Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 4 бөлім: Ғарыш Сынып: 1Б |
Мұғалімнің аты-жөні: Сарсенбекова Г.Ш.Қатысқандар:Қатыспағандар саны: |
Тақырыбы |
Ғарыш дегеніміз не? |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары |
1.4.2.1 астрономияны ғарыш туралы ғылым ретінде сипаттау; |
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар: Жер ғаламшарының ерекшеліктері, орналасуы және пішіні туралы айтып беруі.Жер ғаламшары |
Құндылықтарды дарыту |
Еңбек және шығармашылық |
Пәнаралық байланыстар |
Дүниетану,өзін тану пәнімен байланысты |
Алдыңғы меңгерілген білім |
Оқушылар біздің Жер планетасында өмір сүретінімізді білуі тиіс. Сондай-ақ, олар Жер планетасы ғарышта орналасқанын білуі тиіс. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақта жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Сабақтың басы
3мин
|
Амандасу. Сәлеметсіздерме. Здравствуйте. НеlloАспанға қарап ай көрдім,Төменге қарап жер көрдім.Оңға, солға бұрылыпЕгеменді ел көрдім.Балалар бүгінгі сабақта мен сендерге сәттілік тілеймін. Сурет арқылы топқа бөлу «Астрономия» тобы «Ғарыш» тобы«Шоқжұлдыз» тобы |
|
Сабақтың ортасы37 мин. |
— Мұғалімнің түсіндірмесі.Жерді қоршаған бүкіл дүние – ӘЛЕМ немесе ҒАРЫШ деп аталады. Ғарышты зерттейтін мамандарды асторномдар дейді. Астрономия-аспан денелерін,олардың құрылысын,қозғалысын зерттейтін ғылым.Жалпы астрономияның дамуына ертедегі адамдардың тұрмыс тіршілігіне себеп болды. Ол кезде уақытты,бағыт-бағдарды дәл көрсететін құралдар мен жабдықтар болмаған.Сондықтан адамдар Күн мен Айға аспандағы жұлдыздарға қарап,жыл мерзімі мен уақытты айыратын болған.Ең бірінші аспан денелерін зерттеу үшін ӘЛ-Фараби телескопты ойлап шығарған екен.Астраномия туралы шағын видео тамашалау Кері байланыс Ғаламшар мен жұлдыздың айырмашылығы қандай? (ғаламшар салқын дене, жұлдыз жанып тұрған отты шар). «Микрафон» әдісі (Ж) «Ойлан тап» әдісі Жұмбақ жасыру; Қараңғыда жымыңдайды жанады, Жарық түссе, бірден сөніп қалады. (Жұлыз)Тең,тең тең киіз, Екі ортасы кең киіз. (Аспан, жер) Бір үйде қос сұлу қыз ағайынды, Екеуі қызықтырған талайыңды. Жүдемес төрт маусымда мұңаймаса, Тұрады нұрға малып маңдайыңды. (Ай, күн)1-тапсырма: «Анаграмма» құру Сергіту сәті:
2-тапсырма: (Т) «Ойлан, ізден, бірік» әдісіҒарышты зерттеуге арналған құралды анықтаңыз және сипаттап айтыңыз. Т. Қорытынды (постер қорғау)1 топ. Ғарыш суретін салады, сол туралы әңгімелейді.2 топ. Зерттеу құрылғыларын орналастырып жапсырады.3-топ. Шоқжұлдыздар туралы өз ойларын ашық айтады
|
Ғаламшар суреті
|
Сабақтың соңы5мин |
Сұхбат алу» әдісін ойынын ойнату.1. Жер күн жүйесіндегі нешінші ғаламшар? (Үшінші)2. Жердің пішіні қандай? (шар тәрізді)3.Ең бірінші телескопты кім ойлап тапты? «Пиктограмма» әдісі арқылы балалардың білім деңгейлерін тексеру. Бүгінгі сабаққа өте жақсы түсінген оқушы күнді жабыстырады.Жартылай түсінген оқушы жұлдыз жабыстырадыТүсінбеген оқушы айды жабыстырадыҮйге тапсырма 50-51 бет |
Микрафон |