Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Доспамбет жырау «Айналайын Ақ Жайық» толғауы 2-сабақ (6 сынып, I тоқсан ) » ZHARAR

0

Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Доспамбет жырау «Айналайын Ақ Жайық» толғауы 2-сабақ (6 сынып, I тоқсан ) казакша Қазақ әдебиетінен сабақ жоспары: Доспамбет жырау «Айналайын Ақ Жайық» толғауы 2-сабақ (6 сынып, I тоқсан ) на казахском языке

Пән: Қазақ әдебиеті
Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: Туған жерім — аялы алтын бесігім
Сабақтың тақырыбы: Доспамбет жырау «Айналайын, Ақ Жайық» толғауы 2-сабақ

Сабақ мақсаты: Т/Ж1.Әдеби шығарманың жанрын, фабуласын, сюжетін анықтау.
Сабақ барысы:
Қызығушылықты ояту кезеңі
Картадан Жайық өзенін көрсетіп, өзен туралы мағлұмат оқиды:
Жайық – Ресей Федерациясы (Башқұртстан, Челябі, Орынбор облыстары) мен Қазақстан Республикасы (Атырау, Батыс Қазақстан облыстары) жеріндегі өзен. Ол Каспий маңы ойпатын кесіп өтіп, Каспий теңізіне құяды. Негізгі арнасына Батыс Қазақстан облысының жерінде бірнеше салалары қосылады.
Мағлұматтарды жұпта талдайды, сабақ тақырыбына, мазмұнына болжам жасайды.
Мағынаны тану кезеңі
1-тапсырма
Толғауды оқы. Қай сөз ерекше әсер етті? Неліктен?
____________________
2- тапсырма
Көркем шығарма өлең емес толғау деп аталатынына назар аудар. Идеясын анықта.
3- тапсырма
Ақынның арманы не? Үзіндіні қара сөзге айналдырып жаз.
Айналайын Ақ Жайық,
Ат салмай өтер күн қайда?!
Еңсесі биік боз орда
Еңкейе кірер күн кайда?!
Қара бұлан терісін
Етік қылар күн қайда?!
Күдеріден бау тағып,
Кіреуке киер күн қайда?!
Күмбір, күмбір кісінетіп,
Күренді мінер күн қайда?!
______________________
4- тапсырма
Анықта. Не байқадың? Қорытындылап жаз
Шумақ саны –
Тармақ саны –
Буын саны –
Бунақ саны –
Ұйқас түрі
Бағалау дескрипторы
Оқушылар бірін-бірі жұпта бағалайды
Жанрды анықтайды 
Өлеңдегі сөздердің мағынасын анықтайды, түсінеді 
Идеясын анықтайды 
Өлеңге сатылай кешенді талдау жасайды  ….


Полную версию материала можете скачать на сайте zharar.com через секунд !!!


Рахмет ретінде жарнамалардың біреуін басуды сұраймын!

Дереккөз: zharar.com