Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: 6.2А Рационал сандарға амалдар қолдану | Мектеп: № 49 ЖОББМ КММ |
Күні: 22.11.2018 | Мұғалімнің аты-жөні: Мұхаметсадық Н.Қ. |
Сынып: 6 «Б» | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
Сабақ тақырыбы | Рационал сандардың периодты ондық бөлшек түрінде жазылуы. Шексіз периодты ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыру. |
Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары | 6.1.2.18шектеулі ондық бөлшектер түрінде жазуға болатын жай бөлшектерді танып білу; 6.1.2.19рационал санды шектеусіз периодты ондық бөлшек түрінде көрсету; 6.1.2.20шектеусіз периодты ондық бөлшектің периодын табу; |
Сабақ мақсаттары | Оқушылар қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеулі, шектеусіз периодты ондық бөлшектер түрінде жаза алады және периодын көрсете алады. |
Бағалау критерийлері | Окушы:- қандай қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектер түрінде жазуға болатынын білу;- қандай қысқартылмайтын жай бөлшектерді шектеусіз периодты ондық бөлшектер түрінде жазуға болатынын білу;- шектеусіз периодты ондық бөлшектің периодын табады. |
Тілдік мақсаттар | Оқушылар:рационал сандарды көбейтуді/бөлуді ауызша айқындайды;жай бөлшекті ондық бөлшекке және ондық бөлшекті жай бөлшекке айналдыруды түсіндіреді;шексіз периодты ондық бөлшектің периодын табуды түсіндіреді;мәтіндік есептерді шешу қадамдарын айқындайды;сандық өрнектің мәнін табуда амалдарды орындау ретін түсіндіреді;рационал сандарға амалдар орындау қасиеттеріне сүйенеді.Бөлім бойынша лексика және терминологияшектеулі ондық бөлшек;шектеусіз периодты ондық бөлшек;шектеусіз периодсыз ондық бөлшек;бөлшектің периоды.Диалогқа/жазылымға қажетті тіркестеррационал сан жай бөлшек/ондық бөлшек түрінде жазыла алады;жай бөлшекті ондық бөлшекке айналдыру үшін ... қажет;егер сан периодты/шектеулі ондық бөлшек түрінде жазылатын болса, онда ол рационал сан болып табылады;2,55 санын «екі бүтін жүзден елу бес» деп оқимыз;0,(6) санын «нөл бүтін периодта алты» деп оқимыз;3,1(4) санын «үш бүтін оннан бір периодта төрт» деп оқимыз; |
Құндылықтарды дарыту | Белсенді қарым- қатынас, өзіндік шешім қабылдауды үйрену және оны дамыту. Бір – бірінің пікірлерін құрметтеу, қабылдау. Оқушылардың өз бетімен білім алу дағдыларын қалыптастыру. |
Пәнаралық байланыстар | Қолданбалы математика есептері |
АКТ қолдану дағдылары | Интерактивті тақтамен жұмыс істеу дағдыларын жетілдіру |
Бастапқы білім | Рационал сандарды көбейту және бөлу. |
Сабақ барысы |
Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
Сабақтың басы0 - 5 мин | Ұйымдастыру кезеңі.Амандасу. Оқушылар бір-біріне бүгінгі күндеріне сәттілік тілейді.Топқа бөлу. Фигуралар арқылыҮй тапсырмасын тексеру . Бір – бірінің дәптерлерін тексеру Ой – түрткі:(Оқушыларға өткен тақырып бойынша сұрақтар беру)С-1: Қандай қысқартылмайтын жай бөлшектер шектеулі ондық бөлшек түрінде жазылады?С-2: Қандай қысқартылмайтын жай бөлшектер таза периодты ондық бөлшек түрінде жазылады?С-3: Перидты ондық бөлшектің периоды дегеніміз не? | слайд |
Сабақтың ортасы6 – 17 мин 18-25мин | Топтық жұмыс«Конверттегі сұрақ» әдісі№1. Жай бөлшектерді периодтық ондық бөлшектер түрінде жазыңдар: №2. Қай жай бөлшекті ондық бөлшек түрінде жазуға болады? №3. Келесі рационал бөлшектерді шектеулі ондық бөлшектерге келтіріңіз: ; b) ; c) ; d) ; e) ; f) №4. бөлшектері берілген. бөлімінің жіктелуінде 2 мен 5-тен өзге де жай көбейткіштері болатын бөлшектерді теріп жаз;бөлімінің жіктелуінде 2 саны да, 5 саны да болмайтын жай бөлшектерді жаз. Топтар бір-бірін «бағдаршам» әдісі арқылы бағалайды.Кітаппен жұмыс.№580, №585 | Алдамұратова Т.А. Математика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық. 3 - басылымы. – Алматы: Атамұра,2018. |
26-27 мин | Сергіту сәті | https://www.youtube.com/watch?v=gVs7TcVmdiU |
28-38 мин | Жеке жұмыс.2 тапсырма.Рационал сандарды периодты ондық бөлшек түрінде жазыңыздар. Таза және аралас периодты ондық бөлшекті анықта. | Қосымша 2Математика. 6кл.Учебник. Виленкин. Н. Я. 2009. 204 стр. |
Сабақтың соңы38 - 40 мин | Үй тапсырмасы: №582, 588Сабақ соңында оқушыларға рефлексия жүргізіледі «Екі жұлдыз, бір тілек» әдісі | Алдамұратова Т.А. Математика Жалпы білім беретін мектептің 6 – сыныбына арналған оқулық. 3 - басылымы. – Алматы: Атамұра,2018. |
Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
Оқушылар өткен тақырып бойынша қайталау сұрақтарына жауап бере отырып, жалпы сыныппен оқулық бойынша деңгейлік тапсырмаларды орындайды. Жұптық, жеке жұмыстарда алған білімдерін шыңдайды. | Сабақтың әр бөлімінде оқушылардың жасаған жұмыстарына мадақтау сөздер айтылып, әр түрлі смайликтер беріледі. Жұпта бірін-бірі бағалайды. | Тапсырмалар арасында жаттығулар |