Сабақ |
Мектеп: |
Пән: география |
|
Күні : |
Мұғалім: |
Сынып: 8 |
Қатысқан оқушылар саны: |
Қатыспағандар: |
Бөлім: |
|
Сабақтың тақырыбы: |
Елдердің саяси типологиясы |
Осы сабақ арқылы жүзеге асатын оқу мақсаттары: |
8.6.1.2 елдерді басқару формасы және мемлекеттік құрылымы бойынша топтастырады |
Сабақ мақсаты: |
оқулық, атласты пайдаланып, дағды іскерлігін қалыптастырып, өз бетімен ізденуге, пәнге деген қызығушылығын арттыра отырып шығармашылыққа баулу |
Бағалау критерийлері: |
Тақырыптың мазмұнын түсінедіТақырыптың мазмұнын өмірмен байланыстырып айтадыТақырыпқа сай зерттеулерді айтады, тақырыппен байланыстырадыӨз ойлары мен өлеңдегі ойды салыстырып, қорытынды шығарады |
Құндылықтарды игерту: |
«Мәңгілік ел» жалпықоғамдық құндылығы:
Тіл мен мәдениет
НЗМ құндылығы:
Өзіне және айналадағы адамдарға құрмет;
Ынтымақтастық;
Жауапты азаматтық позиция;
Өмір бойы білім алу.
Аталған құндылықтар сабақ тақырыбы арқылы оқушылардың топтаса және жеке отырып жұмыс жасаулары, сын тұрғысынан ойлай білу, ақпаратты өңдей білу,өзіндік көзқарасын дәлелдей алу дағдылары негізінде жүзеге асады. |
Пәнаралық байланыс: |
Биология, ағылшын, орыс тілі пәндерінен алған білімдерін еркін қолданады |
АКТ-ны қолдану дағдылары: |
Интерактивті тақта, слайд. |
Тілдік мақсаттар: |
Бақ, соғады, жүрек, дамыған, ұлтаралық келісім, қазына, байлық, мөп-мөлдір, шұрайлы, шүйгін, ардақтау, міндет. |
Дифференциация |
Оқушылардың барлығы: өз ойын жүйелі жеткізе алады, ыңғайластық жалғаулықтардың қызметін түсінеді.Оқушылардың көбісі: Ұлттық этикет формаларын сақтай отырып қарым-қатынасқа түсе аладыОқушылардың кейбірі: Ыңғайластық қатыснасты білдіретін жалғаулықтарды ауызша жұмыстарда орынды қолдана алады. |
Осыған дейін меңгерілген білім |
Денсаулық – зор байлық |
Жоспар |
Жоспарланатын уақыт |
Жоспар бойынша орындалуы тиіс іс-әрекеттер |
Дереккөздер
|
Сабақтың басы7 мин |
Қызығушылықты ояту
Сәлемдесу, оқушыларды түгелдеу.
Сергіту сәті:
«Жаңбыр түрлерін бейнелеу».Оқушылар шеңберге тұрып, мұғалімнің қимылдарын қайталайды. Жаңбырдың тамшылағанын, үдегенін, нөсерлегенін, қатты жауғанын, күн шығып, шуағын төккенін көрсетеді. 3. Топқа бөлу. Оқушыларға әртүрлі мың теңгелердің суреттері беріледі. Соған сәйкес өз топтарын анықтайды. 4. Жаңа тақырып, оқу мақсаттары, жетістік критерийлерімен таныстыру. Үй тапсырмасын сұрау сұрақ- жауап арқылы. 1. Саяси карта дегеніміз не ? 2. Саяси картадағы өзгерістер туралы не білесің ? 3. Саяси картаның қалыптасуы неше кезеңнен тұрады ? 4. Саяси картадағы жаңа, ең жаңа кезең туралы не айтасың ? 1. Саяси картаның маңызы қандай? 1топ2. Саяси картаның қалыптасуы қандай кезеңдерден тұрады? 2 топ3. 19 ғ. соңы мен 20 ғ. Басында қандай маңызды оқиғалар болды? 3 топ4. 20 ғ — ң 50 — 60 жылдардағы отарлық жүйенің күйреуі қандай роль атқарды. 4 топ5. ХХ ғ. 80 — 90 ж. Соңынан жүйенің ыдырауы саяси картаға қандай өзгеріс енгізді?(Өте жақсы жауап берген топ айтады) |
|
Сабақтың ортасы 3 мин
10 мин
10 мин
10 мин
|
Деңгейлік тапсырма. Картамен жұмыс.
1- деңгей 1.Дүниежүзі елдерін географиялық орнының ерекшеліктеріне қарай топтастыру.2.Картаны және оқулықты пайдалана отырып, алып жатқан аумағы бойынша ең үлкен елдерді картадан тауып көрсету.« Егер мен президент болсам » ой – толғау. 2- деңгей1. АҚШ, ГФР, Франция, Ұлыбритания, Жапония елдерінің ұқсастығы неде ?2.Төмендегі аталған елдердің қайсысы республикалық басқару түріне жатады Болгария, Полша, Франция, Ұлыбритания, Жапония, Сауд Арабиясы. 3 –деңгей 1. Төмендегі аталған елдердің қайсысы Федерациялық әкімшілік, территориялық құрлысы бар елдер ? Ұлыбритания,Куба, АҚШ, Франция, Үндістан, Бразилия. Үш топұа тапсырма беру. Кітаппен жұмыс.
1- топ. Тәуелсіз мемелекеттер туралы. 2- топ. Тәуелді аумақтар туралы. 3- топ. Халықаралық ұйымдар туралытөмендегі тапсырмаларды орындау.
|
|
Сабақтың соңы7 мин |
«Кубизм» ойын арқылы үйрету.1Кері байланыс.Бүгінгі белсенділігіңізге көңіліңіз тола ма?Егер мүмкіндік болса қандай іс-әрекетіңізді басқаша жасар едіңіз?Сабақ барысында жасаған тапсырмалар болашақ өмірде қажет бола ма?Формативті бағалау. Мұғалім оқушылардың бағалауы бойынша өз ойларын айтып, қорытынды бағаны өзі қояды.«Жеке әңгіме» техникасы бойынша бағаланады.Үйге тапсырма беру. Топтарға бөлініп берілген өлеңдерді жаттап келу. |
|
Қосымша ақпарат |
Дифференциация – Сіз оқушыларға көбірек қолдау көрсету үшін не істейсіз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай тапсырма беруді көздеп отырсыз? |
Бағалау – Оқушылардың ақпаратты қаншалықты меңгергенін қалай тексересіз? |
Пәнаралық байланыс Қауіпсіздік ережелері АКТ-мен байланыс Құндылықтармен байланыс (тәрбиелік элемент) |
Дифференциацияны берілетін тапсырма, күтілетін нәтиже, қолдау көрсету, бөлінетін уақыт, қолданылатын дереккөздер арқылы жүзеге асыруға болады. Дифференциация сабақтың кез келген бөлімінде қолданылады. |
Бұл бөлімді оқушылардың сабақ барысында алған білімдерін бағалау үшін қолданылатын әдіс-тәсілдеріңізді жазу үшін пайдаланыңыз. |
Сабақ жоспарын құру үшін сізге өзге пән мұғалімдерінің көмегі керек пе?Берілген тапсырмалардың қайсыбірі оқушылардың қауіпсіздігіне немесе денсаулығына қауіп төндіре ме? Оқушылар сабақ барысында өздерінің АКТ дағдыларын дамыта ала ма? Осы сабақ барысында НЗМ құндылықтарын дамытуға қандай мүмкіндік бар? |
ОйлануСабақ мақсаттары/оқу мақсаттары жүзеге асырымды болды ма?Бүгін оқушылар нені үйренді? Сыныптағы оқу атмосферасы қандай болды? Дифференциацияны жүзеге асыру қолымнан келді ме? Мен жоспарланған уақытымды ұстандым ба? Мен жоспарыма қандай өзгерістер енгіздім және неліктен? |
Төменде берілген бөлімді осы сабақ туралы ойларыңызды жазу үшін пайдаланыңыз. Сол жақ бағанда берілген сабағыңызға қатысты ең маңызды сұрақтарға жауап беріңіз. |
Жалпы бағаСәтті өткен екі нәрсені атап көрсетіңіз (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1.2.
Қандай екі нәрсе сабақтың одан да жақсы өтуіне ықпалын тигізер еді (сабақ беру және оқытуға қатысты)?1.2.Осы сабақ барысында сынып немесе жеке оқушылар туралы менің келесі сабағыма дайындалу үшін қажет болуы мүмкін қандай ақпарат алдым?
|