Сабақтың тақырыбы |
Есепті теңдеу құру арқылы шығару. |
Сілтеме |
Математика оқулығының әдістемесі,ғаламтор |
Сабақтың жабдығы |
қосымша тапсырмалар жазылған үлестірмелер, кестелер |
Мақсаты |
Есепті теңдеу құру арқылы шығару қабілетін қалыптастыру,есептеу дағдысын жетілдіру. |
|
Мұғалімнің әрекеті |
Оқушының әрекеті |
Топқа бөлу |
Қиындылар арқылы топқа бөлемін |
|
Ынтымақтастық атмосферасы |
Күн жарығын алақанға саламын.Жүрегіме басып ұстай қаламын.Ізгі әрі нәзік, жарық, мейірімді,Болып кетер сонда дереу жан-жағым. |
Оқушылар бір-біріне жақсы тілек тілеп, сыныпта жақсы ахуал қалыптастырады. |
Бағалау парақшасымен таныстыру |
Әр топқа бағалау парағын таратамыз. Онда жалпы бағалау жүйесі мен ұпай көрсеткіштері көрсетілген. |
Оқушылар бағалау нұсқаларымен танысады |
Үй тапсырмасын пысықтау |
№6 |
Жаңа сабақ |
№1 ауызша№2 топпен жұмыс№3 Есепті шығар а)Жәшікте бірнеше килограмм алма болды. Жәшіктен алма алынғаннан кейін, онда тағы алма қалды.Бастапқы жәшікте неше килограмм алма болған? Шешуі:х-8=13 13+8 х=21 21-8=13 Жауабы: бастапқы шәшікте алма б)Айғаным 3 қорап айран мен 64 теңге тұратын бір нан сатып алды.Барлық қорап айран неше теңге тұрады?Сызбаға қарап,теңдеу құрастыр.Х х х 64 теңге
514 теңгеY Өткен материалдармен жұмыс. №4 есеп Суреттен параллель және перпендикуляр түзулер мен кесінділерді тап. № 6 тапсырма. Оқушылар өз бетінше орындай отырып дұрыс-бұрыстығын тексереді. №7 тапсырмаКуб мәндерін есепте. 8 -506= 9-67 0 94 857-9 10- 534= 2+4 000 10 009-8
|
Сергіту сәті |
«Жалғастыр» ойыны |
Оқушылар өлшем бірліктерге байланысты есептер |
Ой толғаныс |
№8 тапсырма Есепке нұсқау. 1- машина 1 доп+2 текше 1 машина+ 1 текше 2 доп 1 машина 1 доппен және 2 текшемен алмастырамыз,сода: 1 доп+ 2 текше +1 текше 2 доп,әр бөліктен бір –бір допты алып тастайсыз: 3 текше 1 доп. Есептің бастапқы шарты бойынша, 1 машина 3 текше+ 2 текше, яғни, 1 машина 5 текше. |
Шығармашылыққа тапсырма |
Айдостың есебіАйдос 5 дүкенге кіріп, қалтасындағы бүкіл ақшасын жұмсайды. Әр дүкенде, сол дүкенге кірер кездегі ақшасының жартысынан 1 теңге артығын жұмсайды. Айдостың үйінен шығар кезде қалтасында қанша теңге бар еді?
Айдос соңғы дүкеннен шыққанында ақшасы мүлдем қалмағанына қарағанда, сол дүкенге кірерде жартысы 1 теңге болатын ақшасы бар деген сөз. Яғни екі теңгесі қалған еді. Мұнан алдыңғы дүкендерге кеткен ақшаны есептеу үшін бұл ақшаларға 1 теңге қосып, 2 ге көбейтсек, Айдостың әр дүкенге кірер кезде қалтасында қанша ақша болғанын табамыз.
4- дүкенде: 2 (2+1)= 6 теңге
3- дүкенде: 2 (6+1)= 14 теңге
2- дүкенде: 2 (14+1)= 30 теңге
1- дүкенде: 2 (30+1)= 62 теңге
|
Үй тапсырмасы |
№5 . |
Оқушылар күнделіктеріне жазады |
Бағалау |
Кері байланыс: «Екі жұлдыз, бір тілек» |
Бағалау парақшасын толтырады |
Кері байланыс |
|
|