Мұхтар Әуезов Көксерек ашық сабақ — Ашық сабақтар

0

Қысқа мерзімді жоспарлау. Қазақ әдебиеті.

Сыныбы 7 б    Күні  21.01.2014
Сабақтың тақырыбы    Мұхтар Әуезов «Көксерек».  Адам және табиғат
Мақсаты    Әңгіменің  мазмұнын меңгерту. Рухани адамгершілік сезімдері қалыптасқан тұлға дамуына ықпал ету. Тіл байлығын дамыту.
Күтілетін нәтижелер    Әңгімені түсіндіре біледі. Кейіпкерлерге мінездеме бере алады және шығарманы талдай алады. 
Керекті жабдықтар    Оқулық, интерактивті тақта, флипчарт, маркер, түсті бояулар, қарындаш.
Сабақ барысы:
Сабақ кезеңдері    Мұғалім әрекеті    Тапсырма мазмұны     Оқушы әрекеті    Бағалау
Кіріспе        5 мин.    Оқушылармен сәлемдесу. Сабақтың тақырыбы, мақсаты таныстырылады. Оқушыларды 3 топқа бөлемін. 
Оқушыларға бағалау парақтарын таратамын.      (Табиғат, Адамзат, Түз тағылары) треннинг арқылы топқа бөлу.
Алдын-ала бағалау парақтарын ұсыну    Оқушылар топқа бөлінеді,топ ережелерін бекітеді, назар салып тыңдайды.
Өзара критериалды бағалау өлшемдерімен танысады.    
Тұсаукесер
10 мин.
Модуль:
СТО, АКТ,
Диалогты оқыту    Әр топқа Блум өлшемдерінің деңгейіне сай келетін тапсырма дайындап келемін.
    Топтық жұмыс. І топ (Табиғат тобы) Шығарманың шығу тарихы
ІІ топ (Адамзат тобы)   /Білу/Шығарманы  комп құрл.талдау                
ІІІ топ (Түз тағылары тобы)  /білу/  Интернеттен түз тағылары (қасқыр) туралы мәлімет      Жұптасып, топтасып жұмыс істейді, әр оқушы өз ойларын қосады, бірігіп атқарған жұмыс нәтижесін бір оқушы көрсетеді..    
Негізгі бөлім

20 минут    Дәптерлеріне жаңа тақырыпты жазғызу, тақырып туралы қысқаша бейне материал көрсету, назарларын оқулыққа, тақырыпқа аудару.     Пікірталас
3 топқа бірдей сұрақ
І топ (Табиғат) Құрмаштың бөлтірік асырауы дұрыс па? Көксеректің Құрмашты өлтіруін қалай бағалайсыңдар? Жазушының идеясы не деп ойлайсыңдар?
ІІ топ (Адамзат) 
  ІІІ топ(Түз тағылары)  
Талдау.“Кім кінәлі” (проблемалық сұрақтар)
1.Көксерек Құрмаштан гөрі  ақ қасқырмен неге тез бауырласты?
2. Қасқырлар іс-әрекеті мен адамдар іс-әрекетінде  ұқсастық бар ма? Қайсысы қаталырақ?
3. Құрмаштың өліміне кім кінәлі?
4. Қасқырларды қолға үйретуге бола ма?
Ыстық орындыққа Көксеректің өзін шақырайық.
Оқушылар сұрақтары: 1) Көксерек, сен неге ит сияқты асырауға көнбейсің? 
2) Адамдармен жауласудағы басты мақсатың не?
3) Құрмашты неге өлтірдің?
4) Өмірге өз қалауыңмен келер болсаң қасқыр болған жақсы ма әлде ит боп өмір сүрген жақсы ма?
Ендеше келесіге осы Көксеректің құрбаны болған Құрмашты ортаға шақырайық. Оқушылар сұрақтары:
1)    Көксеректі неге асырадың?
2)    Көксерек үлкейгенде өзіңе тап береді деп қорықпадың ба?
Топтастыру↓
Көксерек, ит – құс, түз тазысы, өте ызалы, долы, жыртқыш, жасыл көз, ызақор, жорытушы, қомағай, көкжал
Сурет сал  білетін оқушыға Көксеректің суретін салғызу    Әр топтағы оқушылар өздеріне берілген тапсырма бойынша дайындалады. Пікірталасады. Оқуында кедергісі бар оқушылар топтастыру әдісі бойынша  тапсырмаларын орындайды.    
Қорытынды
10 минут    Бағалау критерийлерімен жұмыстану. Үй тапсырмасын беру.    Рефлексия жаздыру. Тақырып бойынша сабақтың өтуі туралы.
 
Бағалау критерийлері бойынша оқушылар бірін-бірі қалай бағалағанын түсіндіріп береді.
Рефлексия толтырады    Түрлі стикерлер, бағалау парақтары.
Сабақтың өзіндік талдауы .
.
Сабақ бойынша өзгертулер    

Пән мұғалімі: Бекқалиев Амангелді Ғабиденұлы. БҚО. Жаңақала ауданы,  Жаңақала ауылы, Жаңақала ЖББОМ

Бағалау парағы.
1 оқушынының
     аты-жөні    2 оқушынының
     аты-жөні    3 оқушынының
     аты-жөні    4 оқушынының
     аты-жөні    5 оқушынының
     аты-жөні
1.    Білу                    
Тақырып мазмұнын жартылай біледі. «1» балл;                    
Тақырып мазмұнын толықтай біледі,баяндауда қиындықтар бар. «2»балл;                     
Тақырып мазмұнын толық біледі,баяндай алады. «3» балл.                    
   2. Түсіну:                    
Тақырыпқа қатысты кейбір тұжырымдарды білмейді. «1» балл.                    
Тақырыпқа қатысты тұжырымы бар,бірақ ойын нақты жеткізе алмайды. «2» балл                    
Өзіндік тұжырымы бар,ойын сауатты жеткізеді. «3» балл                    
  3. Қолдану                    
Мәтінмен жұмыс жасауда кемшіліктер бар. «1» балл                    
Мәтінді талдайды,тәрбиелік мәнін ашуда кедергілер бар «2» балл                    
Шығарманың мазмұнын игере отырып, идеясы неде екені бойынша өз пікірін толық  айта алады. «3»балл                    

 

 Қорытынды:      3-4 ұпай «3»  баға,      5-7 ұпай «4» баға,     8-9 ұпай «5» баға

 

Назар аударыңыздар! Бағалау парақтарына сабақ басталарда аты-жөндеріңізді жазып, кестемен танысып алыңыздар

Рахмет ретінде жарнамалардың біреуін басуды сұраймын!