Үшбұрыш және оның түрлері
Ұстаз тілегі сайтында материал жариялап тегін сертификат, алғыс хат және құрмет грамотасын алуға болады. Ол үшін сайтқа тіркеліп материал жариялау керек. Сайт бойынша барлық сұрақтарды 8-771-234-5599 номеріне ватсап арқылы қоюға болады
Бағыты: Алгебра Бөлімі: Сабақ жоспары Сыныбы: 7 сынып
Күні :
Мектеп:
Мұғалімнің аты-жөні:
Қатысқандар: Қатыспағандар:
Сабақтың тақырыбы:
Үшбұрыш және оның түрлері
Оқу мақсаты:
7.1.1.13 үшбұрыш түрлерін ажырату.
Сабақ мақсаты:
Барлық оқушылар:
үшбұрыш анықтамасын, элементтерін олардың түрлерін,белгіленуін біледі,оқи алады, сызбасын салады.
Оқушылардың басым бөлігі: үшбұрыш қабырғаларының ұзындықтарына және бұрыштарының шамаларына қарай ауызша және жазбаша сипаттайды, түрлерін ажырата алады.
Кейбір оқушылар: түрлерін қабырғаларының ұзындықтарына және бұрыштарының шамаларына қарай ажыратады, есептер шығарады.
Бағалау критерийі:
— үшбұрыш түрлерін ажыратады.
Тілдік мақсаттар:
Пәнге қатысты лексика және терминология: элемент, периметр.
Диалогқажазылымға қажетті тіркестер: сүйір бұрышты,доғал бұрышты,тік бұрышты үшбұрыш,тең бүйірлі,тең қабырғалы,әртүрлі қабырғалы үшбұрыш.
Құндылықтарға баулу:
достық,қамқорлық құндылықтарын дамыту.
Пән аралық байланыс:
сызу
Алдынғы бөлім:
Бұрыш, сүйір бұрыш, доғал бұрыш,тік бұрышты салады,түрлерін біледі,анықтамасын біледі.
Сабақтың барысы:
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері
Ресурстар
Сабақтың басы 10минут
Ынтымақтастық атмосферасын орнату. Шаттық шеңберінде бір- біріне тілек айтады.
Топқа бөлу. Геометриялық фигуралар арқылы топқа бөлу(квадрат, үшбұрыш, шеңбер)
Зейінді шоғырландыруға арналған жаттығу(ширату).
«Блиц» сұрақтар:
1.Кесінді дегеніміз не?
2.Бұрыш дегеніміз не?
3.Бұрыштың неше түрі бар?
4.Сүйір бұрыш дегеніміз не?
5.Доғал бұрыш дегеніміз не?
6.Тік бұрыш дегеніміз не?
7.Кесіндінің ұзындығы дегеніміз не?
8.Бұрыш қандай құралмен өлшенеді?
9.Кесінді қандай құралмен өлшенеді?
геометриялық фигуралар
Сабақтың ортасы 25минут
Жаңа материалды оқыту:
Оқушыларға тақтадан суреттер көрсету арқылы сұрақ қоямын.Қандай фигура көргенін сұраймын.Өмірде ең көп кездесетін фигура үшбұрыш.
«Кластер» әдісі : Үшбұрыш
Үшбұрыш және оның элементтері.
АВС
А,В,С нүктелері-төбелері АВ,АС,ВС кесінділері қабырғалары
А,В,С -бұрыштары.
Р=АВ+ВС+АС
1.Тапсырма:
Үшбұрыш сызып,оның төбелерін М,N,Р әріптерімен белгілеңіз.
а) Үшбұрыштың барлық қабырғалары мен бұрыштарын атаңыз.
б) Масштабты сызғышпен үшбұрыштың қабырғаларын өлшеңіз және периметрін табыңыз.
Бағалау критерийі
-үшбұрыштың қабырғаларын, бұрыштарын табады;
-үшбұрыш қабырғаларының ұзындығын өлшейді;
-үшбұрыш периметрін есептейді.
Үшбұрыш түрлері.
Үшбұрыштар қабырғасы мен бұрыштары бойынша жіктеледі.
Айырмашылықтарын тап
Тапсырма:Суретке қарап үшбұрыш түрлерін
анықтаңыз.
-түрлерін ажыратады
-анықтамасын айта алады
Тапсырма.Суретке қарап
берілген үшбұрыштың қайсысы тең бүйірлі үшбұрыш?Неге?Тең бүйірлі үшбұрыштың элементтерін атаңыз.
бағалау критерийі
-тең бүйірлі үшбұрышты біледі
-элементтерін айта алады
-түрлерін ажыратады
«Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі Есеп.(топтық жұмыс)
1.Үшбұрыш қабырғаларының ұзындығы 5см,4см,9см.Үшбұрыштың периметрін табыңыз
2.Тең қабырғалы үшбұрыштың периметрі 39см.Үшбұрыштың қабырғаларын табыңыз.
Бағалау критерийі
-нені табу керек екенін түсінеді
-қасиеттерін пайдалана алады
-формуланы пайдаланып есеп шығарады.
Кестені толтырыңыз
№
Үшбұрыштар
Тең қабырғалы
Тең бүйірлі
Әртүрлі
1
Сүйір бұрышты
2
Доғал бұрышты
3
Тік бұрышты
3-7 слайд
Сабақтың соңы
10 минут
Кері байланыс
«Сөйлемді жалғастыр» ойыны
1.Сүйір бұрышты үшбұрыш деп аталады,егер
2.Доғал бұрышты үшбұрыш деп аталады,егер
3.Тік бұрышты үшбұрыш деп аталады, егер
4.Тең қабырғалы үшбұрыш деп аталады,егер
5.Тең бүйірлі үшбұрыш деп аталады,егер
6.Әр түрлі қабырғалы үшбұрыш деп аталады,егер
«Бағдаршам» әдісі
1.Мен жақсы түсіндім
1-ЖАСЫЛ
2.Менің сұрағым бар
2-САРЫ
3.Мен түсінген жоқпын
3-ҚЫЗЫЛ
Саралау-Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз?
Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз?
Қабілеті жоғары оқушыларға кестені толтыруға тапсырма беремін.
Бағалау –Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз
Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау
Сабақ бойынша рефлексия
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе?
1.
2.
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді?
1.
2.
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері қиыншылықтары туралы нені анықтадым,келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет?
Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.