Ұстаз тілегі сайтында материал жариялап тегін сертификат, алғыс хат және құрмет грамотасын алуға болады. Ол үшін сайтқа тіркеліп материал жариялау керек. Сайт бойынша барлық сұрақтарды 8-771-234-5599 номеріне ватсап арқылы қоюға болады
Ғ Қайырбеков Ана тілі
Автор: Сейткулиева Бибинур Колдашбаевна
Бағыты: Бастауыш сынып Бөлімі: Ашық сабақ Сыныбы: 3 сынып
Жарияланған уақыты: 2019-01-09
Материал туралы қысқаша түсінік
тәжірибе жинау үшін
Сабақтың тақырыбы: «Ғ.Қайырбеков Ана тілі»Сабақтың мақсаты:Білімділігі:Ғ.Қайырбеков өмірімен,шығармаларымен , суреттерімен таныстыру.Өлеңді мәнерлеп оқуға жаттау.өлең мазмұны туралы түсінік қалыптастыру.Дамытушылығы: Оқушылардың сөздік қорын жетілдіру,ойлау,көру, қабылдау қабілеттерін дамыту. Тәрбиелілігі: Ұлы адамдардың өмірін үлгі тұту,ана тілін сүюгеадамгершілікке тәрбиелеу.Көрнекілігі:ақын суреттер,сөзжұмбақСабақтың әдісі: баяндау,сұрақ жауап,СКТТ Пәнаралық байланыс: қазақ тілі,бейнелеу.Сабақтың барысыҰйымдастыруАмандасу.оқу құралдарын түгендеуНазарын сабаққа аударуПсихологиялық дайындықМен үшін әрқайсысыңның орның бөлекБейне бір сендер жеміс,мен бәйтерек Бүгінгі сабағымыз сәтті өтуге Ұшқыр ой,ашық көңіл,білім керек.Мақсатымыз еңбектенуМіндетіміз білім алу,Барлығымыз жұмыла Беске қолды жеткізу.Үй тапсырмасын сұрау.Ә.Кекілбайдың Тасбақаның шөбі сұрақ- жауап арқылы пысықтау.Жаңа сабақ Ғ.Қайырбеков Ана тіліАқын туралы мағлұмат беру. Жаңа сабақты сұрақтармен сөзжұмбақ шешу арқылы ашу.Өлеңді оқушыларға тізбектей оқыту. Сұрақ арқылы ой қозғау.СКТТ талдау1.Авторы:Ғ.Қайырбеков-көрнекті ақын әрі жазушы2.Тақырыбы:Ана тілім-дана тілім3.Идеясы:Ана тілің –арың бұл!Қазақ тілінің ұлылығы,байлығы4.Жанры:өлең5. 4 шумақ, 16 тармақ , 11 буын6.Ұйқасы:а-а-б-в аралас ұйқас 7.Сөздік жұмыс :Тізелесіп қатар жазса мың ақын -ақындардың барлығы бірге Отырып жазса деген мағынада8.Тәрбиелік мәні:ана тілді қадірлеуге,ана тілімізде таза сөйлеуге тәрбиелеу.Сергіту сәті: Аспанға қарап ай көрдім Төменге қарап жер көрдім Оңға,солға бұрылып Егеменді ел көрдім.Ой қозғау:Ана тілім- тірлігімнің айғағы тақырыбына эссе жазуҚорытындылау:Мақал- мәтелдер: «Тілден асқан- қазына жоқ», «тілін білмеген -түбін білмейді»Үйге тапсырма:Өлеңді жаттау, тақырыпқа сай екі шумақ өлең шығарып келу Бағалау:Сабаққа атсалысып қатысып отырған оқушыларды жақсы деп бағалаймын.
есімдіктер- заттыңатын,сынын,санын, я олардың аттарын білдірмейтін, бірақ солардың (зат есім,сын есім,сан есімдердің) орнына жұмсалатынсөз табы.[1]Есімідіктер белгілі бір түсінікті я ойды жалпылама түрде мегзеу арқылы білдіреді. Есімдіктердің нақтылы мағыналары өздерінен бұрын айтылған сөйлемге немесе жалпы сөйлеу аңғарына қарай айқындалады.[2]Мазмұны [жасыру]
Мағыналарына қарай есімдіктер мынадай топтарға бөлінеді:
жіктеу есімдіктер;
сілтеу есімдіктер;
сұрау есімдіктер;
өздік есімдіктер;
белгісіздік есімдіктер;
болымсыздық есімдіктер;
жалпылау есімдіктері;
Жіктеу есімдіктері[өңдеу]Жіктеу есімдіктерінемен, сен, сіз, ол, біз (біздер), сендер, сіздер, олардеген сөздер жатады.Жіктеу есімдіктері үнемі жақтық ұғыммен байланысты келеді. Сол себептен олар ылғи адаммен байланысты, демек, сөйлеуші, тыңдаушы және бөгде кісі деген ұғымдармен байланысты қолданылады.[3]Есімдіктердің десептеужүйесі басқа есімдерімен негізінде бір ізді болғанымен, олардың әр тобына тән кейбір ерекшеліктері де жоқ емес. Мысалы, жіктеу есімдіктерінің жекеше түрлері төмендегінше септеледі:
Атау
мен
сен
ол
Ілік
менің
сенің
оның
Барыс
маған
саған
оған
Табыс
мені
сені
оны
Жатыс
менде
сенде
онда
Шығыс
менен
сенен
онан (одан)
Көмектес
менімен
сенімен
онымен
Бұл үлгіден, басқа есімдерге қарағанда, жіктеу есімдіктерінің ерекшелеу септелетіні көрінеді. Бірақ бұл ерекшелік олардың көпше түрлеріне жәнесіздеген есімдіктерде кездеспейді, соңғылар (сіз, біз, сендер, сіздер) септеу жағынан басқа есімдерге ұқсас келеді.Сілтеу есімдіктері[өңдеу]Сілтеу есімдіктерінебұл, осы, сол, анау, мынау, сонау, осынау, ана, мына, сона, әні, мінедеген сөздер жатады. Бұл есімдіктер негізінен алғанда, сілтеу, көрсету, нұсқау сияқты ишараттарды білдіріп,қай? қайсы?деген сұрауларға жауап беретін аттрибутивтік сөздер.Сұрау есімдіктері[өңдеу]Сұрау есімдіктері мыналар:кім? не? неше? қай? қандай? қанша? қалай? қашан?Бұлардан басқа да бірнеше сұрау есімдіктері бар, бірақ олар - белгілі жолдармен жоғарыда көрсетілген негізгі сұрау есімдіктерінен жасалған есімдіктер.Өздік есімдік[өңдеу]Қазақ тілінде өздік есімдікке жалғыз ғанаөзсөзі жатады. Бұл есімдік көбінесеөзім, өзің, өзіңіз, өзі, өзіміз, өздеріңіздеген сияқты оңаша және ортақ тәуелдеулі түрде қолданылады.Белгісіздік есімдіктері[өңдеу]Белгісіздік есімдіктер деп мағыналары жағынан заттар мен құбылыстарды нақтылы түрде білдірмей, белгісіз мәнде айтылатын сөздерді айтамыз.Белгісіздік есімдіктердің жасалауынабір, әр, әлдедеген үш сөз ұйытқы болып қызмет атқарады, белгісіздік есімдіктер осы сөздердің кейбір басқа есімдіктермен бірігуі арқылы жасалады. Мысалы:
Болымсыздық есімдіктері[өңдеу]Болымсыздық есімдіктер негізіндеешдеген сөзбен кейбір есімдіктердің бірігуі арқылы жасалады. Мысалы:еш, ешкім, ешбір, ештеме, дәнеңе, ешқашан, ешқандай, ешқайсы.Болымсыздық сөйлемде болымсыздық мағына білдіретінемес, жоқдеген сөздермен және етістіктің болымсыз түрімен байланысты қолданылады (ешкім айтқан емес; ешкім айтқан жоқ; ешкім айтпадыт. б.).Жалпылау есімдіктері[өңдеу]Жалпылау есімдіктері деп мағына жағынан кем дегенде екі я онан көп заттар мен құбылысатарды жинақтай атау үшін қолданылатын сөздерді айтамыз.Жалпылау есімдіктерінебәрі, барлық, барша, бар(бар адам),күллі, бүкіл, түгелдеген сөздер ғана жатады.[4]офицердің орнында сен болса,не істер едің?
Есімдік, түрлері, емлесі, есімдіктің түрленуі, сөйлемдегі қызметіЕсімдік, түрлері, емлесі, есімдіктің түрленуі, сөйлемдегі қызметіЕсімдік есім сөздердің:зат есім, сын есім, сан есімніңорнына қолданылып, солардынұсқап, меңзеп, сілтепкөрсетеді. Есімдіктерорынбасар сөздердеп те аталады.Есімдіктермағынасынақарайжетітопқа бөлінеді: 1)жіктеуесімдігі;2)сілтеуесімдігі; 3)сұрауесімдігі; 4)өздікесімдігі; 5)жалпылауесімдігі; 6)болымсыздықесімдігі; 7)белгісіздікесімдігі.1.Жіктеуесімдігі заттық ұғыммен байланысты қолданылады. Олар:мен, сен, сіз, біз (біздер), сендер, сіздер, олар.Жіктеу есімдіктері үш жақта, жекеше және көпше түрде қолданылады.2.Сілтеуесімдігінұсқау, мегзеу, көрсетумағыналарын білдіретінбұл, сол, ол, осы, осынау, сонау, анау, ана, мына, әне, міне, мынаудеген сөздер.3.Сұрауесімдігінежауап алумақсатымен қойылғансұрау мәндісөздер жатады.Олар:кім? не? қандай? қай? қанша? неше? нешеу? нешінші? қайда? қайдан? қалай? қашан? қайдағы? т. б.4.Өздікесімдігінеәр тұлғада түрленіп қолданылатынөздегенбір ғана сөзжатады.Өзесімдігі түрленіптәуелденіп:сеніңөзің;көптеліп:өздері,септеліп:өзімніңтүріндеқолданылады.5.Жалпылауесімдігінежалпылау, жинақтаумағынасын білдіретінбәрі, барлық, бар, барша, бүкіл, күллі, бүтін, түгел, тегісдеген сөздер жатады.6.Болымсыздықесімдігінеештеңе, ештеме, ешкім, ешбір, ешқашан,ешқандай, ешқайдан, ешқайда, дәнеңе, дәнемедегенболымсыздықмағынаны білдіретін сөздер жатады.Болымсыздық есімдіктеріешсөзіменбір, кім, қашан, қайдан, қандайдеген есімдіктердіңбірігуіарқылы жасалып,біргежазылады:ешбір,ешқашан, ешқандай, ешкім,т.б. Алешсөзі басқа сөздермен (зат есімдермен) тіркесіп келгенде,бөлекжазылады:еш адам, еш оқиға, еш кітапта, еш жерде, еш уақытта, еш мүмкіндік, еш ата-ана, т. б.Болымсыздық есімдіктерінің ерекшеліктері:1.Ешкім, ештеңе, ештеме, дәнеңе, дәнеме, ешқайсысыдеген болымсыздық есімдіктер сөйлемде зат есім орнына қолданылыпкім, не?деген сұраққа жауап берсе –бастауышқызметін атқарады.2.Ешқашан, ешқайда, ешқайданесімдіктерімезгілдік, мекендікмәнде жұмсалып,пысықтауышболады.3.Ешқандайесімдігіқандай?сұрағына жауап беріп, заттыңсынынбілдіріп,анықтауышқызметін атқарады.Мысалы:Іздегені ешқайда (қайда?) болмай шықты. Ешқайсысы (кім?) кешіккен жоқ. Ешқашан (қашан?) өтірік айтпа.7.Белгісіздік есімдігі– затты, сындық белгіні, сан мөлшердіжорамалдап, тұспалдапкөрсететін сөздер. Белгісіздік есімдігіне:бір, біреу, кейбір, кейбіреу, әрбір, әрбіреу, қайбір, қайбіреу, біраз, бірдеме, бірнеше;әлде, әлдекім, әлдене, әлденеше, әлдеқалай, әлдеқашан, әлдеқайда, әлдеқайдан;әр, әркім, әрне, әрқашан, әрқандай, әрқайсысы, әрбір, әрбіреу, кімде-кімдеген сөздер жатады.
Басқа сөз таптарымен тіркескендебөлекжазылады:кей күні, бір бала, әр адам, т. б.
2.Біреу, кейбіреу, қайсыбіреу, бірдеме, кімде-кім, әркім, әрне, әлденебелгісіздік есімдіктерізат есіморнына жұмсалып, сөйлемдебастауышболады.Әркім (кім?) өз ойымен отыр. Әрқайсысы (кім?) әр түрлі пікір айтты.
3.Қайсыбір, кейбір, әр, әрбір, қайбіресімдіктерісын есіморнына жұмсалып, сөйлемдеанықтауышболады.Кейбір (қай?) оқиға еш ұмытылмайды. Әрбір (қай?) адам өзі үшін жауап береді. Бірнеше (қанша?) оқушы әңгімелесіп тұр.
4.Әрқашан, әрқалай, әлдеқашан, әлдеқалай, әлдеқайда, әлдеқайданесімдіктеріүстеумәнінде жұмсалып, сөйлемдепысықтауышқызметін атқарады.Әрқашан (қашан?) шындықты айту керек. Әлдеқайдан (қайдан?) бір дыбыс естілді.
Есімдіктер – есім сөздердің орнына жүретін сөз табы болғандықтан,көптеліпте,жіктеліпте,тәуелденіпте,септеліпте қолданылады.
Есімдіктің септелуі
Атау
мен
Сен
ол
бұл
ешкім
бәрі
Ілік
менің
Сенің
оның
бұның
ешкімнің
бәрінің
Барыс
маған
Саған
оған
бұған
ешкімге
бәріне
Табыс
мені
Сені
оны
бұны
ешкімді
бәрін
Жатыс
менде
Сенде
онда
бұнда
ешкімде
бәрінде
Шығыс
менен
Сенен
одан(онан)
бұдан
ешкімнен
бәрінен
Көмектес
менімен
Сенімен
онымен
бұнымен
ешкіммен
бәрімен
Есімдіктің тәуелденуі
ол
Бұл
мынау
кім
өз
Менің
оным
бұным
мынауым
кімім
өзім
Сенің
оның
бұның
мынауың
кімің
өзің
Сіздің
оныңыз
бұныңыз
мынауыңыз
кіміңіз
өзіңіз
Оның
онысы
бұнысы
мынауы
кімі
өзі
Біздің
онымыз
бұнымыз
мынауымыз
кіміміз
өзіміз
Сендердің
оларын
бұларың
мынауларың
кімдерің
өздерің
Сіздердің
оларыңыз
бұларыңыз
мынауларыңыз
кімдеріңіз
өздеріңіз
Олардың
олары(онысы)
бұнысы
мынауы
кімдері
өздері
Жіктеу, сілтеу есімдіктері септелгенде, мынадай ерекшелік байқалады: 1) ілік, табыс, шығыс септіктерде түбірдегіл, н,дыбыстары түсіп қалады; 2) жатыс септікте түбірдегілдыбысын-ға айналады;3) көмектес септікте түбір мен қосымшаның арасында-ы, -ідәнекері пайда болады;4) барыс септік жуанданып,л, н, түсіп қалған түбірге жалғау-ғантүрінде жалғанады.Үлгі:
Есімдіктерәр түрлі сөз табыныңорнына жүретіндіктен,барлық сөйлем мүшесінің қызметінатқарады.1. Есімдіктерзат есімніңорнына жұмсалып,атаутұлғада тұрып,бастауышболады.Олар(кімдер?)үнсіз отырып қалды.Барлығы(кім?)келісті.Әркім(кім?)өзінше дайындалыпты. Өзі(кім?)айтып берді.2. Есімдіктербарыс, табыс, жатыс, шығыс, көмектессептіктерінде тұрып,толықтауышболады.Бұлешкімге(кімге?)айтпаған сыры болатын.Мынаны (нені?)апаңа берерсің. Ешқайсысында(кімде?)арнайы рұқсат жоқ. Тапсырмабәрінен(кімнен?)сұралады.Оләркіммен(кіммен?)ақылдасуды жөн көрді.3. Есімдіктеріліксептігінің жалғауын жалғап жәнесын есімнің, сан есімніңорнына қолданылып,анықтауышболады. Барлығының(кімнің?)пікірі бір жерден шықты. Бұл(қай?)пікірді бәрі құптады. Бірнеше(қанша?)дауыс қатар шықты. Ешбір(қандай?)адам өзіне жамандық тілемейді.4. Есімдіктермезгіл, мекен үстеулерініңорнына қолданылып,пысықтауышболады.Әңгімеәлдеқашан(қашан?)аяқталған.Олешқайда(қайда?)бармауға бел байлады.5. Есімдіктержіктеліпқолданылса, сөйлемдебаяндауышқызметін атқарады.Менің мақсатым– осы.Ата-анамыздың барлық тірегі– біздерміз.Есімдіктерқұрамынақарайекітүрге бөлінеді:1.Дара есімдікбір сөзден тұрады:мен, олар, сендерсіңдер, дәнеңе, анау, бәрі, күллі, қашан, сол, өз, кей, т. б.2.Күрделі есімдікекі түбірден жасалады:қосарлануарқылы:кімде-кім, өз-өзіне;бірігуарқылы:әрқашан, кейбіреу, әрне, әрқалай, әлдебіреу, әлдеқайдан, ешкім, т. б.
Қадыр Мырза Әлі
Қадыр Мырза Әлі
Туылған күні
5 қаңтар1935
Туылған жері
Жымпиты,Орал облысы,Қаз КСР.
Қайтыс болған күні
24 қаңтар2011(76 жас)
Қайтыс болған жері
Алматы,Қазақстан.
Азаматтығы
КСРО→Қазақстан
Ұлты
қазақ
Мансабы
ақын, жазушы, аудармашы
Шығармалардың тілі
Дебюті
«Көктем» жыр жинағы (1959)
Қадыр Ғинаятұлы Мырзалиев,Қадыр Мырза Әлі(1935 жылытуған) — ақын,Қазақстанныңхалық жазушысы (1995),ҚР Әнұраныныңсөзін жазған авторлардың бірі.[1]ӨмірбаяныАқын1935 жылы5 қазандаОрал облысыныңЖымпиты кентінде туған.1958 жылыҚазақ мемлекеттік университетініңфилология факультетін тәмамдаған.Еңбек жолын сол кезде жаңадан ашылған балалар журналы«Балдырғаннан»бастаған.«Жұлдыз»журналы редакциясында поэзия және сын бөлімінің меңгерушісі, жауапты хатшы, бас редактордың орынбасары,1968-1973жылдары«Жазушы» баспасындақазақ поэзиясы бөлімінің меңгерушісі, «Балауса» баспасының редакторы, кейінҚазақстан Жазушылар одағындапоэзия секциясының кеңесшісі болған.1966 жылы«Ой орманы» жинағы үшін Қазақстан Ленин комсомолының сыйлығы берілді.1980 жылы«Жерұйық» жыр кітабы үшін Қазақ КСР Мемлекеттік сыйлығының лауреаты атанды. Ол Қазақстанның халық жазушысы.2001 жылыТәуелсіз «Тарлан» сыйлығын алды.[2]Шығармашылық жолыОның тұңғыш туындысы1954 жылыреспубликалық«Пионер»балалар журналында жарияланды. Содан бергі уақыт ішінде оның жетпістен астам поэзиялық, прозалық, сондай-ақ әдеби-сын кітаптары жарық көрді, өлеңдері мектеп оқулықтарына енді. Ал әнге арнап жазылған өлеңдерінің саны екі жүзден асты. Олардың көбі халыққа кең тарады, «Күндер-ай» атты жеке кітап болып басылып шықты. Талантты ақын қаламынан халық фольклорының атақты күлдіргі кейіпкері Алдар көсе жайлы «Сақал саудасы», «Қасқыр қақпан» атты өткір сатиралы комедия мен Махамбеттің ең соңғы азапты күндеріне арналған «Жаралы жолбарыс» атты және «Әмір Темір» кесек драмалық шығармалары да жарық көрді. Тұңғыш жинағы «Көктем»1959 жылыжарық көрді.Қадыр Мырза Әлі көркем аударма саласында да жемісті еңбектері көп. Әлемдік әдебиет ғүламаларының талайының шығармаларын ол қазақ тіліне аударады. Ал өзінің біраз топтамалары мен таңдаулы өлеңдеріағылшын,француз,неміс,поляк,болгар,венгер,финтілдеріне аударылды.Орыс тілінде«Бессонница» (1967), «Белая юрта» (1968), «Соловьиный сад» (1971), «Степные пути» (1975), «Твой дом» (1976), «Верхная струна домбры» (1976), «Ладони» (1984), «Нижная струна домбры» (1985), тағы басқа кітаптары жарық көрсе, өзбек тілінде «Күміс қоңырау» (1975), қырғыз тілінде «Алақан» (1979), әзербайжан тілінде «Бұлбұл бағы» (1980), моңғол тілінде «Шымыр жаңғақ» секілді еңбектері басылды[1]. Сондай-ақ дарынды ақынның оннан аса кітабы бүрынғыКСРОхалықтарының көптеген тілдеріне аударылып,Ташкент,Баку,Бішкек,Алматы,Мәскеуқалаларында басылып шықты.1966 жылы«Ой орманы» өлеңдер жинағы үшін Қадыр Мырза Әліге Қазақстан Ленин комсомолы сыйлығының лауреаты атағы берілді.1980 жылы«Жерұйық» жыр кітабы үшін ол Қазақ ССР Мемлекеттік сыйлығының лауреаты атанды.2001 жылТәуелсіз «Тарлан» сыйлығына ие болды.1993 жылыҚадыр Мырза Әлі өлемдік поэзияға қосқан аса зор еңбегі үшін Моңғолияның халықаралық «АВЬЯС» сыйлығын алды.Қадыр Мырза Әлі Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесіне екі рет депутат болып сайланды, Қазақ КСР Жоғарғы Кеңесі Президиумының мүшесі болды.Соңғы жылдары ақынның он алты томдық таңдамалары жарық көрді.2003 жылыСанкт-Петербургтің«Славия» баспасында «Прапамять» атты үлкен бір томдығы орыс тілінде басылып шықты.[3]Кітаптары
«Жаңғалақтар» ();
«Кішкене қожанасырлар» ();
«Ноян-қоян» ();
«Алуан палуан» ();
Жыр жинақтары
«Ой орманы» ();
«Дала дидары» ();
«Қорамсақ» (, );
«Қызыл кітап» ();
«Күміс қоңырау» ( — );
«Мәңгі майдан» ();
«Биік баспалдақ» ();
«Үкілі үзінділер» ();
«Алаштың арманы» ();
«Еңіреп өткен ерлер-ай» ();
«Алмас жерде қалмас» ().
Сабақтың тақырыбы: «Жіктеу есімдігі»Сабақтың мақсаты:Білімділігі:Жіктеу есімдігі туралы мәлімет беру. Оның жасалу жолдарын түсіндіру.Дамытушылығы: Оқушылардың танымалдық, белсенділігін, қабілетін арттыру. Есімдікті қолдана отырып сөйлеу мәдениетін тілдік қорын жетілдіру. Тәрбиелілігі: өзін- өзі басқара білуге, ізденушілікке тәрбиелеу.Көрнекілігі:ақын суреттері,слайдСабақтың әдісі: Сұрақ- жауап,СКТТ Пәнаралық байланыс: Ана тіліСабақтың барысыҰйымдастыруАмандасу.оқу құралдарын түгендеуНазарын сабаққа аударуПсихологиялық дайындықАрдақта тіліңді,Ал одан білімдіӨз тілің үйретерӨнерді, ғылымдыТіліңсіз білім жоқ,Білімсіз күнің жоқҮй жұмысын сұрау.«Жұлдызды сәт» ойыныЗат есім
ЕтістікСын есімСан есім
Етістік Сан есім сын есім
Зат есімЕсімдік дегеніміз не? Зат есім, сын есім, сан есідердің орнына жұмсалатын сөздерді есімдік дейміз.Есімдіктер: мен, сен, біз, сіз, ол, өзі, бұл, сол, кім, қанша, қайда, ешкім, әркім, ешқашан, әрқайсысы, т.б. Есімдік мағынасына қарай 7 түрлі топқа бөлінеді.Олар
Жаңа сабақЖіктеу есімдіктері13.Өлеңді мәнерлеп оқу.Мынау менің сезгенім: Күнде бестік алсаң сен,Ол – сыныптың анасы. Онда басқа жоқ арман. Өзінің де, өзгенің Ал оқымай барсаң сен, Баласы –оның баласы. Бір тал шашы ағарған.
Қай кезде де ол анық, Жақсы болсаң, шынында, Қайғырмайды өзі үшін. Қартаймас деп айта алам. Біздер үшін қуанып, Жаңа оқу жылында Қызарады біз үшін. Жасарады қайтадан.
Есімдіктерді тап, оларға сұрақ қой.
14.Көп нүктенің орнына тиісті жіктеу есдіктерінің бірін қойып, сөйлемдерді көшіріп жаз.1. ... үлкен кісілерге орын беремін. 2. ... атасына көмектесті. атасына көмектесті. 3. ... саяхатқа бардық. 4. ... кешікпей кел. 5. ... келесі бөлмеге барыңдар.
Есімдіктердің қай жақта тұрғанын айтыңдар.
Сергіту : Жаса Қазақстан өлеңі
Ой қозғау15.Жіктеу есімдіктерін қатыстырып сөйлем құра. Біз, сіз, ол.16.Қарамен жазылған сөздерді тиісті жіктеу есімдіктерімен алмастырып, мәтінді көшіріп жаз. Киіз үйге төселетін төсеніштің бірі –текемет.Текеметтің оюлы текемет, шашақты текемет, салбырама текемет сияқты түрлері бар.Текемет сырмақтан үлкен, енді болып келеді.
Есімдіктердің қай сөз табының орнына және не үшін жұмсалып тұрғанын дәлелде.
Қорытындылау: не білдік? не білдім?
17.Түсіп қалған есімдіктерді орнына қойып, өлеңді мәнерлеп оқы. Келеді ұшып тырналар,Үшкілденіп тізіліп.Қайтқан сайын жылда.......Қараймыз ....... ызығып.