: Алаштан байтақ озбасы…”, Жапырағы жасыл жаутерек”, “Ер шобан”, “Би Темірге айтқаны”.т.б
Ұлттық діл, иман, этикалық түсініктер толғауларында көп
3-тапсырма.”Тайғақ кешу, тар жерде,Менің досым барарда һар жерде, Іздесем табылмайды тар жерде Табылмаса қайтейін , Мен есімді Хаққа тапсырғанмын һәр жерде.Осы сөздерді пайдалана отырып Шалкиізге мінездеме жаз.
Шалкиіздің нақыл сөздерін тыңдайық.Жаманнан туған жақсы бар- адам айтса нанғысыз, жақсыдан туған жаман бар-бір аяқ асқа алғысыз.
Бар күшіңді сынамай балуандармен күреспе.
3.Арғымақ атқа көп міндім — садаға кетсін буданнан,
Азаматқа көп ердім- садаға кетсін туғаннан.
4. Жағаңа дұшпан қолы тимеске — артыңда туысқанның көбі игі.
Аяқталуы
Үйге тапсырма: Шалкиіздің нақыл сөздерін жаттау.
Рефлексия.
Бес саусақ тәсілі.
Бас бармақ-басты мәселе.Бүгін сабақта қандай мәселе болды?
Балалы үйрек- бірлесу. Мен топта, жұпта қандай жұмыс жасадым?Кімге көмек бердім?
Ортан терек- ойлану.Мен бүгін қандай білім мен тәжірибе алдым?
Шылдыр шүмек-шынайылық. Сабақ маған ұнады ма?
Кішкентай бөбек- көңіл-күй ахуалы. Мен сабақта өзімді қалай сезіндім?
Қосымша ақпарат
Саралау-Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарладыңыз? Қабіліті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлайсыз. Қабілеті жоғары оқушылар өздерінің алдына қойған мақсатқа жету үшін , жан-жақты білімді екенін көрсете білді. Өзінің пікір, қалауын түсіндіре алады.
Бағалау- Оқушылардың үйренгенін , материалды меңгергенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
Бағалау кезінде оқушылардың өздері де қатысады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақтың оқу мақсаты шынайы ма?
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен орындаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
Қорытынды бағымдау
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алады?( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1.
2.
Сабақ барысында сынып немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері / қиындықтары туралы не білдім? Менің келесі сабағымды жетілдіруіне көмектеседі, неге көңіл бөлу керек?
Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.