Тізбек бөлігі үшін Ом заңы.Ohm^s law

0



Сайт бойынша барлық сұрақтарды 8-771-234-5599 номеріне ватсап арқылы қоюға болады

Бағыты: Физика Бөлімі: Ашық сабақ Сыныбы: 8 сынып

Сабақтың қысқа мерзімді жоспары
Ұзақ мерзімді жоспардың бөлімі:
Тұрақты электр тогы
Мектеп: Қарғалы 3

Күні:
06.02.2019ж.
Мұғалімніңаты-жөні:
С.С.Асылбекова

Сынып:
8 А
Қатысқандардың саны:
Қатыспағандардың саны:

Сабақтың тақырыбы
Тізбек бөлігі үшін Ом заңы Ohm’s law

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
You will apply Ohm’s law for part of electric circuit for problem solving

Сабақ мақсаттары
Барлық оқушылар үйренуі тиіс:
Кедергі, кернеу және ток күшінің байланысын біледі.
Оқушылардың көбісі үйренуі тиіс:
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын сандық есептерде қолданады.
Кейбір оқушылар үйренуі тиіс:
Ом заңын, Ток күшінің, кедергінің формуласын есеп шығаруда қолданады.

Бағалау критерийлері
Оқушы
Ток күшінің кернеуден және кедергіден тәуелділігін сипаттайды;
Есеп шығаруда тізбек бөлігі үшін Ом заңын қолданады.

Тілдік мақсаттар

Оқушылар Ом заңын ауызша тұжырымдайды.
Пәнге тән терминология:
Voltmeter – вольтметр- вольтметр
Ampermeter – амперметр- амперметр
Rheostat – реостат- реостат
Resistance – кедергі- напряжение
Resistivity – меншікті кедергі- удельное сопротивление
Conductor – өткізгіш- проводник
Voltage – кернеу-напряжение
Current – ток күші- сила тока
Electric current – электр тогы – электрический ток
Directly proportional – тура пропорционал-прямо пропорциональный
Inversely proportional – кері пропорционал-обратно пропорциональный

Құндылықтарды дарыту
Бұл сабақта оқушылар жеке,топта жұмыс жасауға және сыни ойлауға дағдыланады.

Пәнаралық байланыстар
Математика, орыс тілі.

Бастапқы білім
Электр тогы. Электр тізбегі, вольтметр,амперметр.

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтың жоспарланған әрекеттері
Ресурстар

Сабақтың басы
8 мин

2 минут

Ұйымдастыру кезеңі:
Оқушылармен сәлемдесу, түгендеу. Ынтымақтастықты қалыптастыру.Тілек айту.

Топқа бөлу
1топ: current
2 топ: voltage
3 топ: resistance
2) Brain storm.
1.What is current?
2.What is Voltmeter?
3. What is Ampermeter?
Таратпа материал

Сабақтың ортасы
5 мин

6 мин

8 минут

5 минут

5 минут

Phet simulation сайты арқылы тоқ күші, кернеу, кедергінің тәуелділігі көрсетіледі. Оқушылар негізгі формулаларды дәптерлеріне жазып алады.
4) Қолдану дағдысын дамыту үшін, оқушылар Ом заңын қолданып топта есептер шығарады
Тапсырмалар:
1 топ
Find the current of an electrical circuit that has resistance of 50 Ohms and voltage supply of 5 Volts.
Given:
V= 5V
R= 50Ω
Find out
I= ?
Solution:
I=V / R= 5V / 50Ω = 0.1A

2 топ
Find the resistance of an electrical circuit that has voltage supply of 10 Volts and current of 5mA.
Given:
V= 10V
I= 5mA = 0.005A
Find out
R= ?
Solution:
R=V / I= 10V / 0.005A = 2000Ω = 2kΩ

3 топ
Find the voltage of an electrical circuit?

Given:
I= 2 V
R= 13 Ω
Find out
U= ?
Solution:
U= I.R = 2 V. 13 Ω = 26 V

Бағалау критерийі
Дескриптор
балл

Ом заңын есептер шығаруда қолданады.
Ом заңын біледі
1

Ток күшін анықтайды
1

Кедергіні анықтайды
1

Кернеуді анықтайды
1

Термин сөздермен жұмыс
Шыбын ұру әдісін қолдану.

А)Cәйкестендіру үш топқа тапсырма беріледі.
Ә)Бос орынды толтыру.
Б)Әріптерді дұрыс орын тәртібімен орналастырыңыз.

Шығармашылық уақыт (сергіту сәті ретінде)
Оқушылар топ бойынша ток күші, кедергі, кернеудің арасындағы байланысты би арқылы түсіндіреді.

Phet simulation сайты

Таратпа материалдар

Таратпа материалдар

Сабақ соңы
2 мин
4) Рефлексия:(пойыздың вагондары сабақтың кезеңі )

5) Үй жұмысы: 25 оқу 16- жаттығу

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жос-парлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандайміндетқоюдыжоспарлапотырсыз?
Бағалау – оқушылардыңмате-риалдымеңгерудеңгейінқалайтексерудіжоспарлайсыз?
Денсаулықжәнеқауіп-сіздіктехникасыныңсақталуы

Барлық оқушылар үйренуі тиіс:
Кедергі, кернеу және ток күшінің байланысын біледі.
Оқушылардың көбісі үйренуі тиіс:
Тізбек бөлігі үшін Ом заңын сандық есептерде қолданады.
Кейбіреулер оқушылар үйренуі тиіс:
Ом заңын, Ток күшінің , кедергінің формуласын есеп шығаруда қолданады.

Физика кабинеттіндегі қауіпсіздік техника сақтау ережелерін сақтау

Сабақ бойынша рефлексия

Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:

2:
Сабақтыжақсартуға не ықпалетеалады (оқытутуралы да, оқутуралы да ойланыңыз)?
1:

2:
Сабақбарысындасыныптуралынемесежекелегеноқушылардыңжетістік/қиындықтарытуралыненібілдім, келесісабақтарда неге көңілбөлуқажет?


Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.