| Пәні: қазақ тіліСабақтың тақырыбы: | Еңбек – ырыстың бұлағы. | Мектеп: №20 орта мектеп лицейі | Мұғалімнің аты-жөні: Сайлау Ә.С |
| Күні: 26.11.2018 ж | Сынып: 8 «Б» кл | Қатысқандарсаны: 14 | Қатыспағандар саны:0 |
| Сабақта іске аcтын оқу мақсаты | 8.1.4.1 орта көлемді прозалық, драмалық және поэзиялық шығармалардан үзінді тыңдау, тақырыбы мен идеясын талдау.8.2.4.1 идеялық жағынан ұқсас мәтіндердегі оқиғалар желісіне бақылау жасай отырып, мазмұнының дамуын салыстыру және талдау. |
| Сабақтың мақсаты. | Оқушыларға еңбек туралы оның маңызы туралы түсінік беру. |
| Бағалау критерийі | Етістіктің бұйрық рай қызметін біледі;Ауызша және жазба жұмыстарда орынды қолданады. |
| Тілдік мақсаттар | Оқушылар әдеби тіл нормасына сай сөйлеуге дағдыланады, ойын анық та жүйелі жеткізе алады. |
| Құндылықтар | Өмір бойы білім алуЫнтымақтастықАзаматтық жауапкершілік |
| Пәнаралық байланыс | технология |
| Алдыңғы білім | Кәсіп – бақыттың шырағы. |
| Сабақбарысы |
| Жоспарланған кезеңдері | Мұғалім әрекеті | Оқушы әрекеті |
| Сабақтың басы | Ұйымдастыру.Оқушылармен амандасу, оларды түгендеу, дәптерлеріне бүгінгі күнді жазғызу.Үй тапсырмасын тексеру:Морфологиялық талдау жасау.Қызығушылықты ояту. «Мозайка» ойыны. Жұпқа бөлу.Төменде берілген суреттердің қиындыларын құрастыру арқылы жұпқа бөлінеді. Бөліммен байланыстырады.3-жұпқа берілген сурет бойынша компания басшысы не істеп жатыр?4-5 жұптарға берілген суреттерден не байқадыңыздар?Мақсатты болжау!!! (Бұйрық рай)Сабақтың тақырыбы, мақсаты хабарланады.Күтілетін нәтижелер белгіленеді. | Мозайка құрау арқылы топқа бөлінеді. |
| Сабақтың ортасы Сабақтың аяғы 8 минут 12 минут 10 минут 3 минут | Мағынаны тану кезеңі. «Ой шақыру»- Еңбек адамға не үшін қажет деп ойлайсыңдар?-Еңбекқор деп қандай адамды айтамыз?- Өздерің қандай еңбекпен айналысқанды ұнатасыңдар?Бұйрық рай туралы не айта аласыздар?Қазақ тілінде 4 түрлі рай бар: 1.Бұйрық рай. 2. Қалау рай. 3. Шартты рай. 4. Ашық рай.Бұйрық рай қимылдың, іс-әрекеттің тыңдаушыға , бөгде біреуге немесе өзіне қаратылып, бұйыра талап, тілек айту мағынасын білдіреді.Салыстыру: Топтық жұмыс. Постер қорғау.1-топ Еңбек адамға не үшін қажет?2-топ Еңбек түрлерін жаз, пайдасына мысалдар келтірТапсырма. Жұптық жұмыс.Сурет бойынша бұйрық райды қатыстыра отырып, әңгіме құрастыру. 1-жұпқа ұсынылатын сурет пен тірек сөздер: 2-жұпқа ұсынылатын сурет пен тірек сөздер: 4-тапсырма Диалогті рөлге бөліп оқыңдар. Диалогті ары қарай жалғастырыңдар.«Автор орындығы» әдісіЖазба жұмыстарын ұсынады. Оқушылар автор орындығында отырған оқушыға сұрақ қояды | Сұрақтарға жауап береді. Өз ойларымен бөліседі. Рай түрлерімен танысады. Бұйрық рай мен шартты райды салыстырып жазады. Постер қорғайды.1-топ. Еңбектің қажеттілігі туралы жазады.2-топ. Еңбектің түрлерін,пайдасын жазады. Суреттер мен тірек сөздер арқылы сөйлемдер құрастырады. Екі топтан бір – бір оқушыдан шығады. Оқушылар сұрақ қояды. Слайд Слайд Слайд Слайд |
| | |
| Үйге тапсырмаБағалау | 5-тапсырма 101 бет | |