Тазалық — денсаулық кепілі 1-сынып

0









Тазалық — денсаулық кепілі 1-сынып

Автор: Тугельбаева Айнур Еркиновна

Бағыты: Бастауыш сынып Бөлімі: Ашық сабақ Сыныбы: 1 сынып

Жарияланған уақыты: 2019-02-04


Материал туралы қысқаша түсінік

материал бастауыш сынып мұғалімдеріне арналған дүниетану пәні бойынша қысқа мерзімді жоспар. Бұл жоспар негізінде сабақта белсенді оқыту әдістерін, саралау тәсілдерін қаншалықты тиімді қолдануды, әр бөлімнен кейін бағалау жүргізуді үлгі ретінде қарастыруға болады




Қысқа мерзімді жоспар

Пән: Дүниетану Мектеп: №9 мектеп-гимназиясыҰзақ мерзімді жоспар бөлімі: Дені саудың – жаны сауКүні: Мұғалімнің аты-жөні: Тугельбаева А.Е

Сынып: 1 Қатысқандар саны: Қатыспағандар саны:

Сабақ тақырыбы Тазалық – денсаулық кепілі
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) 1.1.4.1 жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын түсіндіру
Сабақ мақсаттары Барлығы:

  • «жеке бас гигиенасы» ұғымымен танысады және жеке бас гигиенасының құралдарын атайды;
  • Көпшілігі:

  • сурет бойынша жеке бас гигиенасына қатысты тәртіп ережелерін анықтайды және құрайды
  • Кейбірі:

  • жеке бас гигиенасын сақтаудың маңыздылығын әңгімелейді
  • Бағалау критерийлері
  • жеке бас гигиенасының құралдарын атайды;
  • жеке бас гигиенасына қатысты тәртіп ережелерін анықтайды;
  • гигиена сақтаудың қажеттілігі туралы әңгімелейді
  • Тілдік мақсат гигиена, тазалық
    Құндылықтарды дарыту тазалықты сақтауға, ұқыптылыққа баулу
    Пәнаралық байланыстар сауат ашу, көркем еңбек
    АКТ қолдану дағдылары Интербелсенді тақта, бейнеролик
    Бастапқы білім Денсаулықты қалай сақтау керектігін біледі

    Сабақ барысы:

    Сабақтың жоспарланған кезеңдері Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет Ресурстар
    Сабақтың басы

    3 мин

  • Психологиялық дайындық
  • Қояным тұршы,Бетіңді жушы.Айнаға қарашы,Шашыңды тарашыСөмкеңді алшы,Мектепке баршыОрныңа отыршы,Сабағыңды оқышы

  • Топқа бөлу. Оқушылардың қызығушылығына байланысты топқа бөлу.
  • Жеміс жидектердің суреті

    Сабақтың ортасы 4 мин

    5 мин

    5 мин

    3 мин

    10 мин

    3 мин

    1)(Ұ) «Құпия зат» әдісіӘр топтан бір оқушы қапшықтағы затты сипаттайды.(ҚБ )рефлексия сұрақтары

  • Бұл заттар жайлы не айта аласыңдар?
  • Осы заттардың тазалық сақтауға қатысы бар ма?
  • Балалар, бүгін біз «Тазалық – денсаулық кепілі» тақырыбымен танысамыз. Осы сабақта біз қандай мақсатқа жетуіміз керек? (гигиена туралы білеміз, жеке бас гигиенасын сақтауды үйренеміз)
  • 2) (Д)(Ұ) «Таңда да таста» әдісі«Тазалықты не үшін сақтау қажет?» . Оқушылар берілген қағазға өз ойларын жазады

    (ҚБ): «Қошемет» әдісі

  • (Ж) «Екі жақты күнделік» әдісі
  • «Кір қожалақ» мультфильмін көрсету.

    Кейіпкердің қандай кеңес бересіңжағымсыз жақтары

    (ҚБ) Өзара бағалау тәсілі «Көршіңе бір пікір таңда»

    Ширату жаттығуы. «Массаж жасау»

  • «Ойлан-жұптас-бөліс» әдісі
  • 1- топ жеке бас гигиенасына арналған құралдарды жасап, атын атаңдарДескриптор:

  • Жеке бас гигиенасына арналған 3-4 құрал жасайды
  • Жеке бас гигиена құралдарын атайды
  • 2-топ берілген суреттер бойынша жеке бас гигиенасына арналған тәртіп ережесін құрыңдарҚБ: «Түсті жолақтар» әдісі

    3-топ Өлеңді оқыңдар. Гигиена сақтаудың қажеттілігін әңгімелеңдер.

    Қайырлы таң, балалар!Әзірлен!Шашыңды тез тарап алТексеремін қазір мен!Оқушыны тексеріп жатты:Таза екен құлағың,Таза екен жағаң да.Алыныпты тырнағың,Қандай жақсы қарауға.Оқушыны қабылдап:Ал, қане, сен қалайсың?Ұялма жүр бері.Ұқыптысың, жарайсың!Достым сенің құлағың,Толып қапты құлыққа.Ұят екен мынауың,Жуын кешке, ұмытпа!Жүр,жүр бері, именбе,Үстін тесгіс аман ба?Үзіліпті түймең де,Кірлеп қапты жағаң да.Масқара ғой бұл енді,Жуып ал жағаңды.Қадасаңшы түймеңдіБілмейсің бе қадауды?!

    (ҚБ) «Бір сөзбен» әдісі

  • (Ұ)Топтастыру әдісі
  • Гигиена жайлы мәтін оқиды. Әр топқа сөздер жазылған қима қағаздар беріледі.

  • Осы сөздердің ішінен «гигиена» ұғымына сәйкес сөздерді топтастыру
  • (ҚБ) рефлексиялық сұрақтар

  • Гигиена дегеніміз не? Оны қандай сөзбен алмастыруға болады?
  • Үйде қандай гигиена ережелерін сақтайсыңдар?
  • қапшық, жеке гигиена құралдары

    Интербелсенді тақта

    музыка

    Түрлі-түсті қағаздар, желім, қайшы, мата

    Суреттер

    Сабақтың соңы

    4 мин

    3 мин

  • (Д) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма
  • а) берілген суреттің ішінен жеке бас гигиенасына арналған заттарды белгіле:

    ә) Жеке бас гигиенасы дегенді қалай түсінесің?б) Сөйлемдерді толықтыр Дене мен киімді …….. ұстау – бұл жеке бас гигиенасы.Тазалық денсаулықты ………….. көмектеседі.Әр адамның жеке бас гигиенасына арналған ………….. болуы тиіс.Рефлексия«Қосу-алу-қызықты» әдісі

    Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
    Оқушыларға жетекші сұрақтар қою арқылы қолдау көрсетемін, тапсырмаларды саралап, әр баладан әртүрлі нәтиже күтемін «Көршіңе бір пікір таңда», , «Қошемет», «Түсті жолақтар», «Бір сөзбен», «Қосу-алу-қызықты», рефлексиялық сұрақтар арқылы бағалаймын Ширату жаттығулары, «массаж жасау» тазалық сақтау ережелері
    Сабақ бойынша рефлексия

    Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме? Жеткізбесе, неліктен? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма? Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?

    Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
    Жалпы баға

    Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:

    2:

    Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?1:

    2:

    Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?







    Материалды сайттан тегін жүктеу

    Жүктеу

    Материал ұнаса парақшаңызға сақтап қойыңыз!


    Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.