Циклограмма — Әр түрлі — Bilim

0

Күн тәртібі

Уақыты

Дүйсенбі

Сейсенбі

Сәрсенбі

Бейсенбі

Жұма


 


Балаларды қабылдау


Ата-аналармен әңгімелесу


 


Ойындар(үстел үсті,саусақ т.б )


 


Таңертеңгілік жаттығу

8.30 – 9.00


 


 


 


 


 


 


 

Тәрбиешінің балалармен қарым-қатынасы: Балалардың өз балабақшаларына деген ыстық сезімдерін дамыту. Балабақшада қызмет істейтін апайларға құрмет көрсетіп, топта тазалық сақтай білу сияқты әдептілік дағдыларын қалыптастыру


Үстел үсті ойыны


«Мозайка»


Мақсаты: Балаларға берілген суреттердің бөлігін тауып орналастыра білуге үйрету. Тапқырлықа баулу

Дидактикалық ойын«Бауда әлде бақшада?»


Мақсаты: Балаларға көкөністер мен жемістердің қайда өсетінін атап айтқызу, ажырата білуге үйрету.


 

Дидактикалық ойын 


«Зат неге ұқсайды»


Мақсаты: Балалар бөлме ішіндегі заттардың қандай пішінге ұқсайтынын ажыратып айта білуге үйрету.


 

Саусақ ойыны 


«Бақшадағы қызанақ пен қияр»


Мақсаты: бақша туралы түсінік бере отырып қызанақ пен қияр көкөніс екенін ажырата білуге үйрету


 

Суретпен әңгіме:


«Менің балабақшам»


Мақсаты:


Балалармен балабақша туралы әңгімелесу.


Жаттығулар кешені


Таңғы ас

9.00-9.30

Ойын- жаттығу:Ас ішерде күнде біз


Сөйлемейміз күлмейміз


Астан басқа өзгені


Елемейміз, білмейміз


Ойындар,


(ҰОҚ)

10.00-10.35

Балалармен ұйымдастырылған оқу қызметін ұйымдастыруда  ойындар және баяу қимылды ойын-жаттығулар


Сөйлеуді дамыту


Тақырыбы: «Достық неден басталады?»


Мақсаты: Балаларға көңіл күй сыйлау топ болмелерімен, заттармен таныстыру, атауға үйрете отырып, сөздегі дыбыстарды анық айтуға үйрету.


Д/ойын: «Біздің балалар қайда екен?»


Мақсаты: Балалардың көңіл-күйін көтере отырып, ойынға қызығушылығын дамыту.

Құрастыру


Тақырыбы: «Тар және кең жолдар»


Мақсаты: Балаларды тар және кең ұғымдарымен таныстыру, құрылыс материалдарымен жұмыс жасай білуге, олардың түсін,пішінін, көлемін ажырата айтуға тәрбиелеу.


 


Д/ойын: «Қандай пішін?»


Мақсаты: Заттардың көлемін көрсету арқылы пішіндермен таныстыру, атауға үйрету.

Жаратылыстану


Тақырыбы: «Балабақша өз үйім»


Мақсаты: Балалардың өз балабақшасына деген ыстық сезімдерін дамыту. Балабақша ауласындағы гүлдер мен ағаштарды күтіп баптауға тәрбиелеу.


 


Д/ойын:«Бақшамызға барамыз»


Мақсаты: Балаларға суреттер арқылы сұрақ қойып сөздік қорын дамыту.


 

Сурет


Тақырыбы:«Қағаз карандашпен таныстыру»


Мақсаты:Карандаштың ізі арқылы балабақша ауласындағы жолдарды бояумен солдан оңға қарай салуға үйрету.


 


Д/ойындар:«Ұқсас затты топта»


Мақсаты:Балаларға әртүрлі заттардың суретін көрсете отырып бірдей заттың суретін топтап жинауға үйрету.

 


Суретпен жұмыс


 


Тақырыбы: «Балабақша»


Мақсаты: Балаларға балабақша суреттерін көрсету арқылы сұраққа жауап беруге үйрету.


 


Д/ойын: «Заттар»


Мақсаты: Балаларға екі түсті заттардың ішінен бір түсті заттарды таңдап топтастыруға үйрету.


Серуен

10.50-11.30

Серуенге қызығушылық  туғызу; балалармен жеке әңгімелесу; серуенге ойын материалдарын таңдау; серуенде балаларды әрекет етуге ынталандыру.


Күнді бақылау


Мақсаты: Күн туралы түсінік беру. Күннің түсін, оның жылуы табиғатқа пайдасы туралы таныстыру.


Тақпақ айту:    Жарқырап күн ашылды,


                          Шуағы жерге шашылды.


                          Біз бақытты баламыз,


                          Күндей өсіп толамыз.


 


Қимылды/ойын: «Күн мен түн»


Мақсаты:Балаларды  ептілікке, жылдамдыққа, ажыратуға баулу.


Ойын  мазмұны: Балалар  бірі « Күн» , екіншісі     « Түн» тобы болып  екіге бөлінеді. Олардың  бір-бірінен бөлек, өз  үйлері  болады. Тәрбиешінің  көрсетуі  бойынша  екі  команда  да жаттығулар жасап тұрады. Тәрбиеші « Күн» деп белгі берген кезде,  сол  топтың  балалары  үйіне  жеткізбей  қуып  жетулері  керек. Қолға  түскен  балалар  қуушылар  қатарына  қосылады. Сөйтіп, ойын  осылайша  алма-кезек  жүріп  отырады. Көп  бала  ұстаған  команда  жеңіске  жетеді.


Серуеннен  оралу

11.30-12.00

Балалардың   киімдерін  шешуі,  гигиеналық   шараларды ұйымдастыру.


Түскі ас

12.00-12.30

Балалардың назарын тағамға аудару ; мәдениетті тамақтануға баулу  бойынша жеке жұмыс; әдеп ережесі.


Түскі ұйқы

12.30-15.00

Балалардың тыныш ұйықтауына  жағымды жағдай орнату.


Біртіндеп ұйқыдан ояту, ауа, су шаралары

15.00-15.30

Баларға әр түрлі қимылда жаттығулар жасату, шынықтыру жұмыстарын жүргізу


Ойын- жаттығу :Сылдырлайды мөлдір су,

Мөлдір суға қолыңды жу.

Жуынсаң сен әрдайым,

Таза  бетің, маңдайың.


Бесін ас

15.30-16.00

Балалардың назарын тағамға аудару ; мәдениетті тамақтануға баулу  бойынша жеке жұмыс


Ойындар, дербес әрекеттер

 


16.00-16.20


 


 


 

Үстел үсті  театры:


«Жеті лақ пен қасқыр » ертегісі


Мақсаты: Балаларға үстел үстінде ертегі кейіпкерлерін көрсету арқылы әңгімелеп беру

Сюжетті-рөлдік ойын:


«Қуыршақты тамақтандыр»


Мақсаты: Балаларға өздері қалаған қуыршақпен ойнауға, тамақтауға мүмкіндік беру.  Ойынға қызығушылықтарын арттыру.

Ойын – жаттығу  «Қуыршықты жуындыр»


Мақсаты: Балаларға тазалық туралы үйрету.


Ірі құрылыс материалдарымен ойындар.


 

Ойын «Кімнің заттары?» (Балабақша заттарын анықтау);


 

Қимылды/ойын:


«Жанды ойыншықтар»


Мақсаты: балаларды аңдардың жүрісін келтіріп жүруге үйрету.


 


Балалармен   жеке жұмыс жүргізу

16.20-16.40


 

Жыл мезгілі туралы әңгімелесу


«Күз»(сурет қарастыру)


Мақсаты:Қарапайым сұрақтарға жауап беруге үйрету.

   Әңгіме құрастыру «Балабақша  туралы әңгімелеп бере»


Мақсаты:баланың сөздік қорын заттардың атауларын білдіретін сөздермен байыту.

Дидактикалық ойын «Ғажайып  қапшық»


Мақсаты: баланың сөздік қорын  ойыншықтардың атауларын білдіретін сөздермен байыту.

Жыл мезгілі туралы әңгімелесу


Мақсаты:қарапайым сұрақтарға жауап беруге үйрету.

Дидактикалық ойын:«Атын атап бер»  


Мақсаты: түсті қабылдауды және қолдың ұсақ моторикасын дамыту.


Серуенге дайындық

16.40-17.00

Киіну: серуенге шығу.


Серуенге қызығушылық туғызу. Балалармен жеке әңгімелесу: « Кім қайда барғысы келеді бар?» және т.б.


Балалардың үйге қайтуы

17.00

Ата-аналарға кеңес:


«Үйде ойын бұрышын  ұйымдастыру».

Кеңес: мысалы:«Егер ата-аналар дүкеннен баланың ұнатқан ойыншығын сатып әпермеген жағдайда, өзін қалай ұстау қажет.

Балалар отбасында өздері  не істей алатындары туралы әңгімелесу.

Кеңес:


«Бала өміріндегі ойыншықтың маңызы».

Ата-аналарға тапсырма беру, жақсы демалуға тілек білдіру