7 саны мен цифры

0

Тақырыбы:     7 саны мен цифры
Сабақтың мақсаты:                Білімділігі :7 санының құрамы туралы түсінік беру .Сәйкеc
                                                     теңдіктерді жазуды оқу,оларды пайдалануды  
                                                     қалыптастыру.
                                                     Дамытушылығы : оқушылардың дүниетанымын ,ойлау 
                                                     қабілеттерін дамыта отырып ,пәнге деген 
                                                     қызығушылықтарын  арттыру,ой-өрісін жетілдіру,зейінін   
                                                     қалыптастыру.                                                          
Тәрбиелілігі: партада дұрыс отыруға тындай білуге ,адам еңбегін құрметтеуге ,кішіпейілділікке тәрбиелеу.
    
   Көрнекілігі:                        1-ден 7-ге дейінгі сандар ,түрлі-түсті суреттер ,үлестірме материялдар .
   Түрі:                                     Рольдік ойындар сабағы .
   Типі:                                    Дәстүрлі емес сабақ .
   Әдісі:                                   Сұрақ- жауап ,рольдерге бөлу .
 Сабақтың барысы:     І.  Ұйымдастыру кезеңі
—    Сәлеметсіндерме балалар !Оқу құралдарынды түгендеп ,түзу отырындар 
ІІ кезең өткен тақырыпты қайталау .
—    Балалар,біз сендермен бірге мына сандарды санап жіберейік :1,2,3,4,5,6,7   
—    Өте жақсы ал енді осы сандар туралы білетін санамақты қайталайық
1 дегенім –бесік             6 дегенім – ақыл 
2 дегенім- елім                7 дегенім- жалау
3 дегенім –үміт                8 дегенім – сөзің 
4 дегенім –төзім              9 дегенім- тоқтау
5 дегенім – бақыт            10 дегенім –Отан 
Жарайсындар .

ІІІ.  Жаңа тақырыппен жұмыс
     Олай болса ,бүгін осы 7 санының құрамымен танысамыз,жазамыз 7 санын ауада жазамыз .
Балалар күзде елдер бақтарынан не жинайды?  (алма ,алмұрт) 
Алманы қалай жинайды ? (Асықпай шіріп кетпеу үшін бір-біріне соқпай жинайды )
—    Дұрыс ,ендеше біз де бүгін алманы мына екі себетке жинаймыз .         Ағашта неше алма бар екен ?( жеті )
—    Ал екінші себетте ше ? (үшеуін )
—     Барлығы  неше алма? (Жеті )
—    Ал тағы қалай бөліп салуға болады ?  ( оқушылар бірнеше тәсілдерге бөліп алмаларды алады )
Сергіту сәті: Бір,екі,үш жинап алып күш
                       Жалқаулықты тастаймыз 
                       Сабақты біз бастаймыз.
ІY.   1 тапсырма :Сандармен жасырынбақ .
                         Сандар  жазылған карточкаларды жасыру
        2 тапсырма :  Көрнекілік арқылы түсіндіріп перфокарта арқылы жаздыру.
 1+6 =  7                               7 — 1=   6
 2+5  = 7                               7 — 2 =  5
 3+4  =  7                              7 – 3 =  4  
                                              7 —  2 = 5 
3 тапсырма :    Санамақ арқылы фигуралар жасау      

            Оқушылардан қандай фигура екенін сұрау
            4 тапсырма :    Ойлан , ізден ,  тап !
1.            Бір аптада неше күн бар ?          (7)
             Дүйсенбі,сейсенбі,сәрсенбі,бейсенбі,жұма ,сенбі, жексенбі
         2.   5-ке 2-ні қоссақ неше болады ?      ( 7)
         3.   3 балыққа 4 балықты қоссақ неше болады ?        (7)
          Жарайсыңдар дұрыс жауап бердіңдер.
         Y. Сабақты қорыту
          Ауызша сұрақ-жауап ,тақтаға ілінген  плакаттағы суреттер арқылы пысықтау
          YІ.   Бағалау:

Рахмет ретінде астында тұрған жарнамалардың біреуін басуды сұраймын!


Рахмет ретінде жарнамалардың біреуін басуды сұраймын!