Сабақтың тақырыбы: |
Халықтың тығыздығы, орналасу ерекшеліктері және халықтың көші-қоны |
Сабақтың мақсаты: |
Халықтың орналасуы мен тығыздығы және көші-қоны туралы түсінік беріп, көзқарастарын қалыптастыру. |
Сабақтың міндеті: |
Оқушылар халықтың жер бетінде орналасуы және олардың тығыздығы туралы ойланады, пікірлеседі.Оқушылардың жұппен, топпен жұмыс жасай отырып, ойлау, өз пікірін еркін жеткізу, ізденгіштік, ақпараттарды салыстыру қабілеттерін дамыту. Топтық жұмыстағы «Алтын ережені» сақтай отырып, бірін-бірі тыңдай білуге, көмектесе білуге, ортақ шешім қабылдай білуге, өзін-өзі және өзгелерді әділ бағалай білуге тәрбиелеу. |
Күтілетін нәтиже: |
Білу: Балаларға халықтың қоныстануының географиялық ерекшелігі, халықты аумақтық ұйымдастыру, қала халқы- қала- агломерация-мегаполис, урбандалу, ауылдық халықтың орналасуы туралы толық білу. Қолдану: Оқушылар өздігінен білім алуды үйренеді , мәтін бойынша берілген тапсырмаларды ой електерінен өткізіп, талдай алатын болады, өзіндік ой қалыптасады. Тақырыптық карталармен және статистикалық материалдармен жұмыс істеу біліктіліктері қалыптасады. |
Сабақта қолданылатын әдістер: |
Топтық жұмыс, жұптық жұмыс |
Сабақта қолданылатын модульдер: |
Оқыту мен оқудағы жаңа тәсілдерСыни тұрғыдан ойлауға үйрету.Оқыту үшін бағалау және оқуды бағалауОқыту мен оқуда АКТ-ны пайдалануТалантты және дарынды балаларды оқытуОқушыларды жас ерекшелігіне сәйкес оқыту және оқуОқытуды басқару және көшбасшылық |
Бағалау әдістері: |
Өзін-өзі бағалау, топтық бағалау, Бағдаршам, Температураны өлшеу, критерий арқылы бағалау, Сөздік бағалау Рефлексия арқылы білімдерін тексеру |
Тақырыпты ашуға қолданылатын әдіс-тәсілдер, стратегиялар: |
«Тілек ағашы», «Кім шапшаң», «Ой қозғау» сұрақтары, «Ойлан. Бірік. Бөліс» әдісі, «Постермен жұмыс», «Тест», «Бір айналым шеңбер» тәсілі |
Негізгі дерек көздері мен құрал-жабдықтар: |
Оқулық, Интернет материалдары, тақырыптық суреттер мен таныстырылым, стикерлер түрлі-түсті, атлас карта, кескін карта, дидактикалық таратпа материалдар |
Сабақ кезеңдері |
Мақсаты |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушының іс-әрекеті |
Уақыт (минут) |
Бағалау |
Ұйымдастыру кезеңі |
Сыныпты ұйымдастырып, оқушылар зейінін тұрақтандыру.Жылы қарым-қатынасты орнықтыру |
Психологиялық тренинг. «Тілек ағашы».Тілек ағашына тілектерін жазып іледі. |
Оқушылар тапсырманы орындап, тыңдайды |
2 |
— |
|
Топтық жұмыс арқылы анағұрлым жоғары нәтижеге жету үшін |
«Түстер» әдісі арқылы топқа бөлу. Бағалау парақтары таратылады |
Оқушылар түстер бойынша 3топқа бөлінеді.Бағалау парақтарына алдағы тапсырмалардың орындалу барысын белгілеп отырады |
1 |
— |
|
Оқушылардың білімдерін тексеуге арналған тапсырмалар |
«Кім шапшаң» ойынын ойнай отырып, бұрынғы оқығанымызды қайталап, еске түсіріп аламыз. Топтар өзара сұрақ қояды 1-1 |
Тақтаға шыққан оқушы кез-келген қағазға жасырылған сұрақты таңдай отырып, жауап береді. |
2
|
Үш шапалақ арқылы бағаланады |
БілуЖаңа тақырыпқа ену |
Теориялық материалды еске түсіру арқылы оқушының қызығушылығын ояту |
«Ой қозғау » сұрақтарыЖер шары халқы қандай принцип негізінде қоныстанады?Халықтың тығыздығы деген не?Урбандалу дегеніміз не? |
Өз ойларын топ ішінде талдап, ойларын айтады |
2
|
Сөздік бағалау (ауызша кері байланыс)
|
Түсіну Оқулықпен жұмыс |
Тақырыптың мақсаты мен міндетін ашу. |
Әр топқа тақырып бойынша тапсырмалар бөлініп беріледі
|
Оқушылар өзіне берілген тақырыпшаларын оқып , мұқият түсініп өз жанұя мүшелеріне қайткенде де ұғынықты жеткізудің жолдарын қарастырады.Оқушылар қайтадан бастапқы бөлінген топтарына оралып әрқайсысы өздерінің түсініп үйренген тапсырмаларын бір-біріне үйретеді.Оқулықтағы бөлініп берілген мәтінді оқиды, жұппен және топпен талқылайды. |
6
2
|
«Бағдаршам» стратегиясы арқылы бағалау жүредіЖасыл карточка көтерген оқушылар – барлығын түсінді. — Не түсіндіңіз?Сары және қызыл карточка көтергендер: — Сіздерге не түсініксіз? |
Қолдану Дәптермен жұмыс |
Географиялық нысандар атауынесте сақтау. |
Әр топ берілген тақырып бойынша сызба жасайды |
Әр топтың топ басшысы тапсырманың орындалуын қадағалайды |
6 |
«Температураны өлшеу» стратегиясы арқылытоптық жұмысты бағалау жүреді |
Талдау |
Тақырып бойынша салыстыру және талдау |
Атлас картамен және тақырыппен талдау жұмысы |
Тақырып пен картаны салыстырып талдайды |
6 |
Топтардың бағалауыЕкі жұлдыз, бір ұсыныс арқылы бағалау |
Жинақтау |
Жаңа тақырып бойынша білімдерін тұжырымдау |
Мәтін соңындағы тапсырмаларды дәптерге орындайды |
Әр топтан берілген тапсырманы дәптерге топ ішінде орындайды |
2
1
|
5 сұрақтың жауабын а,б,с жауаптары бойынша белгілерін көтеру |
Бағалау |
Жаңа тақырып бойынша өз ойларын жеткізе білуі |
Тест жұмысын орындату |
Оқушылар топтық жұмыста 5 сұрақтан тұратын тест құрастырып, келесі топқа орындауға береді. |
5 |
Бірінші болып айтқан топқа мұғалімнің мадақтауы |
Үй тапсырмасы |
|
тақырып Шығармашылық тапсырма |
|
1 |
— |
Кері байланыс |
Сабақ соңындағы оқушылардың көңіл-күйлерін анықтау |
Оқушыларға «Бір айналым шеңбер» тәсілі бойынша кері байланысты орындатады. |
«Бір айналым шеңбері» тәсілі бойынша оқушылар сабақ туралы ойларын айтады |
2 |
— |