Кiшi жүз бен Орта жүздiң Ресейге қосылуы
Ұстаз тілегі сайтында материал жариялап тегін сертификат, алғыс хат және құрмет грамотасын алуға болады. Ол үшін сайтқа тіркеліп материал жариялау керек. Сайт бойынша барлық сұрақтарды 8-771-234-5599 номеріне ватсап арқылы қоюға болады
Кiшi жүз бен Орта жүздiң Ресейге қосылуы
Автор: Жангирова Улбике Изтелеуовна
Бағыты: Қазақстан тарихы Бөлімі: Ашық сабақ Сыныбы: 10 сынып
Жарияланған уақыты: 2019-01-14
Материал туралы қысқаша түсінік
Хандық биліктің жойылуының алғышарттарын айқындау ,1822 жылғы Сібір қырғыздары және 1824 жылғы Орынбор қырғыздары туралы Жарғылардың нәтижесіндегі өзгерістердің мәнін түсіну.
А.ХҮІІІ ғасырдың соңындағы қазақ жерінің сыртқы саяси жағдайын айта алады.
В. 1822 жылғы Сібір қазақтары жөніндегі жарғы бойынша қазақ жерінің әкімшілік бөлінісін түсіндіреді, Орта жүзге қандай өзгерістер енгізілгенін картадан көрсетеді
С. 1822 жылғы және 1824 жылдардағы жарғыларды салыстырып, ортақ белгілері мен ерекшеліктерін біледі.
Қазақстан тарихы 10 сынып,авторлары: Ә.Төлеубаев, Ж.Қасымбаев, М. Қойгелдиев, Е. Қалиева, Т.Далаева, электрондық оқулық, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фломастер, бейнеролик, электронды оқулық, карта, тірек- сызба, бағалау парағы, рефлексия парағы, хронологиялық кесте, интернет материалдары.
Сыныбы | Күні: 11.04. | ||
Сабақтың тақырыбы | Кiшi жүз бен Орта жүздiң Ресейге қосылуы | ||
Мақсаты | Хандық биліктің жойылуының алғышарттарын айқындау ,1822 жылғы Сібір қырғыздары және 1824 жылғы Орынбор қырғыздары туралы Жарғылардың нәтижесіндегі өзгерістердің мәнін түсіну. | ||
Күтілетін нәтижелер | А.ХҮІІІ ғасырдың соңындағы қазақ жерінің сыртқы саяси жағдайын айта алады.В. 1822 жылғы Сібір қазақтары жөніндегі жарғы бойынша қазақ жерінің әкімшілік бөлінісін түсіндіреді, Орта жүзге қандай өзгерістер енгізілгенін картадан көрсетедіС. 1822 жылғы және 1824 жылдардағы жарғыларды салыстырып, ортақ белгілері мен ерекшеліктерін біледі. | ||
Керекті жабдықтар | Қазақстан тарихы 10 сынып,авторлары: Ә.Төлеубаев, Ж.Қасымбаев, М. Қойгелдиев, Е. Қалиева, Т.Далаева, электрондық оқулық, әдістемелік құрал, ресурс парақтары, бланкілер және фломастер, бейнеролик, электронды оқулық, карта, тірек- сызба, бағалау парағы, рефлексия парағы, хронологиялық кесте, интернет материалдары. | ||
Сабақ барысы: | |||
Сабақ кезеңдері | Уақыты | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
Кіріспе |
|
Үй тапсырмасына жауап беруге дайындалады, Үй тапсырмасына жауап беруге дайындалады, «Джокер» әдісі бойынша әдісі бойынша топтар үй тапсырмасын айтып шығады, сонаң соң дайындықтары жөнінде топ ішінде өзара бағалау жүргізеді, яғни топ мұшелерінің дайындығы туралы айтады. |
|
Тұсаукесер | Оқушыларды «Кіші жүз» және «Орта жүзге» саяхат жасаймыз деп екі топқа бөлемін. Оқушылардың ішінен 2 оқушы ортаға шығады, оларға:
Осы кісілермен «Орта жүз» және «Кіші жүз» болып топқа бөлініп отырыңыз. |
Оқушыларға өздерінің ішінен оқушы таңдауына мүмкіндік беріледі. Содан соң екі оқушы өзінің тобына сыныптастарынан ішінен топ мүшелерін таңдайды. |
|
Негізгі бөлім | Оқушыларға «Кіші жүздің және орта жүздің Ресейге қосылуы» бейнеролик көрсетіледі. Екі топқа бейнероликтен көрген материалдарын және оқулықтағы материалды пайдаланып постер шығаруға тапсырма беремін. жасауға тапсырма беремін.«Кіші жүз» тобына тапсырма: Кіші жүздің Ресейге қосылуы және хандық биліктің жойылуы.Орта жүз тобына тапсырма: Орта жүздің Ресейге қосылуы. Постер шығару үшін оқушыларға қажет ресурстар беріледі. (мәтін, видео)Оқушылар осы материалдарды пайдалана отырып постер шығарады және қорғайды. «+- қызықты» әдісімен екі топ бірін бірі бағалайды. | Оқушылар бейнероликті қарайды.
Екі топ мүшелері берілген тапсырма бойынша постер шығарады және қорғайды. «+- қызықты» әдісімен екі топ бірін бірі бағалайды. |
|
Қорытынды | «Кір жаятын жіп» әдісі бойынша сабақты қорытындылаймын. Кір жаятын жіпке мынандай сұрақтарды іліп қоямын.
Сабақтың басында берілген табыс критерийлерімен оқушылардың өзін-өзі бағалауын ұйымдастыру.Оқушы бағалауын тыңдап, өзім қорытындылап бағалаймынҮй тапсырмасы: Қазақстанның Ресейге қосылуы кезеңіндегі маңызды оқиғалардың хронологиясын жазу.Сабақ соңындағы рефлексия «Баспалдақ» әдісі |
Оқушылар ортаға шығып жіпте жайылып тұрған киімдерді алып сұрақтарға жауап береді.Содан соң «Бағдаршам» әдісі бойынша өзін өзі бағалайды. Сабақтың басында берілген табыс критерийлеріне қайта оралады. Әр оқушы табыс критерийлеріне қаншалықты жеткенін талдап, өзін-өзі бағалайды. Оқушылар «Баспалдақ» әдісі бойынша бүгінгі сабақты қаншалықты меңгергендіктерін өздері бағалайды. |
Материалды сайттан тегін жүктеу
Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.