Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер — Ашық сабақтар — Bilim
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме)
5.5.2.3
жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтін есептер шығару (мысалы, бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер және т.б.);
Сабақ мақсаттары
Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданып мәтін есептер шығара білу дағдысын жетілдіру.
Бекіту сабағы .
Бағалау критерийлері
Оқушы оқу мақсатына жетеді, егер
- Мәтін есептер шартын түсініп, қысқаша шартын жаза алады (мысалы,бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер);
- Есеп шарты бойынша теңдеу немесе өрнек құрады;
- Жай бөлшектерге арифметикалық амалдар қолданады;
- Дұрыс жауабын бере алады.
Тілдік мақсаттар
Оқушылар
— санның (шаманың) бөлігін және бөлігі бойынша санды (шаманы) табуға берілген есептердің шығарылуын түсіндіреді;
— мәтін есептерде әріпті өрнектердің құрастырылуын сипаттайды;
— мәтін есептердің шешімін түсіндіреді;
— практикалық есептердің математикалық моделін сипаттайды
Пәнге тән лексика мен терминология:
бөлік;
— шама;
— жылдамдық, уақыт, қашықтық;
— уақыт, өнімділік, жұмыс;
— баға, саны, құн;
— ұзындық, ені, периметр, аудан.
Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:
— санның бөлшекпен берілген бөлігін табу үшін … керек;
— бөлшекпен берілген бөлігі бойынша санды табу үшін … керек;
— жүрілген жолды табу үшін… керек;
— орындалған жұмысты табу үшін … керек;
— тауардың құнын табу үшін… керек
Құндылықтарды дарыту
Жұппен жұмыс істей білуге, ұжымдылыққа, шыдамдылыққа, жауапкершілікке, академиялық шындық.
Пәнаралық байланыстар
Экономика , тарих
АКТ қолдану дағдылары
Интерактивті тақтамен жұмыс
Бастапқы білім
Бірлесіп орындалатын жұмыстарға қатысты есептер
Сабақ барысы
Сабақтың жоспарланған кезеңдері
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет
Ресурстар
Сабақтың басы
2 мин
- Оқушылармен амандасу.
- Сабақтың тақырыбы мен мақсатымен таныстыру
- Бағалау критерийлерін анықтау
Сабақтың ортасы
4 мин
5 мин
20 мин
12 мин
1.Тірек білімдерін тексеру
- Бөлімдері бірдей бөлшектерді қалай қосады?
- Аралас сандарды азайту амалы қалай орындалады?
- Бөлшектер қалай көбейтіледі?
- Натурал санды бөлшек санға қалай көбейтеміз?
- Аралас сандар қалай көбейтіледі?
- Өзара кері сандар деп қандай сандарды атайды?
- Санның бөлігін қалай табады?
- Бөлшекті бөлшекке бөлу қалай орындалады?
- Аралас сандарды бөлу амалы қалай орындалады ?
- Бөлігі бойынша санды қалай табады?
2. Үй жұмысын тексеру
№701
1бригада-15
2бригада-
Біріксе -?
Шешуі:
Жауабы: 6 ай
№702
1 бригада – 9 апта
2 бригада –
3 бригада –2 есе артық
2 үйді біріксе — ? апта
Шешуі:
Жауабы:8 апта
3. Презентациялар бойынша тақырыпты жалпылау
Слайдтар №6-8
4. Фронтальдық жұмыс
Оқушылар тақтаға есептер шығарады , талдайды.
№703
Ат – 1ай
Ешкі – 2ай
Қой – 3ай
Барлығы -?
Шешуі:
Жауабы: ай
№704
Біріккен-2сағ
1 шүмек-3сағ
сі -?сағ
Шешуі:
Жауабы: 4сағ
1бригада – 12 айда
2бригада – 10айда
3бригада – 15айда
Барлығы -?
Шешуі:
Жауабы: 8 айда
Презентация
« Математика 5 »
Алдамұратова Т.А.,
Байшоланов Е.С.
Алматы:
Атамұра ,2017.бет 10-15
« Математика 5 »
Алдамұратова Т.А.,
Байшоланов Е.С.
Алматы:
Атамұра ,2017.бет 10-15
Сабақтың соңы
1 мин
1 мин
1.Үй жұмысы
№708
2. Рефлексия
Сабақ соңында оқушылар рефлексия жүргізеді:
— нені білдім, нені үйрендім
— нені толық түсінбедім
— немен жұмысты жалғастыру қажет
« Математика 5 »
Алдамұратова Т.А.,
Байшоланов Е.С.
Алматы:
Атамұра ,2017.бет 10-15
Қосымша
Саралау – оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз?
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз?
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы
Оқушылар сабақ бойы жеке және сыныппен жұмыс жасайды. Қабілеті жоғары оқушылар басқа оқушыларға көмектеседі.
Өзін-өзі бағалау түрі қолданылады. Сабақта оқушылардың материалды меңгеру деңгейін тексеру үшін фронтальды жұмыс жасайды.
Сабақ басында оқушылар қауіпсіздік техникасымен таныстырылады.
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары/оқу мақсаттары дұрыс қойылған ба? Оқушылардың барлығы ОМ қол жеткізді ме?
Жеткізбесе, неліктен?
Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?
Сабақтың уақыттық кезеңдері сақталды ма?
Сабақ жоспарынан қандай ауытқулар болды, неліктен?
Бұл бөлімді сабақ туралы өз пікіріңізді білдіру үшін пайдаланыңыз. Өз сабағыңыз туралы сол жақ бағанда берілген сұрақтарға жауап беріңіз.
Жалпы баға
Сабақтың жақсы өткен екі аспектісі (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақты жақсартуға не ықпал ете алады (оқыту туралы да, оқу туралы да ойланыңыз)?
1:
2:
Сабақ барысында сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістік/қиындықтары туралы нені білдім, келесі сабақтарда неге көңіл бөлу қажет?