өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау

0

Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Әдебиеттік оқу
Бөлім: Өнер
Сынып: 3 Мектеп: Ақан негізгі мектебі
Мұғалімнің аты — жөні: Абдульманова. А. А.
Қатысқандар саны: 5
Қатыспағандар саны:
Сабақ тақырыбы Асыл сөз
Оқу мақсаттары 3. 1. 4. 1 сөйлеу барысында мақал — мәтелдерді/ нақыл сөздерді, вербалды емес тілдік құралдарды қолдану
3. 2. 4. 1 өлең, мысал, нақыл сөз, аңыз, бата, әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтау
Сабақ мақсаттары Барлық оқушылар: Сөйлеу барысында мақал — мәтелдерді қолданады.
Көпшілік оқушылар: Әңгіменің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды
Кейбір оқушылар: Вербалды емес тілдік құралдарды қолданады
Бағалау критерийлері • Өлеңнен нақыл сөздерді табады
• Қажетті ақпаратты суретпен байланыстырады
• Өлеңнің жанрлық ерекшеліктерін анықтайды
• Ойын нақыл сөзбен көркемдейді
Тірек сөздер Кішіпейіл, әділетті, мейірімді, тілалғыш
Құндылықтарды дарыту «Азаматтық жауапкершілік», «құрмет», «еңбек пен шығармашылық» сияқты құндылықтарын бойына сіңіру, адамгершілік құндылықтарды сақтау
Пәнаралық байланыстар Дүниетану, қазақ тілі
АКТ қолдану дағдылары Интербелсенді тақта
Алдыңғы білімді игеру Мәтінді мәнерлеп оқиды. Мәтіндегі қажетті ақпаратты табады
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс — әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
1 — 4 минут Психологиялық дайындық.

Топқа бөлу:
1 — топ “Төле би”
2 — топ “Қазыбек би”
Үй тапсырмасын сұрау.
“Өткенге шолу” қалпақ әдісі арқылы әр топ өткен тақырыптар бойынша түйген ойларын айтады.
Сабақтың тақырыбы, оқу мақсатымен таныстыру. Оқушылармен бірлесе бағалау критерийін құрастыру немесе таныстыру.
«Атадан қалған асыл сөз» мәтінді тыңдау.
Су анасы —
Сөз анасы —
Жол анасы — сөздерді толықтырады. Қосымша 1

Слайд №1 — 3
Сабақтың ортасы

5 — 20 минут
21 — 26 минут
27 — 32 минут
33 — 36 минут

Автормен танысу
Абдырахман Асылбек — 1938 жылы 1 мамырда Жамбыл облысының Талас ауданына қарасты Үшарал ауылында туған. 1955 жылы «Бейбітшілік бақшасы», «Жауды аяған жаралы» сияқты тырнақалды шығармалары басылған. Балаларға арналған алғашқы өлеңдер жинағы 1961 жылы жарық көрген. Содан бергі уақытта 31 жыр кітабын шығарды. Лирика, ән мәтіндерін жазып, сатира және аударма жанрларымен де айналысып келеді. Көптеген байқаулардың жеңімпазы, жүлдегер.
1 — тапсырма
(Т) «Тепе — теңдік дөңгелегі» әдісі
Мақсаты: Ойды жинақтау, тақырып бойынша қажеттіліктерін анықтау.
Тиімділігі: Тақырып бойынша ойларды түйіндейді.
(Конвертте салынған өлең таратылады. Өлең бойынша қандай өсиет сөздер білетінін айтады.)
Саралау: Ақпаратпен тиянақты жұмыс жасалады. Ұсынылған мәселе туралы өзгелердің пікірін біледі; өз жұмысын сыныптастарымен талқылайды, жұмысқа терең сараптама жасау арқылы өз білімін, түсінігін кеңейтеді.
ҚБ «Смайликтер»
2 — тапсырма. Оқулықпен жұмыс.
(Т, Ұ) «Ой жалғау» әдісі
Өлеңді оқу үшін әр топқа сөздер таратылады.
Мейірімділік
Кішіпейіл
Әділетті
Тілалғыш
Осы сөздер арқылы суретпен бөлімін таңдайды. Өлеңді мәнерлеп оқиды, топ болып оқып өзара талдайды.
3 — тапсырма
(Ө) Семантикалық карта
Әрбір топқа семантикалық карта таратылады.
Атаның ақылдары 1 — шу
мақ 2 — шу
мақ 3 — шу
мақ 4 — шумақ 5 — шу
мақ
Кішіпейіл бол
Мейірімді бол
Әділетті бол
Үлкенмен сәлемдес
Тілалғыш бол
Саралау: Оқушының логикалық ойлауы дамиды, жылдам ой түйіндейді.
ҚБ «смайлик»
Тапсырманы өте жақсы деңгейде орындаған оқушыны қол шапалақтау арқылы бағалау
4 — тапсырма.
Асыл сөзіне бүгінгі таңда қандай болу керек
Екенін айтып шығады.

ҚБ «топтық бағалау.»
Топтар бір — бірінің жұмысын бағалау арқылы әр топ жұмысында нені жақсарту керектігін анықтайды
ҚБ «Екі жұлдыз, бір тілек»
Екі жұлдыз — Жұмыстарындағы ұнағаны
Бір тілек — Жақсартуға болады.

Қосымша 2
Слайд №4

Оқулық 14 — 15 беттер

Слайд №5

Слайд№6
Қосымша 4

Қосымша 4

Оқулық 13 бет
Қосымша 5

Сабақтың соңы
37 — 40 минут

Бағалау

Саралау
1 — тапсырма
Ақпаратпен тиянақты жұмыс жасалады. Ұсынылған мәселе туралы өзгелердің пікірін біледі; өз жұмысын сыныптастарымен талқылайды, жұмысқа терең сараптама жасау арқылы өз білімін, түсінігін кеңейтеді
2 — тапсырма
Оқушының логикалық ойлауы дамиды, жылдам ой түйіндейді.
3 — тапсырма
Ұсынылған мәселе бойынша өз ойына талдау жасайды. Жасалған жұмыс бойынша толыққанды, жан — жақты түйіндеме жасайды.
4 — тапсырма
Барлық оқушыларға бағытталған нұсқау бере отырып, олардың әрқайсысының өздерінен не күтілетіндігін түсінгендеріне көз жеткізу. Бағалау
«Смайликтер» әдісі
«Қол шапалақтау» әдісі
«Бір — бірін бағалау»әдісі
«Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі

Дескриптор
— берілген тақырыпқа қатысты ой қорытып айтады;
— қажетті ақпаратты суретпен байланыстырады
— өлеңнің жанрын анықтайды
— сөйлеу барысында мақал — мәтелдерді қолданады.
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Сыныпта қауіпсіздік ережелерін сақтайды
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсатына жеттім бе?
Оқушылар не үйренді?
Ынтымақтастық атмосферасы орнады ма?
Оқушылар арасындағы дифференциациялау бойынша іс — әрекеттер ұтымды болды ма?
Жоспарланған уақытты ұстандым ба?
Жоспардан қандай шегіністер жасадым және неліктен?

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?