Процессор және оның сипаттамалары

0



Ұстаз тілегі сайтында материал жариялап тегін сертификат, алғыс хат және құрмет грамотасын алуға болады. Ол үшін сайтқа тіркеліп материал жариялау керек. Сайт бойынша барлық сұрақтарды 8-771-234-5599 номеріне ватсап арқылы қоюға болады

Бағыты: Информатика Бөлімі: Сабақ жоспары Сыныбы: 8 сынып

Барлық оқушы: процессордың қызметін және оның негізгі сипаттамасын түсінеді
Басым бөлігі: процессор қызыметінің артықшылығы мен кемшіліктерін салыстыра біледі

Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы: 8.1А бөлім – Компьютер және желілердің техникалық сипаттамалары
Мектеп: № 281 негізгі мектебіКММ

Күні:
Мұғалімнің аты-жөні: Қалабаев Мейрамбек Әнуарбекұлы

Сынып: 8
Қатысқан оқушы саны:
Қатыспаған оқушы саны:

Сабақтың тақырыбы
Процессор және оның сипаттамалары

Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары
8.1.1.1 қарапайым деңгейінде процессордың қызметін және оның негізгі сипаттамасын түсінеді

Сабақтың мақсаты
Барлық оқушы: процессордың қызметін және оның негізгі сипаттамасын түсінеді
Басым бөлігі: процессор қызыметінің артықшылығы мен кемшіліктерін салыстыра біледі
Кейбір оқушылар: процессордың тектілік жиелігі мен кеш жады көлемінің разрядтылығының санын талдай алады

Ойлау дағдылары
Түсіну, қолдану, талдау

Бағалау критерийлері
— процессордың қызметін және оның негізгі сипаттамасын түсіндіре алады;
— процессордың қызыметі мен оның құрылғыларын ерекшеліктерін сипаттайды;
— процессордың жиелігі, кеш жадының көлемінің разрядтылығын талдайды;

Тілдік мақсат
Пәндік лексика және терминология:
Процессор, компьютер, Intel, ADM,Шина, CPU, МГц, бит, ядро, Кеш жады, Интерфейс, Регисторлар
Диалог/жазылым үшін қажетті сөз тіркестері:
Процессор компьютердің ……. деп аталады
Процессор мен жедел жады арасындағы мәліметтерде жұмыс істеуде……… қызымет атқарады
Процессорды өңлей алатын ақпарат көлемін анықтайтын өлшем бірлік……. деп аталады

Құндылықтарды дамыту
Құндылықтарға баулу арқылы практикалық жұмыста қарым-қатынас жасау, жауапкершілікке, шығармашылық және сыни тұрғыдан ойлау, өмір бойы практикада қолданады

Пәнаралық байланыс
Ағылшын тілі, орыс тілі, математика, физика.

Алдыңғы білім
Компьютердің негізгі құрылғыларын біледі

Сабақ барысы

Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері

Ресурстар

Сабақтың басы
2 минут

5 минут
Ұйымдастыру
Сыныпта оқушылардың жағымды психологиялық ахуалын қалыптастыру үшін Маған … ұнайды, себебі …. бір-біріне компьютердің негізгі құрылғылары арқылы комплимент айтады.
Топқа бөлу. Мазайка әдісі
Қима қағаздағы суреттермен топқа бөлу. Топ оқушылары қима қағаздағы суреттерге қарай отырып, өмірмен байланыс жасап, өз ойларын айтып, түйіндейді. Мысалы, жады – компьютердің миы, адам миы қалай қызмет жасаса, компьютер жады да компьютердің негізгі қызметін атқарады. Жиелік – дене қозғалысы толығымен қайталанып отыратын ең аз уақыт аралығын период. Жиелікті біз жүрек қағысында көре аламыз. Жүректің 1 секундта қанша жиелік соғатынын білсек, компьютерде де солай процессордың жиелігі болады.
1-топ: Кеш жады

2-топ: Тактілік жиелік

Таратпа қағаздар

Сабақтың ортасы

8 мин

7 мин

5 мин

8 мин

Бейне фильм
HYPER13HYPERLINK «Ашы саба- 9. Процессор. Ядро саны Thread.mp4″HYPER14Процессор туралы(2минут) видео ролик көрсетіледі. Виде ролик арқылы балалар өз ойларын ашық білдіреді
HYPER15

Процессор дегеніміз компьютердің ең басты бөлігі. Оны компьютердің миы деп атаймыз.
Процессордың сипатамаларын мыналар кіреді
Процессор құрастырушы компания
Тактілік жиелік
Разрядтылығы
Жүйелік шинанаң жиелігі мен разрядтылығы
Кеш жады
Ядролар саны
Топтық жұмыс.
Топтық зерттеу әдісі арқылы
Оқушылар оқулықпен жұмыс жасай отырып постер жасайды. Пікірлерін ортада талдайды. Әр топтан бір оқушы қорғайды. Басқа топ мүшелері ақпарат бөліседі.
Бір тапсырма беріп екі топ болек қорғайды
1-топ Процессордың разрядтылығы
2-топ Жүйелік шинаның разрядтылығы
Дескриптор:
-Процессордың разрядтылығының артықшылғы мен кемшілігін жазады
— Жүйелік шинаның разрядтылығы артықшылғы мен кемшілігін жазады
— Процессордың разрядтылығы мен жүйелік шинаның разрядтылығының ұқсатығын жазады
Бағалау:
Екі жұлдыз, бір тілек әдісі арқылы бағалаймын
Жұптық жұмыс. Айырмашылығы неде?
Венн диаграммасы арқылы процессор жұмысы мен адам миының жұмысын салыстырыңдар, ортақ белгісін анықтаңдар.

Дескриптор

-Процессор жұмысы мен адам миының жұмысын салыстырады;
— Процессор жұмысы мен адам миының ортақ қасиетін жазады.

Бағалау :
Жұптар бірін бірі Басбармақ әдісі арқылы бағалайды.
Жасыл өте жақсы
Сары жақсы
Қызыл орташа
Жеке жұмыс.
Компьютер мен жұмыс
Мақсат түрлері
процессор
Таңдау есебі

Мәтіндерді баспадан шығару, қарапайым сурет салу және кестелік есептеулер жүргізіу үшін

Компьютер ойындары үшін

Дыбыс пен графика мен кәсіби жұмыс істеу үшін

Дескриптор:
Мәтіндерді баспадан шығаруды, қарапайым сурет салу және кестелік есептеулер жүргізудің таңдау себебін жазады;
Компьютер ойындары үшін процессордың жиелік себебін жазады;
Дыбыс пен графиканың кәсіби жұмыс істеудегі процессордың қызыметін себебін жазады;
Бағалау:
Жапырақ әдісі арқылы бағалаймын
Жасыл өте жақсы
Сары жақсы
Қызыл орташа

Информатика 8- сынып оқулығы

Венн диаграммасы
А4 параағы

Компьютерде жұмыс

Сабақтың соңы
5 мин
Кері байланыс: Бір минуттық эссе
Білгеніңнің ең маңыздысын белгіле?
Сіз нені түсінбедіңіз?
Нені білгіңіз келеді?
Ұйге тапсырма: Процессор және оның сипаттамалары. Тест құрастырып келу
А4 парағы

Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы

Топтық жұмыс, жұптық және жеке жұмыс арқылы сабақты меңгерту барысында Маған … ұнайды арқылы сыныпта көңілді ахуал орнатамын Мазайкаәдісі арқылы топқа бөлемін. Топтық зерттеу әдісі арқылы тапсырма беремін. Айырмашылығы неде? әдісі арқылы жұптық тапсырма беріп Венн диаграммасы арқылы процессор жұмысы мен адам миының жұмысын салыстырыңдар, ортақ белгісін анықтайды.
Компьютермен Кесте толтыру әдісі арқылы жек жұмыс бере отырып
кері байланыс беремін
Екі жұлдыз,бір тілек, Басбармақ, Жапырақ әдісі арқылы оқушыларға жапырақ таратамын жапырақ түстеріне қарай бағалаймын.
Жасыл өте жақсы
Сары жақсы
Қызыл орташа

Компьютермен жұмыс кезіндегі қауіпсіздік ережелерін сақтау.

Сабақ бойынша
рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу
мақсаттары шынайы,
қолжетімді болды ма? Барлық оқушылар оқу мақсатына қол
жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген
болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс
жүргізілді ме? Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді
пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма жəне неліктен?
Бұл тарауды сабақ туралы рефлексия жасау үшін пайдаланыңыз.
Сол бағандағы өзіңіз маңызды деп санайтын сұрақтарға жауап
беріңіз.

Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нəрсе(оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді(оқыту мен оқуға қатысты)?
1:
2:
Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың
жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нəрсеге
назар аудару қажет?


Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.