1-Бөлім. Сәндік қолданбалы өнері
|
Мектеп:К.Қаракөзов атындағы№235 орта мектебі |
Күні:27.11.2018ж |
Мұғалімнің аты-жөні: Сулейменова Гулайхан |
Сынып: 8 «Ә» |
Қатысушылар саны: |
Қатыспағандар саны : |
Сабақ тақырыбы |
Қазақ халқының ұлттық киімдерін әшекейлеу |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
8.2.3.3
шығармашылық жұмыстар мен бұйымдар жасау барысында қазақтың ұлттық мәдениет элементтерін пайдалану
8.2.3.1 Қол мен тігін құрал-жабдықтарын және олардың құрылғыларын қолдана отырып , тоқыма материалдарын өңдеу мен сәндеудің тиімді әдістерін анықтау және қолдану |
Сабақтың мақсаты |
Бұйымды этностильде сәндеу
Тәжірбиелік жұмыс жасау барысында техника қауіпсіздігін сақтау.
Шығармашылық жұмыстың жасалу үрдісіне талдау жүргізу.
|
Бағалау критерийі |
ҚолдануТеориялық білімін тәжірбиелік жұмыста қолданадыТалдауИдеялар мен тақырыптарды талдау және бағалау критерийлерін өз жұмысына және басқа көрсетілетін жұмыстарға тиімді қолданады |
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар терминологияны қолдана алады.Талдау және қорытынды жасай аладыЖұқа киіз-фетра-felt |
Құндылықтарды дарыту |
* Қазақ халқының ұлттық киімдерін құрметтеуге тәрбиелеу;* Халық шығармашылығына сүйіспеншілік ояту;* Қазақ халқының ұлттық киімдерінің мәдениетін зерттеуге қызығушылығын дамыту;* Еңбексүйгіштікке, сұлулықты қабылдау сезімін ояту, жинақылыққа, икемділікке, эстетикалық талғамдылыққа тәрбиелеу. |
Пәнаралық байланыс |
* Қазақстан тарихы —қазақ халқының ұлттық киімдерінің мәдениетінің тарихы, сызу -бейнелеу;* Қазақ тілі – жаңа сөздер, терминдер |
Алдын-ала білу |
қазақ халқының ұлттық бас киімдеріндайындау техникасы практикалық жұмыста жасалады |
Сабақ барысы |
Жоспарланған сабақтың кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурсы |
Сабақтың басы7 мин. |
Сабақ басында мұғалімнің назар аудартуы: — оқушылардың зейінін аудару — оқушылармен бірге сабақтың мақсатын анықтау /ОМ және бағалау критерийлеріОқушылар:Сабақтың мақсатымен және бағалау критерийлерімен танысады.Сабақтың мақсатын талдайды.Мұғалім:Сіздерде өткен сабақтарда шығармашылық жұмыстың80 % орындадыңыздар.Бүгін біз сіздермен жобалық жұмыстың қорытынды кезеңі – безендіру және нақтылаумен жұмыс жасаймыз. Оқушылар бұйымдарды әшекейлеу мен безендіруге қатысты қосымша ақпараттарын айтып шығады. |
қазақ халқының ұлттық бас киімдері
Ою-өрнек, моншақтар, түрлі әшекей бұйымдар
|
Сабақтың ортасы 28 мин. |
Киім тігу өнері шыдамдылықты қажет ететін күрделі үдеріс, белгілі бір дағдыларды қажет етеді., Киім тігу өнері бірнеше кезеңдерден тұрады: *үлгі дайындау; *киімді пішу; *киімді құрастыру; *киімді сәндеу, әшекейлеу.
Тәжірбиелік жұмысты бастамас бұрын оқушыларға қауіпсіздік техникасымен таныстырыңыз. Көркем еңбек сабақтарына арналған қауіпсіздік техникасы:жұмысты тек қана мұғалімнің рұқсатымен бастау;оқытушының рұқсатынсыз жұмыс орнын тастап кетпеу;құрал-саймандарды тек қажетті жағдайда ғана пайдалану;жұмыс орнын таза ұстап, материалдар мен құралдарды тиімді жұмыс істеу;жұмыс кезінде бөтен жаққа назар аудармау;басқа оқушылардың жұмысына кедергі жасамау;жұмыс бітісімен материалдар мен құралдарды өз орындарына жиып қою.
1-тапсырма. Топта жеке тәжірбиелік жұмыс. Бүгін біз сіздермен жобалық жұмыстың қорытынды кезеңі – безендіру және нақтылаумен жұмыс жасаймыз.Сіздер бұйымдарды әшекейлеу мен безендіруге қатысты ою-өрнек түрлерін таңдап аласыздар. 1 топ: Фетра матадан бас киім тігу арқылы ою-өрнектермен безендіреді.2 топ:Пұлыш матадан қыздар тақиясын жасайды ою-өрнектермен әшекейлейді.
2-тапсырма. Топтар жасалған бұйымдарының шығындарын есептеп бағасын шығарады
Бағалау – «Галереяға саяхат»Бір-бірін бағалау үшін әр топ өзінің комментарийін стикерге жазып, жұмыстарға дауыс бере алады.
|
Зерттеу жұмыстары
Фетр мата, ою-өрнек үлгілері, желім, моншақтар, ине, жіп, қайшы.
А4 формат, маркер
|
Сабақтың соңы5 мин. |
Рефлексия.Топтыңжұмысын талдау. Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау. Тақтаға жапыстыру арқылы стикер (жапсырма) қағазы көмегімен оқушылардың кері байланысы.Нені білдім, нені үйрендім?— Не түсініксіз? — Немен жұмыс істеу қажет?-Келесі практикалық жұмыста мен қандай қабілеттерімді жетілдіруім қажет?-Тағы қандай көңілді және тартымды жұмыс істегініз келеді?Мұғалімнің кері байланысы.Мұғалімнің ескертулері мен тілектері. Жұмыс орның жинастыру. |
Стикер
|
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеруді қалай жоспарлайсыз? |
Денсаулығын және техника қауіпсіздігін ережелерін сақтау |
Саралау көрсетілетінін таңдау командада жұмыс. Әр топтың оқушылары өздері таңдайды күрделілік дәрежесі бойынша : • Күрделі өрнектер салуга болады немесе жай таңдау;
Қарапайым немесе күрделі киізден жасалған бұйымдар.
|
Бағалау дескриптор және бағалау өлшемдері бойынша жүргізілетін болады, олармен оқушылар тапсырманы орындауға дейін танысады. Өзін-өзі бағалау және өзара бағалау.
|
Көз физминуткасы . (Көзді демалту үшін, орнынан турмай (жоғары, төмен, оңға, солға, көзімен шеңбер немесе өз атынын бірінші әрпін салу керек).қауіпсіздік техникасы Ережесі: |
Сабақ бойынша рефлексия
Қандай сабақтың мақсаттары/оқыту мақсаттары шынайы? Барлық оқушылар қол жеткізді ме ОМ?Егер жоқ болса, неге?саралау сабақта дұрыс жүргізілді ме? Сабақтың кезеңдері уақытша себепші болды ма? Сабақ жоспарында және қандай ауытқулар болды? неге
|
Осы бөлімде сабақ туралы ойлану үшін пайдаланыңыз. Осыған орай, ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз Сіздің сабағыңыз сол жақ колонкасында. |
|
|
Жалпы бағалау
Сабақ қандай екі аспектісі жақсы өтті (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?1: 2: Сабақ жақсартуға не ықпал етер едің (ойланып көрші қалай оқыту туралы, сондай-ақ оқыту туралы)?1: 2: Бұл сабақ барысында сынып туралы немесе жетістіктері/қиындығы анықтады, оқушылардың келесі сабақтарында неге назар аудару қажет деп ойлайсыздар?
|