Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі:Көркем әдебиет және эпикалық сарын |
Мектеп . «Достық» атындағы жалпы орта мектебі |
Күні:05.12.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Мысқалбай Айдана |
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы |
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңіндегі кейіпкерлер әлеміне сипаттама |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары |
8.2.2.1 автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдау |
Сабақ мақсаттары |
Білім алушылар, автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды |
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Жоғары деңгей дағдыларыТалдау |
Бағалау критерийлері |
Білім алушы—автор бейнесі мен кейіпкерлер қарым-қатынасының тілдік көрінісін талдайды |
Тілдік мақсаттар |
Пәнге қатысты лексика мен терминдер: ғадалат-әділ, ақыл, білім, жүрек, пұлДиалог құруға арналған пайдалы сөз тіркестері:Пұл асылы, күн туды, ардан күсіпТалқылауға арналған сұрақтар1. Шәкәрім Құдайбердіұлы кім?2. Ақынның ғибраттық ойы қандай? 3. Ақынның қандай шығармаларын білесіңдер?4. «Жастарға» өлеңінде ақын жастарды қандай мінездерден аулақ болуға шақырады? |
Сабақта қамтылатын құндылықтар |
Сын тұрғысынан ойлау, қарым-қатынас жасау қабілеті,елін, жерін, Отанын сүюге,қорғауға баулу,өнерге шақыру,жағымсыз мінездерден аулақ болуға тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс |
Тарих, қазақ тілі |
АКТ қолдану дағдылары |
Ноутбук, слайд, бейнетаспа. |
Бастапқы білім |
Шәкәрім Құдайбердіұлы «Жастарға» өлеңіне өзіндік көзқарас |
Жоспар |
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
ресурстар |
Сабақтың басы
2 минут
5 минут
|
Ұйымдастыру кезеңі. Сәлемдесу,түгендеу, сынып тазалығына мән беруПсихологиялық ахуал.«Сен мен үшін…» әдісіОқушылар шебер тәріздес болып тұрады, бір-біріне сын есімдермен көңіл –күйлерін, жылы лебіздерін білдіреді
«Мозайка» әдісі арқылы білім алушылар үш топқа бірігеді.Үйге берілген тапсырманы сұрау«Өрмекші торы» әдісіМұрат Мөңкеұлы өмірбаянынан деректер айту. Оқушылар тоқыма жіпті бір-біріне лақтыру арқылы өрмекші торын құрады, әр лақтырған сайын сұрақтар қойылады.
Слайд арқылы сабақтың тақырыбы мен мақсаты таныстырылады.
|
Таныстырылым
Тоқыма жіп
|
Сабақтың дәйексөзі |
Даналық ойдан дән іздеШәкәрім- өз өмірін өзі жазып кеткен адам. Қ.Мұхамеджанов |
|
Сабақтың ортасы 15 минут
13минут
Сабақтың соңы 5 минут
Үйге тапсырма
|
1-тапсырмаТоптық жұмыс«Балық қаңқасы» тәсілі арқылы үш топ берілген тақырып бойынша автор бейнесіне қатысты себептер мен дәлелдемелер тауып қорғайды.1-топ: Автор – оптимист.2-топ: Автор – реалист.3-топ: Автор – патриот (елжанды).Топтардың қорғауы. Өзара бағалау. Шапалақ5. Жеке жұмыс
2-тапсырма.«Екі жақты күнделік»
Берілген үзінді негізінде автор бейнесіне талдау жасаңдар.
Арам айла, зорлықсыз мал табалық.Өшпес өмір, таусылмас мал берерлік.Бір білімді данышпан жан табалық.
Ал енді, олай болса, кімді алалық?Қазақта қай жақсы бар көз саларлық?Шын іздесек, табармыз шын ғалым,Күнде күйлей бермелік бозбалалық.
Сақ болалық, бір шоқып, бір қаралық!Қарауылдар мезгіл ғой, тұр, қаралық!Жүз айтқанмен, өзгенің бәрі надан,Жалыналық Абайға, жүр, баралық.
Дескриптор:—өлеңнен автордың көзқарасын, пікірін білдіретін үзінділерді анықтайды;—автордың көзқарасын өз пікірімен түсіндіреді;үзінді арқылы автор бейнесін анықтап, сөз тіркестері арқылы жеткізеді.
«Сиқырлы таяқша» әдісі
Өлең мазмұнынан бір-біріне сиқырлы таяқшаны ұсыну арқылы сұрақтар қояды
Кері байланыс.
Егер тапсырманы толық түсінсеңіз, желкенді жасылтүспен бояңыз.Егер сұрағыңыз болса, сарытүспен бояңыз.Егер мүлдем түсінбесеңіз, қызылтүспен бояңыз.
Өлеңнен үзінді жаттап келіңдер.
|
Плакат,маркерлер
8 сынып «Қазақ әдебиеті» оқулығы
таяқша
кеспе қағаздар
|