6 сынып Төменгі сатыдағы өсімдіктер

0

«Болашақ» ЖОМ КММ

Сабақтың тақырыбы:  Жер бетіндегі өсімдіктер дүниесінің дамуы. Төменгі сатыдағы өсімдіктер

Күні: 15.03.2018ж

Мұғалімнің есімі:  Абен Алтынай

Сынып:

6 «Ә»

Қатысқандар саны:

Қатыспағандар саны:

Оқуға  негізделген сабақ  мақсаты

  Оқушыларды астық төменгі сатыдағы өсімдіктердің ерекшеліктерімен таныстыру

Барлық оқушылардан күтілетін нәтижелер

Барлығы:    Төменгі сатыдағы өсімдіктер туралы біледі;

Оқушылардың басым бөлігі:  Бір жасушалы және көпжасушалы балдырларды біледі;

Кейбір оқушылар:     Фотосинтез процесін біледі;

Тілдік мақсат

Оқушылар: Жер бетіндегі өсімдіктер дүниесінің дамуы мен танысады

Негізгі сөздер мен тіркестер:   балдыр, хромотофор, фотосинтез, таллом

Сыныптағы диалог/ жазылым үшін пайдалы тілдік бірліктер:  Қосарланып ұрықтану, жабайы итмұрын

Талқылауға арналған тармақтар:Астық тұқымдастарының негізгі тіршілік формасы

Сіз неліктен  ….  екенін айта аласыз ба? Мысал келтіру арқылы

АКТ қолдану дағдылары

Power Point  бағдарламасын қолдану

Алдыңғы оқу

  §49 Астық тұқымдасы

Жоспарланған уақыт

Жоспарланған жаттығулар(төменде жоспарланған жаттығулармен қатар, ескертпелерді жазыңыз)

Ресурстар

 

Сабақтың басы

 

(3мин)

Ұйымдастыру кезеңі  1 минут  Сәлемдесу.  Оқушыларды түгелдеу

Топтарға біріктіру.

Балдырлар, фотосинтез, өсімдік суреттері  бойынша 3 топқа біріктіру

Психологиялық ахуал қалыптастыру:  2 минут

«Шаттық шеңбері» Бір қолмен парақ жырту

Шарты. Оқушылар бір қолмен екінші қолының көмегінсіз, оң немесе сол қолымен  парақты жырту  керек.

Мақсаты: Оқушыларда жағымды ахуал қалыптастыру.

Слайд

Үй тапсырмасы            (8 мин)

«Блум түймедағы»  әдісі

Блум түймедағының алты күлтесі – сұрақтар типінің алты түрі.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

А4 парағы, түрлі-түсті қаламдар

 

Сабақтың ортасы

16 минут

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

7 минут

 

 

 

 

 

 

 

3 минут

Жаңа сабақ

«Жасырын сөз» әдісі арқылы бүгінгі жаңа тақырыпты ашу

«Фишбоун» немесе «Балық қаңқасы»

1 топ.  Фотосинтез ол қандай процесс

2 топ. Ертеде пайда болған бір жасушалы балдырлар

3 топ. Көпжасушалы балдырлар

 

«Таза тақта» әдісі 

Оқушылар жаңа тақырып бойынша білгендерін қорытындылайды. Бүгінгі сабақ бойынша сүрақтар стикерлерге жазылып,тақтаға ілінеді, әр топтан оқушылар шығып жауап береді.

 

 

 

«Жетістік жолы» әдісі арқылы  жеке бағалау

1.      Білмеймін

2.      Білемін

3.      Түсінемін, орындаймын

4.      Басқаларға көмектесемін

 

Бағалау парағы

Оқушының  аты-жөні:

Жетістік критерийлері

 «+»,«-»

Төменгі сатыдағы өсімдіктер дүниесін біледі;

 

Біржасушалы балдырларды біледі;

 

Көпжасушалы балдырлар туралы біледі;

 

Фотосинтез процесін біледі;

 

Жер бетіндегі өсімдіктердің дамуын біледі.

 

 

 

 

 

 

Флипчарт, түрлі – түсті қаламдар,

 

 

 

 

Слайд  

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Слайд

 

 

 

 

стикерлер

 

 

 

 

 

 

 

 

бағалау

Сабақтың соңы    (3мин)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Рефлексия «Көңіл күй букеті»

       Оқушылар гүлдерді вазаға қояды. Ваза суреті плакатқа салынған. Сабақтағы жұмысын бағалай отырып, әр оқушы аты жазылған стикер-гүлді вазаға бекітуі қажет.

       Қызыл түс – проблема бар, көмек қажет.

       Сары түс – барлығы түсінікті емес.

       Жасыл түс – барлығы  жақсы.

       Стикер түстері әртүрлі болуы мүмкін.

Оқушылар өз пікірлерін айтып,сабақ қорытындыланды.

Үйге тапсырма: Термин сөздерді оқып дәптерге жазып келу Глоссарий.

Стикерлер

Қосымша мәлімет

 

Саралау – оқушыға мейлінше қолдау көрсетуді қалай жоспарлайсыз?

Қабілетті оқушыға тапсырманы қалай түрлендіресіз?

 

 

 

 

Бағалау – оқушы білімін тексеруді қалай жоспарлайсыз?

 

 

 

 

 

 

 

 

Пәнаралық байланыс – денсаулық және қауіпсіздік, АКТ-мен байланыс. Құндылықтармен байланыс (тәрбие элементі)

 

 

 

 

 

 

 

Деңгейлік  тапсырмалар беремін. А,В,С

 

 

Оқушылар бір-бірін смайликтер арқылы бағалады

Ия, сабақты АКТ мен байланыстырамын. Міндетті түрде денсаулық және қауіпсіздікке қараймын. Құндылықтарға баулимын

 

Сабақ бойынша рефлексия

·      Сабақ мақсаты мен оқу міндеттері орындалды ма, қолжетімді болды ма?

·      Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқу мақсатына қол жеткізбеген болса неліктен деп ойлайсыз?

·      Сабақ қалай және қандай деңгейде өтті?

·      Жоспарланған саралау дұрыс іске асты ма? (тапсырмалар сәйкес болды ма?)

·      Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба?

·      Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма, неліктен?

Осы жоспарға қандай өзгеріс енгіземін және неге?

      Әрине, сабақта  оқу міндеттері орындалды және қолжетімді болды.

Мақсат сабаққа негізделіп құрылады.Бүгін оқушылар жаңа тақырыпты меңгерді. Мен сыныпта оқушылармен бірге шаттық шеңберін құру арқылы жақсы психологиялық ахуал қалыптастыра алдым..Мен 6 сынып болғандықтан барынша тиімді әдіс-тәсәлдерді пайдаландым.Мен берілген 40 минут ішінде үлгердім.

 

Жалпы бағалау

Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты):

1.Психологиялық ахуал қалыптастыра алдым.

2. Кері байланыс табысты болды

Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?

1..Үй тапсырмасына қолданылған әдіс-тәсілдер.

2.Жаңа сабақтағы қолданылған әдіс-тәсілдер соның ішінде «Блум түймедағы» әдісі табысты болды

 

Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?

Қазіргі таңда көптеген әдіс-тәсілдердің түрлері  бар, бірақ оларды тақырыпқа сай дұрыс пайдалана білу мұғалімнің шеберлігі.әдіс-тәсілдерді тақырыпқа сай қылып алу және сол тәсілді пайдаланғанда оқушының сыни ойлау дағдылары қалыптаса білу керек екендігін білдім, яғни сабақтың жақсы өтуі таңдап алынған әдіс-тісілдерге де байланысты.