Сабақ: Әдебиеттік оқу
|
|
|
|
Мектеп: «Түрксіб жалпы орта білім беретін мектебі» КММ
|
|
|
|
Күні:14.03.17
|
|
|
|
Мұғалімнің есімі: Ж.К.Апбасова
|
|
|
|
Сынып: 4-сынып
|
|
|
|
Қатысқандар саны : 12
|
|
|
|
Қатыспағандар саны
|
|
|
|
Сабақтың тақырыбы:
|
|
|
|
Терең су. Н.Сералиев
|
|
|
|
Сабаққа негізделген оқу мақсаты
|
|
|
|
«Терең су» мәтінінің мағынасын ашу, мазмұнын түсіндіру.
|
|
|
|
Сабақ мақсаттары:
|
|
|
|
Барлық оқушылар:
|
|
|
Бейтаныс жерде шомылуға болмайтынын түсінеді.
|
|
|
Оқушылардың басым бөлігі:
|
|
|
Судың тілсіз жау екенін, алғашқы көмек көрсете білу керектігін айта алады
|
|
|
Кейбір оқушылар:
|
|
|
Үлкен-кіілерге қиын жағдайда көмек көрсете алатынын біледі.
|
|
|
Тілдік мақсат:
|
|
|
|
Оқушылар… істей алады
|
|
|
Оқушылар алғашқы көмек көрсету керектігін, түсіндіре алады.
|
|
|
Негізгі сөздер мен тіркестер
|
|
|
Терең өзен, әжесінің ақылы, үлкенді сыйлау, балық түрлері, суға бату, көмекке ұмтылу.
|
|
|
Алдынғы оқыту:
|
|
|
|
«Адалдық» .Дәулет Қасенов
|
|
|
|
Жоспар
|
|
|
|
Жоспар
|
|
|
ланған
|
|
уақыт
|
|
Жоспарланған жаттығулар (төменде жоспарланған жаттығулармен қатар ескертпелерді жазыңыз)
|
|
|
|
Ресурстар
|
|
|
|
Басталуы
|
|
|
6-7минут
|
|
|
Ынтымақтастық атмосферасын қалыптастыру мақсатында шеңберге тұру арқылы бір-біріне тілек айтады.
|
|
|
— Осы сабақта саған сәттілік тілеймін
|
|
— Бүгінгі күнің сәтті өтсін.
|
— Көңіл-күйің көтеріңкі болсын.
— Мен сендерге сенемін, айтқан тілектерің орындалсын.
Сұрақтар қою арқылы үш топқа бөлу. «Бағдаршам»
1 топ, 2 топ, 3 топ түстер бойынша бөлінеді.
Топ ішінде топ басшысын сайлайды. Топ басшысы топ мүшелерін бағалау парағы арқылы бес балдық жүйемен әр стратегия сайын бағалап отырады.
|
кеспе карточкалар
|
|
|
Бағалау үшін:
|
|
Бағалау парағы
|
|
Ортасы
|
|
|
25 минут
|
|
|
Тапсырма 1.
|
|
|
«Миға шабуыл » стратегиясы арқылы үй жұмысы сұралады.. Жалпыға бірдей сұрақтар қойылады. 12 сұрақ, 4 тапсырмадан бере саламын.
|
|
Н.Сералиевтің өмірі мен шығармашылығы жайлы түсінік беру.
|
Мақал-мәтел
Ат- құлыннан,
Батыр-баладан,- демекші бүгінгі өтетін «Терең су» әңгімеміз балалардың ерлігі жайлы болмақ.
«Су — тілсіз жау» жайлы слайд көрсету.
Табыс критерийлері:
—Әрбір дұрыс жауапқа 1 балл
Тапсырма 2.
«Аялдама» әдісі
Оқулықпен жұмыс. 4 минут
Басы (1 бөлікке ат қояды)
Ортасы(2 бөлікке ат қояды)
Соңы(3 бөлікке ат қояды)
-Әр топтан 2оқушы шығып, келесі топқа түсіндіреді. 6 0 0 минут
«Постер» құру арқылы оқушылар « Терең су» мәтіні бойынша сурет салу. Постерді қорғап шығады.
Бағалау. Қолмен бағалау. Бас бармақ
Тапсырма 4.
Дәптермен жұмыс
Бейтаныс сөздер болды ма?
Немесе негізгі ойды жазыңдар. 1 топтан бір оқушы ғана сөйлесін.
Сергіту сәті.
Көктемнің соңғы карымен атысып алайық.
«Қар кесегі» стратегиясы арқылы оқушылар «Терең су» мәтіні бойынша сұрақтарға жауап береді.
Ешкімге көрсетпеулеріңді сұраймын.
|
сұрақ парақшалары
|
|
|
слайд
|
|
Плакат, маркер
|
Постер
|
Аяқталуы
|
|
|
10 минут
|
|
|
Жұмбақ жасыру
|
|
|
Аузы бар, тілі жоқ,
|
|
Терісі бар, жүні жоқ.
|
Қанаты бар, ұшпайды,
Су астында қыстайды. (балық)
Ендеше, біз бүгінгі сабақта
Кері байланыс: «Алтын балық» стратегиясын қолдана отырып, әр оқушы өздерінің бүгінгі сабақтан алған әсерлері мен көңіл-күйлерін білдіреді. Терең су жанындағы балаларға өз тілектерін жазады.
Топтық жұмыстардың жиынтық бағасы қойылады.
Үйге тапсырма беріледі 31 бет түсініп оқу, су туралы мақал-мәтел жазып келу.
«Күн мен бұлт» стратегиясы бойынша балалар бөлініп тұра қалады.
-Неліктен сен сол жаққа бардың?
-Сабақтың қай кезеңі ұнады?
|
бағалау парағы, плакат, смайликтер күнделік
|
|
|
Смайликтер арқылы бағалау
|
|
|
Қосымша ақпарат
|
|
|
«Интебелсенді әдіс-тәсілдер» әдістемелік құрал Жақсылықова Г.И. Каженова А.М.
|
|
Исмагилова Н.З.
|
«Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалау: жаңаша көзқарас» әдістемелік құрал
|
Саралау – Сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? Сіз қабілеті жоғары оқушыларға тапсырманы күрделендіруді қалай жоспарлайсыз?
|
|
|
Коммуникативті дағдыла-рын дамыту мақсатында құрылған топтар Қазақстан тарихы пәнінен қабілеті төмен оқушыларды қабілеті жоғары оқушылардың қолдау көрсетуін меңзейді. Сондықтан топтық, жұптық талқылау үрдісі кезінде барлық оқушылардың бірегей қатысуын қадаға-лауға тиіспін. Қабілеті жоғары оқушыларға логикалық сұрақтар беру арқылы ойлау қабі-леттерінің дамуына ықпал етемін.
|
|
|
Бағалау – Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз?
|
|
|
…. түсінгені бағалау
|
|
Топтар арасында жұмыс жасалғанда талқылауды тыңдап, талқылауда көмек беріп, қажет болса жекелеген оқушыларға көмек көрсетемін.
|
Талқылауды бақылауда судың пайдасы мен зияны жайлы түсіну деңгейін бағалаймын.
|
Пәнаралық байланыс: қазақ тілі, бейнелеу өнері, музыка
|
|
|
Қауіпсіздік және еңбекті қорғау ережелері: топтық жұмыстың ережелерін сақтау
|
|
АҚТ-мен байланыс: Слайд
|
Құндылықтар: ынтымақтастық, адамға алғашқы көмек көрсету, адамгершілікке баулу, патриоттық сезім қалыптастыру
|
Рефлексия
|
|
|
Сабақ / оқу
|
|
мақсаттары шынайы ма?
|
Бүгін оқушылар не білді?
Сыныптағы ахуал қандай болды?
Мен жоспарлаған саралау шаралары тиімді болды ма?
Мен берілген уақыт ішінде үлгердім бе? Мен өз жоспарыма қандай түзетулер енгіздім және неліктен?
|
Төмендегі бос ұяшыққа сабақ туралы өз пікіріңізді жазыңыз.
|
|
|
Сол ұяшықтағы Сіздің сабағыңыздың тақырыбына сәйкес келетін сұрақтарға жауап беріңіз.
|
|
|
Қорытынды бағамдау
|
|
|
Қандай екі нәрсе табысты болды (оқытуда да, оқуды да ескеріңіз)?
|
|
1:
|
2:
Қандай екі нәрсе сабақты жақсарта алды ( оқытуды да, оқуды да ескеріңіз)?
1:
2:
Сабақ барысында мен сынып немесе жекелеген оқушылар туралы менің келесі сабағымды жетілдіруге не көмектесетінін білдім?
1:
2:
|