|
Сабақтың тақырыбы |
Ауа және оның қасиеті. |
Жалпы мақсаты |
Мақсаты: а) Оқушыларға ауаның құрамы және қасиеттері туралы білім қалыптастыру.ә) Олардың ойлау дағдысын қалыптастыру, жүйелі сөйлеуге үйрету, пәнге қызығушылығын арттыру.б) Байқампаз болуға үйрету, ұқыптылыққа тәрбиелеу |
Оқу нәтижелері |
Оқушылар сын тұрғысынан ойлай білуге дағдыланады, өз пікірлерін айта білуге үйренеді. |
Сабақ типі |
Аралас сабақ |
Әдістер |
Түсіндіру, баяндау |
Көрнекілігі |
Ақ қағаз, плакаттар, оқулық, маркерлер |
Сабақ кезеңдері Уақытты меңгеру |
Мотивациялық- бағдарлау кезеңі
Операциялық- орындаушылық кезең (оқу-танымдық, ізденім, ішінара зерттеу, проблемалық әдістер)
Рефлексиялық- бағалау кезеңі (өзіндік бақылау- өзін-өзі бағалау әдістері) –
|
Сабақ кезеңдері |
Мұғалімнің іс-әрекеті |
Оқушыныңіс-әрекеті |
Ресурстар |
ҰйымдастыруПсихологиялық дайындық
Топқа бөлу
|
Қоршаған орта табиғат Жануар, өсімдік, адамзат Сүю, қорғау-парасат Білейін мұны жамағатБағдаршамның көздерімен топқа бөлінеді.
|
Оқушылар іс-қимылдар арқылы қайталап айтады. |
Интерактивті тақта
Интерактивті тақтада жазылып тұрады
|
Сұрақтар шеңбері
Үй тапсырмасын сұрау
|
Сәйкестендіру тестіІ топ: Табиғи денелерге Өлі, тірі денелер нелер жатады?Жасанды денелер Заттан тұрады дегеніміз не?
ІІ топ:Табиғи денелер Адам қолдан жасап нешеге бөлінеді? шығаратын денелер
ІІІ топ:
ІV топ
Әр топ қарама –қарсы топтарға өткен тақырыптардан сұрақтардан кез келген жерден сұрақтар қояды.
|
Өткен тақырыптарды еске түсіреді |
|
«Ой шақыру» |
Ауа туралы не білеміз?Ауа көзге көрінбейді. Ауа түссіз мөлдір.Ауасыз адамдар өмір сүре алмайды.Ауа барлық жерде болады.І топ ІІ топ 5 жолды өлең
ІІІ топ. Қазақстан облыстарындағы бүгінгі ауа-райын болжау
ІV топ. Халықтың ауа-райын болжауы
|
Әр топ өз ойларын ортаға салады. |
Плакат, маркер |
Жаңа сабаққа даярлық кезеңі.«Болжау» стратегиясы |
Олай болатын болса бүгінгі өтетін біздің тақырыбымыз қандай болмақ деп ойлайсың? 4. Аузыңды жауып, танауыңды қысып ішіңнен сана не байқадың?5.Ыстықтап терледің, желпуіш алып желпи бастадың неге?
Ауаның қасиеті: көзге көрінбейді,түссіз иіссіз, дәмсіз, сығылады,жылуды сақтайды, отты жанғызады. 4 мин
|
Ауа және оның қасиеті |
|
«Конференция»әдісіЖаңа сабақты түсіндіру кезеңі Топтық жұмыс.«Сынып ішін аралау» тәсілі |
Оқулықтағы«Ауа және оның қасиеті» деген мәтінді 3 абзацқа бөліп, топтарға қай абзацқа дейін оқу керектігін хабарлаймын. Әр топ өздеріне берілген абзацты оқып болғаннан кейін оларға 1-ден 3-ке дейін нөмір жазылған жетон таратамын. Сосын 1-ші нөмір алғандар бір топқа, 2-ші нөмір алғандар екінші топқа жиналады, т.с.с.Балалар оқыған мәтін бөлігін бір-біріне айтып береді. Сонда бір оқушы мәтінді толық оқымай-ақ оның мазмұнын түсініп шығатындай жағдай жасаймын. |
Оқушыларға тақырыпты сатылай түсіндіру Оқушылар берілген абзацты оқып, басқа әріптестеріне түсіндіріп шығады |
Сатылай түсіндіру |
Сергіту сәті. |
Жер шары үлкен әлем,Қоршаулы ауамен.Ауасыз кім шыдар,Ауасыз тұншығар.
Астрологиялық жұлдыздарға шолу
От ауа су
|
Оқушылар сергіту сәтін қимылдар арқылы көрсетеді |
Музыка |
«Ой сергек» |
Кестемен жұмыс1 топ . Ауаның қасиеті Ауаны ластайтындар Ауаны тазартатындар
2топ Ауаның ластануыАуаны қорғау Венн диаграммасы
3 топ «Ауа – райын қалай тазартамыз?» (сурет салу)
4 топ Тәжірибе жасау ( кітаптан )
|
Оқушылар сөздерді тауып сәйкестендіреді |
Қима қағаздар |
«Мен сендерден сұрақ күтемін» тәсілі |
Бұл тәсіл бойынша балалар мәтіннің мазмұнын бір-біріне түсіндіріп болған соң, осы мәтін бойынша сұрақ құрастырады. Топтағы оқушылар өзара келісіп, қағазға екі сұрақ жазып, келесі топқа береді. |
Оқушылар сұрақ дайындайды. |
Сұрақ жазылған бетше |
Рефлексия |
Қазақстанның ертеңгі болатын ауа-райын болжап, сабақтан алған әсерлерін жазады. |
«Бүгінгі сабақта мен не үйрендім?» деген кесте бойынша оқушылардың пікірі тыңдалады. |
Карта |
Үйге тапсырма |
«Егер ауа болмаса» эссе жазуМәтінді оқу, түсінік |
Оқушылар берілген сайттар бойынша мәліметтерді іздеп табады. |
|
Бағалау. |
«Бағдаршам» арқылы бағалау. |
әр оқушы смайликтер арқылы өзін — өзі бағалайды. |
|