7.2 Отарлау және ұлт-азаттық күрес |
Мектеп: |
Сынып: 8 |
Мұғалімнің аты-жөні: |
Күні: |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы |
Кенесары Қасымұлы бастаған ұлт-азаттық қозғалыс Зерттеу сұрағы:Кенесары хан бастаған ұлт-азаттық күрес неліктен жалпы ұлттық сипатқа ие болды? |
Оқу мақсаттары |
7.3.1.5 –халықтық отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтау |
Сабақ мақсаттары |
Барлығы: Халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресін сипаттайды; Көпшілігі: халықтың отаршылдыққа қарсы ұлт-азаттық күресінің себеп-салдарын анықтайды; Кейбірі: ұлт-азаттық көтеріліс басшыларының рөліне баға береді |
Ойлау дағдыларының деңгейі |
Қолдану, Талдау |
Бағалау критериі |
Ресейдің отаршылдық саясатының қазақ халқына тигізген әсерін түсіндіреді |
Тілдік мақсаттар |
Пәндік лексика мен терминология: отар, дипломатия, елшілік, империя, әскери бекіністер Талқылауға арналған тапсырмалар: Жазылымға арнаған тапсырма: сәйкестендіру кестесі, «Аяқталмаған тезис» |
Тарихи концепт |
Интерпретация |
Құндылықтарға баулу |
елжандылық, өзгенің көзқарастарына құрметпен қарау, бостандық |
Пәнаралық байланыстар |
Дүние жүзі тарихы, География |
Алдыңғы білімдер |
ХVІІІ ғас. басталған Ресей империясының отарлау саясатының мақсат-тары мен алғашқы әрекеттерін біледі |
Сабақ барысы |
Жоспарланған кезеңдері |
Жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Басталуы |
Ұйымдастыру кезеңі (сәлемдесу, атмосфералық ахуал орнату) Топтастыру — қима қағаздармен: 1-топ: «Исатай»; 2-топ: «Махамбет» (Ұ) «Сұрақты ұстап ал» әдісі — үй тапсырмасын тексеру: |
Қима қағаздар |
|
Қай жылы патша реформасын шығарды?
2 Махамбет пен Исатай көтерілісінің себептері мен маңызы қандай болды? |
|
Ортасы |
(Ұ) «Миға шабуыл» әдісі Бейнеролик көрсету «Джигсо-2» («Елші» тәсілі) (Әрбір топқа мәтін беріледі оны оқып, талқылап, тұжырымдамалық картаға түсіріп, бір оқушы «елші» болып келесі топқа түсіндіреді) 1-топ: Кенесары Қасымұлының көтеріліс себептері2-топ: Кенесары Қасымұлының көтеріліс тарихи маңызыҚБ «Медальондар» арқылы бағалау (алтын, күміс, қола) Қалыптастырушы бағалауға арналған тапсырма – «Кеңейтілген тапсырма»
Сәйкестендіру кестесі
1) Сырым Датұлы 1837-1847ж.ж2) Исатай мен Махамбет 1773-1775ж.ж3) Саржан Қасымұлы 1783-1797ж.ж4) Емельян Пугачев 1825-1836ж.ж 5) Кенесары Қасымұлы 1836-1838ж.ж Дұрысы1) Емельян Пугачев 1773-1775ж.ж2) Сырым Датұлы 1783-1797ж.ж3) Саржан Қасымұлы 1825-1836ж.ж 4) Исатай мен Махамбет 1836-1838ж.ж 5) Кенесары Қасымұлы 1837-1847ж.ж
Суретке қарап, әңгіме құрау
ҚБ «Өзін—өзі бағалау» |
Таратпа материалдар |
Аяқталуы |
Кері байланыс — «Үміт ағашы» Бүгінгі сабақ маған ________________ ұнады. Бұл сабақта мен үшін _________ қиын болды. Мұғалімге айтар ұсынысым___________________ Үйге тапсырма: қосымша материал әкелу |
«Үміт ағашы» |