Қан құрамы мен қызметі
Ұстаз тілегі сайтында материал жариялап тегін сертификат, алғыс хат және құрмет грамотасын алуға болады. Ол үшін сайтқа тіркеліп материал жариялау керек. Сайт бойынша барлық сұрақтарды 8-771-234-5599 номеріне ватсап арқылы қоюға болады
Қан құрамы мен қызметі
Автор: Кемелова Индира Есенгалиевна
Бағыты: Биология Бөлімі: Ашық сабақ Сыныбы: 8 сынып
Жарияланған уақыты: 2019-01-14
Материал туралы қысқаша түсінік
Мұғалімге тәжірибе алмасу үшін
Сабақтың тақырыбы | Қанның құрамы мен қызметі |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.1.3.1 қан құрамы мен қызметін сипаттау |
Сабақтың мақсаты | Барлығы: Қан құрамын біледі (білу, түсіну)Басым көпшілігі: Қан құрамы мен қызметін талдайды, салыстырады (білу, түсіну, талдау, қолдану)Кейбірі: Қан құрамы туралы деректерді жинақтайды, эссе жазу арқылы ойын қорындылайды, қан түйіршіктерінің маңызын сипаттайды (жинақтау, қолдану, бағалау) |
Бағалау критерийі |
|
Тілдік мақсаттар | Тыңдалым: мұғалім қан құрамы мен қызметі жайында жалпы мағлұмат береді;Оқылым: деректермен жұмыс және кітаппен жұмыс;Жазылым: деректермен жұмыс, топтық тапсырмалар орындау барысында жазбаша жұмыстар жасайды;Айтылым: топтарда талдау, жұмыстарын қорғау, мұғалімнің сұрақтарына жауап беруі барысында |
Құндылықтарға баулу | — шығармашылық және сын тұрғысынан ойлау— қарым – қатынас жасау қабілеті;— денсаулық, достық және айналасына қамқорлық жасау; |
Пәнаралық байланыс | география, дүние жүзі тарихы |
Алдыңғы білім | 8.1.3.5 Лимфа жүйесін және қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы өзара байланысты сипаттау«Менен — сұрақ, сізден – жауап » әдісі арқылы оқушыларға мұғалім сұрақ қою арқылы, өткен сабақты еске түсіру (қалыптастырушы бағалау мадақтау арқылы)1. Ағзаның ішкі ортасына нелер жатады?2. Ағзаның ішкі ортасның ағза тұрақтылығын ұстаудағы маңызы. 3.Лимф жүйесі дегеніміз не?4.Қан, ұлпа сұйықтығы мен лимфа арасындағы байланыс. 5. Тамақтану гигиенасы6. Асқорыту мүшелерінің аурулары |
Сабақ барысы
Сабақтыңжоспарланғанкезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы5 мин | Оқушылармен амандасып, жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру;Топқа бөлу. Оқушылармен шеңбер құрып,қан түйіршіктері арқылы топқа бөлу. Оқушылардан не себептен алғаны жайында сұрау.І топ:ЭритроциттерІІ топ: лейкоциттер ІІІ топ: тромбоциттерАлтын ереже құру, қажеттігі туралы айту |
Алтын ереже, слайдтар |
Сабақтың ортасы25 мин | «Шатасқан әріптер» әдісі. Оқушылар шатасқан әріптерді жинау арқылы«Плазма» сөзі шығады. Сабақтың мақсатымен таныстыру;Бағалау критерийлерімен таныстыру;Проблемалық сұрақтар: (диалог, мұғалім- оқушы) Оқушылар қанның қызметі нешеге бөлінеді? Миға шабуыл: 1. Гомеостаз туралы не білесіздер? 2. Қорғаныштық қызмет туралы не білесің? Ресурстар тарату, қорғау және суреттеріне талдау жасауІ топ:ЭритроциттерІІ топ: ЛейкоциттерІІІ топ: ТромбоциттерДискриптор: – эритроциттер (қанның қызыл түйіршікттері)— лейкоциттер (қанның түссіз жасушалары)— тромбоциттер (қан пластинкалары) І топқа:ВЕНН диаграммасы (басым бөлігі орындайды) Айырмашылығы ұқсастығы айырмашылығы
Дескриптор: |
Үлестірмелі материалдар (венн диаграммасы, « Кім жүйрік», сәйкестендір) |
Сабақтың соңы5 мин | Эссемен жұмыс (кейбір оқушылар)Дескриптор:-Жаңа сабақтан түсінгенін, 5-6 сөйлем арқылы қортындылайды.
Қалыптастырушы бағалау:«Плюс, минус, қызықты» әдісі Дескриптор:Жазбаша орындау үшін үш бағаннан тұратын кестені толтыру ұсынылады. «Плюс» бағанына сабақта ұнаған кезеңдердің барлығы жазылады. «Минус» -оқушының пікірінше, бұл ақпарат ол үшін керексіз, пайдасыз. «Қызықты» бағанына оқушылар қызығушылық тудырған деректер мен әдістерді, ол туралы басқа дерек көздерінен көбірек білгісі келгендіктері туралы жазады. |
Кері байланыс «Плюс, минус, қызықты» әдісі |
Саралау- сіз қосымша көмек көрсетуді қалай жоспарлайсыз? | Бағалау- Оқушылардың үйренгенін тексеруді қалай жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
Материалды сайттан тегін жүктеу
Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.