| Ұзақ мерзімді жоспар бөлімі: | Мектеп: №44 «Жаңа дала» ЖОМ |
| Күні: | Мұғалімнің аты-жөні: Байбосынов Кажымухан Абдихалыкович |
| Сынып:8 | Қатысқандар саны: | Қатыспағандар саны: |
| Сабақ тақырыбы | Алгебралық өрнектер және түрлендірулер |
| Осы сабақта қол жеткізілетін оқу мақсаттары (оқу бағдарламасына сілтеме) | 8.2.1.3 Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеу: |
| Сабақ мақсаттары | -квадрат үшмүшенің коэффициенттерін анықтайды.-квадрат үшмүшенің түбірлерін табады.-квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді.- параметрі бар квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді . |
| Бағалау критерийі | -квадрат үшмүшенің коэффициенттерін анықтайды.-квадрат үшмүшенің түбірлерін табады.-квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді.- параметрі бар квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктейді . |
| Тілдік мақсаттар | Оқушылар:Квадрат үшмүшені көбейткіштерге жіктеуді біледі және қолданады. Пәнге қатысты лексика мен терминология :-квадрат теңдеу,квадрат үшмүше,түбір табу,көбейткіштерге жіктеу, дискриминант,коэффициенттерДиалогқа/жазылымға қажетті тіркестер:-квадрат үшмүшенің түбірлері бар болса,онда ол көбейткіштерге жіктеледі.а-квадрат үшмүшенің бірінші коэффициенті,в-екінші коэффициенті,с-бос мүше Квадрат үшмүшенің түбірлері болмаса ,онда .... жіктелмейдіД >0 болса ,квадрат теңдеудің екі түбірі болады .Д болса, түбірлері болмайды Д=0 болса, екі түбірі тең болады |
| Құндылықтардыдарыту | Өзін-өзіне және айналадағы адамдарға құрмет: Оқушылар топтық жұмыста өзгелердің пікірлеріне,көзқарастарына құрметпен қарайды,тапсырмаларды нақты және өз уақытында орындауға тырысады.Ұлттық құндылықтар:Оқушылардың бойында ұлттық рухы,азаматтылығы мен әлеуметтік белсенділігі жоғары деңгейлі зияткер әрі бәсекеге қабілетті тұлғаға тән қасиеттер мен сапаларды жетілдіру. |
| Пәнаралық байланыстар | геометрия |
| Бастапқы білім | Квадрат теңдеу ,квадрат теңдеудің түбірлері,келтірілген квадрат теңдеу , Виет теоремасы, қысқаша көбейту формулалары, көпмүше |
| Сабақ барысы |
| Сабақтың жоспарланған кезеңдері | Сабақтағы жоспарланған іс-әрекет | Ресурстар |
| Сабақтың басы8 минут | Оқушылармен сәлемдесемін,сынып оқушыларын түгендеп,сынып тазалығына көңіл бөлемін.Сыныпта ынтымақтастық атмосферасын орнатамын .Сыныпты а, в,с коэффиценттерін пайдаланып топқа біріктіремін. Үй тапсырмасын тексеру мақсатында «Толықтыру тесті » әдісін қолданамынҚалыптастырушы бағалау.Оқушылар тапсырманы орындап болған соң сағат тілі бағыты бойынша жұмыстарын алмастырып, тақтадағы слайдқа қарап тексереді.Оқушыларды тапсырманы орындауына қарай смайликтер арқылы бағалаймын. | |
| | |
| Сабақтың ортасы27 минут | 1. Жаңа сабақты меңгерту мақсатында «SWOT-талдау» әдісін пайдаланамын.Бұл әдісті қолдану барысында мәселенің жағымды ,жағымсыз жақтарына сараптама беріледі,мүмкіндіктері бағаланып ,қауіп -қатерлері туралы нақты дәлелдер келтіріледі.Бұл әдісті қолдануда әр топқа Д >0 ,ДД=0 болатын жағдайдағы квадрат үшмүшелер беріледі,топ ішінде терең талқылайды, көбейткіштерге жіктеу формуласын пайдаланады .1 топ 2 топ 3 топ0,5х2 – 3,5х + 3 12х2 + 5х – 2 5 х2 + 2х – 3 х2 + 4х – 21 х2 + 5х +8 х2 + х – 1 3х2+х+4 х2 + 4х +4 х2 + 6х +9 «Бас бармақ» әдісімен топтар өзара бағалайды. 2. «Ойлан-жұптас -бөліс» әдісі арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру үшін оларды қабілеттеріне қарай жұптастырамын. Жұптаса отырып есептерді шығаруын бақылаймын.Қызыл түс -А -деңгей №2.98 Сары түс -В деңгей №2.101Жасыл түс -С деңгей №2.103 Өзара топтық бағалау «Өзін-өзі бағалау» парақшаларына өзара бағалайды .3. Сабақты қаншалықты меңгергенін бақылау мақсатында оқушылардан жеке «Цифрлық» диктант аламын. «Ия»-1; «Жоқ» - 0. ах2+вх+с түріндегі көпмүше квадрат үшмүше деп аталады.(Ия)Д꞊0 болғанда квадрат теңдеудің түбірі болмайды.(Жоқ)Д>0 болғанда квадрат үшмүшелік көбейткіштерге жіктеледі.(Ия)х1꞊х2 түбірлері тең болғанда көбеткіштерге жіктеледі.(Ия)ДҚалыптастырушы бағалау. Оқушылар слайдтағы жауапқа қарап өздерін тексереді. Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалаймын. | А4 форматтағы қағаз. |
| Сабақтың соңы5 минут | «Кері байланыс» «Бір сөзбен »әдісі оқушылар өздеріне берілген 12 сөздің ішінен өздерінің бүгінгі сабақтағы жағдайын сипаттайтындай 3 сөзді таңдап айтады. Төзімсіздік ,Ашу,Қуаныш,Немқұрайлық,Қанағаттану, Шабыт ,Зерігу,Алаңдау,Тыныштық, Сенімділік,Рахаттану. Үйге тапсырма ; №2.100 | Бағалау парақшысы |
| Саралау –оқушыларға қалай көбірек қолдау көрсетуді жоспарлайсыз? Қабілеті жоғары оқушыларға қандай міндет қоюды жоспарлап отырсыз? | Бағалау – оқушылардың материалды меңгеру деңгейін қалай тексеруді жоспарлайсыз? | Денсаулық және қауіпсіздік техникасының сақталуы |
| Сабақты баяу,өз ойларын айта алмайтын оқушыларға қолдау арқылы жұмыс жасағанда қолдау көрсетемін .Қабілеті жоғары оқушы жұптық жұмыс жасауда сыныптастарына қолдау көрсетеді. Сонымен бірге с-деңгейдегі есептерді орындату арқылы олардың білімдерін кеңейтемін.Үй тапсырмасын тексеру мақсатында «Толықтыру тесті » әдісін қолданамын.Жаңа сабақты меңгерту мақсатында «SWOT-талдау» әдісін пайдаланамын.«Ойлан-жұптас -бөліс» әдісі арқылы оқушыларға деңгейлік тапсырмалар беру үшін оларды қабілеттеріне қарай жұптастырамын. Жұптаса отырып есептерді шығаруын бақылаймын.Сабақты қаншалқты меңгергенін бақылау мақсатында оқушылардан жеке «Цифрлық» диктант аламын. | Оқушыларды тапсырманы орындауына қарай смайликтер арқылы бағалаймын.«Бас бармақ» әдісімен топтар өзара бағалайды. Өзара топтық бағалау «Өзін-өзі бағалау» парақшаларына өзара бағалайды .Тапсырманы дұрыс орындаған оқушыларды «Бағдаршам» әдісі бойынша бағалаймын. | АКТ тиімділігін қолдануға жағдай жасау,техника қауіпсіздігін ескерту.Оқушыларға жағымды психологиялық ахуал қалыптастыру,оқу құралдарын пайдаланғанда ұқыптылықты қадағалау |
| Сабақ бойынша рефлексия | |
| |