Ашық сабақ, 8- сынып, Электростатика негіздері
Ашық сабақ, 8- сынып, Электростатика негіздері
Автор: Кенжебек Сәбира
Бағыты: Физика Бөлімі: Ашық сабақ Сыныбы: 8 сынып
Жарияланған уақыты: 2019-01-27
Материал туралы қысқаша түсінік
Бұл материал физика сабагынан 8- сыныптарына сабақ беретын әр бір мұғалімге таптырмас құрал.
Ұзақ мерзімді жоспардың тарауы:Электростатика негіздері | Мектеп: Бектау орта мектебі | |
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Кенжебек С. |
|
Сынып: 8 | Қатысқандар: | Қатыспағандар: |
Сабақтың тақырыбы | Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер | |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 8.4.1.1 — Электр зарядын сипаттау;8.4.1.2 – Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіру;8.4.1.3— Электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтіреді ; | |
Сабақтың мақсаты | Барлық оқушылар: Электр зарядын сипаттауйды; Үйкеліс және индукция арқылы электрлену құбылысын түсіндіреді; электрленудің оң және теріс әсеріне мысалдар келтірді;Көпшілік оқушылар: электір зарядының сақталу заның түрақтылығын қарастырадыКейбір оқушылар: эксперимент түрінде электр зарядының пайда болуын дәделдейді | |
Бағалау критерийі | Білу,Түсіну, Қолдану | |
Тілдік мақсаттар | Тілдік мақсаттарды, лексика мен тіркестері: Электр,электірлеу, күш,өткізгіштер, өткізбейтіндерПәнге тән лексика мен терминология: үйкеліс, электірлену, он және теріс заряд,электрометр, электоскоп.Диалог пен жазу үшін пайдалы сөздер мен тіркестер:Бір-бірімен жанасқанда денелердің өзара әсерлесу құбылысын денелердің электрленуі, сол кезде туындайтын күштерді ….. деп атайды.Денелердің электрленгенін білуге арналған құрал……… | |
Құндылықтарға баулу | Топтық жұмыста ауыз біршілікке баулу және ұжымдыққа тәрбиелеу. | |
Пәнаралық байланыс | Білім негізінде Химия пәнінең атомдар мен молекулалардың қозғалысын да, ондағы өзгерістер мен процестерді де зерттейді. Тарих жүйелі түсіндірмелерінде бастапқы ұғымдардың беріледі | |
Алдыңғы білім | Электр энергиясын өндіру және тарату оны пайдалануға арналған құрал-жабдықтарды біледі |
Сабақ барысы | ||
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған жаттығу түрлері | Ресурстар |
Сабақтың басы | Ұйымдастыру
4 топқа бөлінеді |
|
Сабақтың ортасы | Кіріспе: Талқылау алдында электрондық оқулықтағы видеоны көрсетіп сұрақтарға ауйысу. «Талқылау» әдісін қолданып оқушылардың білуің қалыптастырамын, әр топқа бір сүрақтан беріледі. 1. Дененің электрленгенін қалай анықтаймыз?
«Бағдаршам»арқылы бағалау, ең жақсы жауап болса жасыл стикер көтереді, орташа сары, канағаттанарлық блс қызыл түс көтерді. «Нені байқадын?» суретпен жұмыс жасайды. Жұппен жұмыста суреттерде көргенің түсіндіреді «БББ» кестесімен бағалау, оқушылар білгенің,білмегенің,білгісі келгенің айтып өтеді қосымша ақпарат: Электр зарядының сақталу заңы: тұйық жүйеде денелердің электрлену құбылыстарының барлығында да электр зарядтарының қосындысы сақталады. q1+q2+…+qn=constДенелердің электрленгенін білуге арналған құрал – электроскоп., электрометр «Неліктен?»- әдісі арқылы қолдану дағдыларын қалаптастырамын. Эксперимент жасап зарядтын қайдан пайда болатынаң , қалай тексеретінің дәлелдейді (шыны,эбонит,ағаш, темір –таяқшалар; жүн,жібек мата, солафан қалталар) |
3 түсті стикер |
Сабақтың соңы | Ұйге тапсырма:Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер Денелердің электрленуі, электр заряды, өткізгіштер мен диэлектриктер.129 бет тапсырма Кері байланыс «Блоб ағашы» әр оқушыға беріледі бұгін сабақты қалай түсінді өзі қай жерде түрмын деп ойлап соны бояйды | |
Саралау – Сіз қандай тәсілмен көбірек қолдау көрсетпексіз? Сіз басқаларға қарағанда қабілетті оқушыларға қандай тапсырмалар бересіз? | Бағалау – Сіз оқушылардың материалды игеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлап отырсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасын сақтау |
«Талқылау» әдісін қолданып оқушылардың білуің қалыптастырамын, «Нені байқадын?» суретпен жұмыс жасайды. Жұппен жұмыста суреттерде көргенің түсіндіреді. Түсіну дағдысын қалыптстырамын.«Неліктен?»- әдісі арқылы қолдану дағдыларын қалаптастырамын.Кері байланыс «Блоб ағашы» әр оқушыға беріледі бұгін сабақты қалай түсінді өзі қай жерде түрмын деп ойлап соны бояйды | «Бағдаршам»арқылы бағалау, ең жақсы жауап болса жасыл стикер көтереді, орташа сары, канағаттанарлық болса қызыл түс көтерді.«БББ» кестесімен бағалау, оқушылар білгенің,білмегенің,білгісі келгенің айтып өтедіБағалау критерийлері | Оқушылар экспериментті жасағанда ұқыптылықтық көрсету. |
Сабақ бойынша рефлексия
Сабақ мақсаттары немесе оқу мақсаттары шынайы, қолжетімді болды ма?Барлық оқушылар оқу мақсатына қол жеткізді ме? Егер оқушылар оқу мақсатына жетпеген болса, неліктен деп ойлайсыз? Сабақта саралау дұрыс жүргізілді ме?Сабақ кезеңдерінде уақытты тиімді пайдаландыңыз ба? Сабақ жоспарынан ауытқулар болды ма және неліктен? |
||
Жалпы бағалау
Сабақта ең жақсы өткен екі нәрсе (оқыту мен оқуға қатысты)?1: 2: Сабақтың бұдан да жақсы өтуіне не оң ықпал етер еді (оқыту мен оқуға қатысты)?1: 2: Осы сабақтың барысында мен сынып туралы немесе жекелеген оқушылардың жетістіктері/ қиыншылықтары туралы нені анықтадым, келесі сабақтарда не нәрсеге назар аудару қажет? |
W = толық сыныппен жұмыс жасау; G = топпен жұмыс; I = жеке жұмыс E = оқу тәжірибелері;D = мұғаліммен демонстрация;f = қалыптастырушы бағалауға мүмкіндік беретін әрекет; = қауіпсіздікті сақтау бойынша кеңес
Материалды сайттан тегін жүктеу
Өз пікіріңізді қалдыру үшін тіркелу қажет.