Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: |
Мектеп: №44 «Жаңа дала» ЖОМ |
Күні: |
Мұғалімнің аты-жөні: Байбосынов Кажымухан Абдихалыкович |
Сынып:8 |
Қатысқандар саны: |
Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы |
Алгебралық өрнектер және түрлендірулер
|
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) |
8.2.1.3 Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу:
|
Сабақ мақсаттары |
-квадрат үшмүшенің коэффициенттерін анықтайды.-квадрат үшмүшенің түбірлерін табады.-квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді.— параметрі бар квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді . |
Бағалау критерийі |
-квадрат үшмүшенің коэффициенттерін анықтайды.—квадрат үшмүшенің түбірлерін табады.-квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді.— параметрі бар квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді . |
Тілдік мақсаттар |
Оқушылар:Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді біледі және қолданады.
Пәнге қатысты лексика мен терминология :-квадрат теңдеу,квадрат үшмүше,түбір табу,көбейткіштерге жіктеу, дискриминант,коэффициенттерДиалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:-квадрат үшмүшенің түбірлері бар болса,онда ол көбейткіштерге жіктеледі.а-квадрат үшмүшенің бірінші коэффициенті,в-екінші коэффициенті,с-бос мүше Квадрат үшмүшенің түбірлері болмаса ,онда …. жіктелмейдіД >0 болса ,квадрат теңдеудің екі түбірі болады .Д болса, түбірлері болмайды Д=0 болса, екі түбірі тең болады
|
Құндылықтардыдарыту |
Өзін-өзіне және айналадағы адамдарға құрмет: Оқушылар топтық жұмыста өзгелердің пікірлеріне,көзқарастарына құрметпен қарайды,тапсырмаларды нақты және өз уақытында орындауға тырысады.Ұлттық құндылықтар:Оқушылардың бойында ұлттық рухы,азаматтылығы мен әлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер әрі бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиеттер мен сапаларды жетілдіру. |
Пәнаралық байланыстар |
геометрия |
Бастапқы білім |
Квадрат теңдеу ,квадрат теңдеудің түбірлері,келтірілген квадрат теңдеу , Виет теоремасы, қысқаша көбейту формулалары, көпмүше |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері |
Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет |
Ресурстар |
Сабақтың басы8 минут |
Оқушылармен сәлемдесемін,сынып оқушыларын түгендеп,сынып тазалығына көңіл бөлемін.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнатамын .Сыныпты а, в,с коэффиценттерін пайдаланып топқа біріктіремін. Үй тапсырмасын тексеру мақсатында «Толықтыру тесті » әдісін қолданамынҚалыптастырушы бағалау.Оқушылар тапсырманы орындап болған соң сағат тілі бағыты бойынша жұмыстарын алмастырып, тақтадағы слайдқа қарап тексереді.Оқушыларды тапсырманы орындауына қарай смайликтер арқылы бағалаймын. |
|
|
|
|
Сабақтың ортасы27 минут |
1. Жаңа сабақты меңгерту мақсатында «SWOT-талдау» әдісін пайдаланамын.Бұл әдісті қолдану барысында мәселенің жағымды ,жағымсыз жақтарына сараптама беріледі,мүмкіндіктері бағаланып ,қауіп -қатерлері туралы нақты дәлелдер келтіріледі.Бұл әдісті қолдануда әр топқа Д >0 ,ДД=0 болатын жағдайдағы квадрат үшмүшелер беріледі,топ ішінде терең талқылайды, көбейткіштерге жіктеу формуласын пайдаланады .1 топ 2 топ 3 топ0,5х2 – 3,5х + 3 12х2 + 5х – 2 5 х2 + 2х – 3
х2 + 4х – 21 х2 + 5х +8 х2 + х – 1
3х2+х+4 х2 + 4х +4 х2 + 6х +9
«Бас бармақ» әдісімен топтар өзара бағалайды.
2. «Ойлан-жұптас -бөліс» әдісі арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру үшін оларды қабілеттеріне қарай жұптастырамын. Жұптаса отырып есептерді шығаруын бақылаймын.Қызыл түс -А -деңгей №2.98 Сары түс -В деңгей №2.101Жасыл түс -С деңгей №2.103
Өзара топтық бағалау «Өзін-өзі бағалау» парақшаларына өзара бағалайды .3. Сабақты қаншалықты меңгергенін бақылау мақсатында оқушылардан жеке «Цифрлық» диктант аламын. «Ия»-1; «Жоқ» — 0.
ах2+вх+с түріндегі көпмүше квадрат үшмүше деп аталады.(Ия)
Д꞊0 болғанда квадрат теңдеудің түбірі болмайды.(Жоқ)
Д>0 болғанда квадрат үшмүшелік көбейткіштерге жіктеледі.(Ия)
х1꞊х2 түбірлері тең болғанда көбеткіштерге жіктеледі.(Ия)
Д
Қалыптастырушы бағалау. Оқушылар слайдтағы жауапқа қарап өздерін тексереді. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалаймын. |
А4 форматтағы қағаз.
|
Сабақтың соңы5 минут |
«Кері байланыс» «Бір сөзбен »әдісі оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап айтады. Төзімсіздік ,Ашу,Қуаныш,Немқұрайлық,Қанағаттану, Шабыт ,Зерігу,Алаңдау,Тыныштық, Сенімділік,Рахаттану.
Үйге тапсырма ; №2.100
|
Бағалау парақшысы |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? |
Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? |
Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Сабақты баяу,өз ойларын айта алмайтын оқушыларға қолдау арқылы жұмыс жасағанда қолдау көрсетемін .Қабілеті жоғары оқушы жұптық жұмыс жасауда сыныптастарына қолдау көрсетеді. Сонымен бірге с-деңгейдегі есептерді орындату арқылы олардың білімдерін кеңейтемін.Үй тапсырмасын тексеру мақсатында «Толықтыру тесті » әдісін қолданамын.Жаңа сабақты меңгерту мақсатында «SWOT-талдау» әдісін пайдаланамын.«Ойлан-жұптас -бөліс» әдісі арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру үшін оларды қабілеттеріне қарай жұптастырамын. Жұптаса отырып есептерді шығаруын бақылаймын.Сабақты қаншалқты меңгергенін бақылау мақсатында оқушылардан жеке «Цифрлық» диктант аламын. |
Оқушыларды тапсырманы орындауына қарай смайликтер арқылы бағалаймын.«Бас бармақ» әдісімен топтар өзара бағалайды.
Өзара топтық бағалау «Өзін-өзі бағалау» парақшаларына өзара бағалайды .Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалаймын.
|
АКТ тиімділігін қолдануға жағдай жасау,техника қауіпсіздігін ескерту.Оқушыларға жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру,оқу құралдарын пайдаланғанда ұқыптылықты қадағалау |
Сабақ бойынша рефлексия |
|
|
|